×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Раздор в комитета на Радев: БСП ревнува от подкрепа за Кирил Петков, който заченал проекта си с лъжа


Раздор в комитета на Радев: БСП ревнува от подкрепа за Кирил Петков, който заченал проекта си с лъжа
Инициативният комитет на Радев се включва почти неприкрито в кампанията на Кирил Петков и "Продължаваме промяната", смятат в БСП
27 Октомври 2021, Сряда, 18:45 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ (снимка: Авторът)

От соцпартията обявиха, че подкрепят президента, без обаче да коментират думите му от днес, ласкаещи бившия служебен министър

Решението на Конституционния съд (КС) за двойното гражданство на Кирил Петков предизвика конфликт в Инициативния комитет (ИК) по издигането на Румен Радев за втори президентски мандат.

„Решенията на съда, в т.ч. на Конституционния съд, не се коментират, а се изпълняват“, посочиха в официална позиция от Комитета.

„Всеки пълнолетен гражданин има право да взема решения и носи отговорност за тях лично. Президентът няма нито правомощия, нито задължение да проверява истинността на декларираното от кандидатите за служебни министри. Всякакви други внушения са израз на безпомощността на политически партии и лица, търсещи повод да избягат от оценката на обществото за тяхното корумпирано и некомпетентно управление.

Както посочиха редица специалисти, подобна постановка за гражданството в 21-и век и в условията на членство на България в Европейския съюз и други международни организации, е анахронизъм. В частност, тя обрича на ограничаване на политическите им права стотици хиляди наши сънародници зад граница“, се казва още в позицията.

Тя обаче предизвика негативна реакция от страна на тримата официално излъчени от ръководството на БСП представители в ИК на Румен Радев. Това са проф. Радослав Гайдарски, Кристиан Вигенин и Ирена Анастасова.

„Във връзка с решението на КС по казуса с гражданството на Кирил Петков, Инициативният комитет на Радев и Йотова, в който участваме, излезе с позиция. Като приемаме необходимостта да се реагира на решението и като приемамe основните елементи в тази позиция, не смятаме за удачно тя да се обявява от името на ИК, без да е съгласувана с членовете му. Ако беше съгласувана, вероятно щеше да бъде по-солидно мотивирана“, посочват тримата в становище, разпространено от пресцентъра на БСП.

Възразяваме, също така, Инициативният комитет да се включва почти неприкрито в кампанията на Кирил Петков и "Промяната продължава" (формацията всъщност се нарича „Продължаваме промяната“ - б.а.). Защитата на правата, включително политическите, на българските граждани, живеещи в чужбина, са и трябва да останат приоритет на българската държава. 

Не приемаме внушението, че върховният закон на България, който всъщност гарантира тези права, е причина за тяхното ограничаване. Казусът тук не засяга стотиците хиляди български граждани, защото те не са извършили престъпление. Кирил Петков, независимо при какви обстоятелства, е подписал декларация с невярно съдържание, благодарение на което стана министър. Благодарение на участието си в правителството си създаде популярност, която експлоатира в настоящата кампания. Това е политически проект, заченат с лъжа, но с претенции за почтеност. Този факт беше констатиран недвусмислено днес от Конституционния съд. В този смисъл ние очакваме не ИК да оправдава Петков, а Петков да се извини на президента, че го е подвел и че днес тези негови действия се отразяват негативно на предизборната му кампания. Все още не го е направил и изглежда няма намерение. 

Ние в БСП подкрепяме кандидатурите на Радев и Йотова, поемаме негативи в името на общата победа и затова очакваме ИК и неговото ръководство да не стъпват на полето на парламентарната кампания в подкрепа на конкурентни формации“, се посочва още в становището на тримата социалисти.

То впрочем е с недвусмислено заглавие, което гласи - Проф.Гайдарски, Вигенин и Анастасова, БСП: Не подкрепяме позицията на ИК на Радев относно решението на Конституционния съд по казуса “Кирил Петков”.

От БСП обаче не коментират изказването на самия Румен Радев от днес, който също практически подкрепи Петков.

„Мога да кажа само, че ако България имаше повече министри като г-н Кирил Петков, щеше да изглежда по друг начин“, заяви държавният глава.

"Решенията на Конституционния съд по принцип не се коментират", каза още Радев по време посещение в Бобов дол по случай празника на града, съобщи „Дневник“. Той отрече да е знаел, че към момента на назначаването му Петков е имал и българско, и канадско гражданство.

Припомняме, че в ИК на Румен Радев влязоха представители и на "Продължаваме промяната", както и на "Има такъв народ" и "Изправи се.БГ". 

Днес лидерът на "Изправи се.БГ" Мая Манолова коментира след решението на Конституционния съд: "Това не е просто казусът "Кирил Петков". Това е казусът на десетки хиляди българи зад граница, които са с двойно гражданство, но биха искали да се върнат в България и могат да заемат висша държавна длъжност."

Манолова явно е на обратната позиция от тази на БСП. Тя изрази недвусмислена подкрепа за Петков. 

