Държавната банка пусна на търг четири парцела в Синеморец, ипотекирани от ДС-посланици
Началната цена е близо 600 000 лв. без ДДС за общо 4860 кв.м
Българската банка за развитие (ББР) се опитва да продаде четири парцела в село Синеморец (община Царево). Поземлените имоти са обединени в общ обект с площ 4860 кв.м. Държавната банка го пласира през платформата за електронни търгове.
Началната тръжна цена пък е 597 437 лв. без ДДС. Обявата е публикувана още на 27 август. Изглежда обаче кандидат-купувач засега няма. Не е насрочена дата за провеждане на търг, а това става автоматично при официална заявка от желаещи да придобият съответен имот.
Четирите парцела са с почти еднакви площи – 1221, 1210, 1220 и 1209 кв.м. Залепени са един до друг – наредени от запад на изток. И четирите са в урбанизирана територия със статут „незастроен имот за курортно-рекреационен обект“.
Местността пък се води „Поляните“. На около 500 м в югоизточна посока се намира известният плаж Бутамята.
Как обаче парцелите са попаднали в Българската банка за развитие?
Справка на „Флагман“ в Имотния регистър за най-западния имот от 1221 кв.м показва, че той е бил ипотекиран от четирима души през 2007 г. Става въпрос за Атанас Самсарев, Пенка Самсарева, Венцислав Кънев и Маргарита Кънева.
Учредяването на ипотеката към кредитора - Насърчителна банка (старото име на ББР), е било през 2007 г. През 2016 г. тя е заличена.
Предполага се, че и другите три парцела са попаднали в ББР по същата линия.
Атанас Самсарев и Венцислав Кънев са бивши посланици, а дамите вероятно са техни съпруги.
Самсарев е роден през 1938 г. Разкрит е като щатен служител и секретен сътрудник на Държавна сигурност от Комисията по досиетата. Бил е посланик в Дамаск.
Венцислав Кънев е роден през 1947 г. Обявен е за нещатен служител и секретен сътрудник на ДС. Посланик е бил в Триполи и Бейрут.
Самсарев и Кънев са имали обща фирма - „Дебър“, която през 2018 г. е заличена, показва справка в Търговския регистър.
Имената им попадат и в статия на „168 часа“ от 2010 г. със заглавие „Фирмите на ДС посланиците“.
В нея се споменава, че двамата ни ексдипломати в арабския свят са нашумели покрай аферата „Петролгейт“, свързана с режима на Саддам Хюсеин в Ирак. Те били разследвани в разработка „Кантора“, която стигнала до задънена улица.
През 2002 г. британското и американското разузнавания ги свързали с посредничество в голяма международна афера „Оръжие срещу петрол“, касаеща пак режима в Ирак.
Иран: САЩ лъжат, че Ормуз е отворен, протокът остава под наш контрол
Италия привлече бившия военен министър на Украйна за съветник по отбранителните технологии
Обир като от филм във Виена: С чук и оръжие задигнаха кралска огърлица за 4,3 млн. долара
Русия е ударила Киев с новия Искандер-1000
Прилив на сили за три зодии, секстилът на Марс и Слънцето ги подтиква към решителни действия
Почина Ойо IV - кралят, който се възкачи на трона едва на 3 години
БАБХ спря близо 38 тона фъстъци с опасни нива на афлатоксини
Русия пуска в серия нова система срещу Starlink, Москва твърди, че може да заглушава мрежата
Бик едва не уби 51-годишен край Вакарел, мъжът е в реанимация с тежки травми
Ангел Димитриев продължава дейността си във ФМИ след приключването на проверката на СУ
Тръмп прекръсти езерото Онтарио на езерото Америка и отвори нов фронт срещу Канада