"Факт е, че Кирил Петков бе един от най-успешните министри - смел човек, който бръкна дълбоко в корупционното гнездо - ББР, "Монтажи", "Автомагистрали", допълни Мая Манолова.

"Този текст в Конституцията е несправедлив спрямо 2 млн. български граждани в чужбина, голяма част от които имат двойно гражданство. Това трябва да бъде непременно променено с поправките на Конституцията, които предстоят. Ние ще предложим съответните текстове", категорична бе Манолова. 

"Фактът, че решението излиза две седмици преди парламентарните избори, ще накара хората да си мислят, че се използва политически. Този казус е юридически и не трябва да бъде използван за политически цели, както вече правят някои от кандидатите", каза още Мая Манолова, цитирана от пресцентъра на формацията й.

От партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" обявиха, че засега нямат официална позиция за решението на Конституционния съд и помолиха медиите да игнорират изказани лични мнения на техни представители. 

 




Тервел ИЛИЕВ Променливо време по Черноморието Променливо време по Черноморието 17/09/2025, Сряда 07:18 0
Тервел ИЛИЕВ 55-годишна призна, че е преспала с 800 мъже 55-годишна призна, че е преспала с 800 мъже 16/09/2025, Вторник 21:33 5
18
Коментара по темата
18.
Българин
28.10.2021 09:32:54
2
1
От Конституционния съд са кучета на ГЕРБ!!!
17.
Честната Пенка
28.10.2021 02:28:30
4
5
Корнелия е най-честната милионерка веееееее !
16.
Хан Крум
28.10.2021 00:22:13
9
6
Казах ли, че зад гърба на Радев новите мишоци кроят нещо! Казах!!!
Аман от тарикати за власт, които се стремят да провалят единствения ни свестен от 32 години президент за втори мандат! Кирил- мирил айде вън!!!
15.
Еврика
27.10.2021 22:47:43
6
7
Пачките дето се гепиха от Харвардските измамници и Радевата хунта са с вагони и самосвали, а едни чекмедже нищо не е.
Педерунгелите от новите формации с розови прашки могат само да рушат ,чегъртат и крадат.
14.
Боби
27.10.2021 22:29:59
14
7
За герберастите пачките на Буци не са проблем, но гражданството на Киро много възмутени. Само тоягата за вас ..
.
13.
Лигльо!
27.10.2021 21:59:31
1
19
Ако искаш да потъпкваш законите - ами приеми последствията. А недей да ревеш!
Поне се запознай какво е гражданско неподчинение.
Не дават за това министерски постове и икономически възможности.
Ти, драги лигльо, не ми говори за твоята борба....това не е борба, а ядене на зелник. Но ти, лигльо, не си ми проблем. Проблемът ми е онзи, дето ти даде зелника!
12.
Сепуко
27.10.2021 20:56:17
4
24
Достойните офицери, мъжете на честта подават оставка.
Недостойните се снишават и чакат бурята да отмине.
11.
На кой му пука
27.10.2021 20:45:05
6
18
Тоя канадския гражданин ни го насадиха от САЩ. И след изборите ще си хване самолета и чао.
10.
Къде е лъжата
27.10.2021 20:37:18
28
6
Човека си го е казал точно и ясно на 21 Април. Не искам да съм канадец. Пред нотариус.
Всичко друго е хали бали.
И щом толкова яростно го атакуват, значи корави интереси е настъпил.
С две думи и аз, и цялата ми рода, ще гласуваме за него.
9.
# Новите чалгари
27.10.2021 20:17:26
3
21
Отнемане на двойното гражданство да бъде с българско или е канадски мангал Киро Харвардския измамник. Някой да му е налагал насила да приема друго гражданство. Червените куртизанки са едни от най-шумните когато се касае за върховенството на закона но за другите, за тях тези неща не важат. Партиите на измамата от уличните пуделчета на каишка от Дубай от миналото лято ,могат само да крадат.
8.
БСП
27.10.2021 19:47:05
5
17
Е изчезваща партия на тия избори ще бъдат с още по нисък резултат.
7.
Еднопосочен билет за запаса
27.10.2021 19:41:53
8
22
Радевата секта вън , до него върви една с дебело седалище, заедно с Кире тариката парашута . Новите партии на изкуството промишлени боклуци, токсични за вашето здраве.
ПП ПП Прокопи плаща повече от Пеевски!
6.
РАДЕВ ПЕТКОВ ПОБЕДА !!!
27.10.2021 19:39:54
25
10
Спокойно герболяка, пак ще ви размажем.
5.
Докладвай Радев
27.10.2021 19:33:31
6
33
Да не се оправдава,че някой друг го е назначил!
Цялата власт е в ръцете на Радев от 7 месеца,всички служби са негови,значи е имал пълната информация,че нарушава Конституцията!
Импийчмънт и съд!
4.
*********
27.10.2021 19:32:26
0
5
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
3.
*********
27.10.2021 19:21:17
0
7
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
2.
88
27.10.2021 19:13:17
30
7
Пак глупости,стига с анти Радев кампания.Вижте останалите кандидати какви мишоци са.
1.
Фалшивият герой
27.10.2021 19:00:29
7
31
се обгражда с фалшификатори!
ПП ПП на Прокопи.....
Капиталци,само капитала ги интересува!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Осъдиха футболен бос на 7 години затвор, признат е за тартор на ОПГ Осъдиха футболен бос на 7 години затвор, признат е за тартор на ОПГ Бившият президент на "Марек" е виновен за разпространение и държане на акцизни стоки без бандерол, гласи решение на Окръжен съд Кюстендил Опозицията с нов вот на недоверие, ще падне ли правителството? Опозицията с нов вот на недоверие, ще падне ли правителството? ПП-ДБ, АПС и МЕЧ са в основата на вота Празнуват много българи, трудно може да не познавате именик днес Празнуват много българи, трудно може да не познавате именик днес Столицата също отбелязва празника си Променливо време по Черноморието Променливо време по Черноморието Сутринта ще е слънчево, после може да превали Нападнатият с брадва е бивш състезател по ръгби, плашел с бой и карал хората да го спонсорират Нападнатият с брадва е бивш състезател по ръгби, плашел с бой и карал хората да го спонсорират Враждата му с охранителя Иван не е отскоро, а днес софиянецът е пристигнал специално, за да го открие като го е посетил на работното му място и се опитал да му вземе оборота Торпедо изплува в морето край Созопол Торпедо изплува в морето край Созопол Няма яснота какъв е произходът му, военните започват обследване Мъж почина при мистериозни обстоятелства във Велико Търново Мъж почина при мистериозни обстоятелства във Велико Търново Почернената му съпруга с разтърсващ разказ Бургазлията от "Ергенът" посочи на какво разчита най-много при първа среща с жена Бургазлията от "Ергенът" посочи на какво разчита най-много при първа среща с жена Валентин се счита за чаровник Вотът на недоверие незаконен? Конституционния съд може да реши съдбата на кабинета „Желязков“ Вотът на недоверие незаконен? Конституционния съд може да реши съдбата на кабинета „Желязков“ Дори и опозицията да събере 121 гласа за сваляне на правителството, решението на парламента вероятно ще бъде отменено  Започват яки ремонти на АМ Тракия, вижте къде ще са Започват яки ремонти на АМ Тракия, вижте къде ще са В следващите дни ще се ремонтира аварийно аутобана
Тръмп пристигна във Великобритания, визитата доведе до арести Тръмп пристигна във Великобритания, визитата доведе до арести Четирима са заподозрени в разпространение на злонамерени съобщения Везните да се доверят на интуицията си, а Рибите да внимават с авантюрите Везните да се доверят на интуицията си, а Рибите да внимават с авантюрите Хороскоп за деня –17 септември 2025, сряда 55-годишна призна, че е преспала с 800 мъже 55-годишна призна, че е преспала с 800 мъже Андреа не е срамежлива Газа гори, ООН обвини Израел за геноцид Газа гори, ООН обвини Израел за геноцид  Властите в Ерусалим обаче категорично отхвърлят доклад на Независимата международна комисия за разследване Невиждана жестокост - млад баща уби 11-месечното си дете Невиждана жестокост - млад баща уби 11-месечното си дете Бруталната агресия е излъчена на живо в социална мрежа, кадрите вече са изтрити, но едно семейство се разпадна за миг Двама гладни мъже срещнаха питон, съдбата на влечугото бе трагична Двама гладни мъже срещнаха питон, съдбата на влечугото бе трагична Змията е убита и изядена Мощна кола фуча с 4 пъти над позволената скорост, няма да повярвате какво уловиха на шофьорското място камерите Мощна кола фуча с 4 пъти над позволената скорост, няма да повярвате какво уловиха на шофьорското място камерите Създаде се впечатление, че малко кученце шофира с близо 200 километра в час в руската столица Тръмп завежда дело за клевета срещу New York Times за 15 млрд. долара Тръмп завежда дело за клевета срещу New York Times за 15 млрд. долара Президентът на САЩ обвини вестника в лъжи за него, семейството му и бизнеса му Пияни тийнейджъри уринираха в супа, глобиха ги Пияни тийнейджъри уринираха в супа, глобиха ги Скандалът разтърси най-голямата верига за хот пот – съдът в Шанхай обяви родителите на младежите за отговорни Израел започна сухопътна офанзива в Газа Израел започна сухопътна офанзива в Газа "Газа гори", каза израелският министър на отбраната
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Руската атака срещу Полша е подобна на събитията в Крим Виц на деня Виц на деня - Защо майсторите се заглеждат в силиконовите бюстове?
- Защото изчисляват, колко душ кабини щяха да уплътнят с толкова материал
Виц на деня Виц на деня - Тя все ми викаше "Никакъв с*кс до сватбата!"
- И какво стана?
- Какво ли... срамна сцена в ритуалната зала!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук „Аз не съм на възраст, в която несъзнателно правя глупости. Аз съм на възраст, в която те се вършат осъзнато и с удоволствие!“ – Марк Твен
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори