×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Румъния губи всеки ден по едно село заради COVID-19


Румъния губи всеки ден по едно село заради COVID-19
Ключови думи: ковид, румъния, едно село
23 Октомври 2021, Събота, 19:33 ч.
Автор: Флагман.бг

400-500 души означава една общност

Заради COVID-19, Румъния губи всеки ден едно населено място с размерите на село на фона на регистрираните ежедневно 400-500 смъртни случая след заразяване с новия коронавирус. Това алармира днес мениджърът на Университетската болница за спешна медицинска помощ в Букурещ проф. д-р Каталин Кристою, цитиран от телевизия Диджи 24.

"Има голям брой смъртни случаи, по-голям спрямо предходните вълни. Замислете се, че всеки ден, при 400-500 смъртни случая дневно, Румъния губи по едно село. 400-500 души означава една общност. За седмица Румъния ще изгуби една община - 3000-3500 души, и така можем да продължим да пресмятаме по-нататък. Как ще спрем това? Ще го спрем чрез ваксинация", заяви проф. д-р Каталин Кристою на пресконференция в Националната библиотека в Букурещ, където е разкрит имунизационен център в рамките на стартиралия вчера ваксинационен маратон в румънската столица.

Хиляда и шестотин души вече се имунизираха във ваксинационния център, разкрит в Националната библиотека, където се оформи опашка от чакащи още от сутринта, съобщава Диджи 24.

Ректорът на Университета по медицина и фармация "Карол Давила" проф. д-р Виорел Жинга отбеляза, че 1600 не са твърде много, но допълни, че няма поставена цел. "Имаме нужда от всеки човек, който дойде да се ваксинира", каза проф. д-р Виорел Жинга. Той допълни, че в центъра за тестване за COVID-19, положителни са излезли 12 процента от пробите.

Днес здравните власти съобщиха за нови 446 смъртни случая от COVID-19 и 15 261 новозаразени, информира сайтът Зиаре. Вчера броят на починалите бе 357, а на новозаразените - 15 410.

На фона на това увеличение на новите и на смъртните случаи от ковид румънската столица организира ваксинационен маратон, който започна вчера. Шест ваксинационни центъра са разкрити във всеки от районите на Букурещ и работят без прекъсване, съобщава телевизия Диджи 24. Така двама от всеки 10 румънци, които са се ваксинирали през последното денонощие, са направили това в Букурещ.

В първия ден на маратона се ваксинираха над 8200 души. Хората идват както за първа, така и за трета доза, отбелязва медията.

Същевременно проучване, проведено в Румъния, чиито резултати бяха оповестени днес, показа, че ваксината срещу COVID намалява 20 пъти риска от летален изход и 10 пъти риска от хоспитализация, информира още Диджи 24. Проучването е осъществено въз основа на тестове на 1,7 милиона души.

Ефективността на всички типове ваксини, изчислена 14 дни след втората доза, показва ефективност срещу заразяване - 84,4 процента; ефективност срещу хоспитализация - 91,8 процента; ефективност срещу поставяне под интензивни медицински грижи - 92,8 процента; ефективност срещу смърт - 95,1 процента.

Националният комитет за координация на ваксинационните дейности уточни, че тъй като рискът от тежко протичане на болестта варира в зависимост от анализираното население, ефективността на ваксините е била изчислена в зависимост от възраст, пол и седмица на тестването.

Изводът е, че в Румъния ваксинацията срещу COVID-19 е намалила над пет пъти риска от заразяване, над 10 пъти риска от хоспитализация , близо 14 пъти риска от попадане в интензивно отделение и над 20 пъти риска от смърт след заразяване с новия коронавирус.

Друг извод от изследването е, че защитата от хоспитализация, попадане в интензивно отделение и смърт е над 50 процента още с поставянето на първа доза на ваксината, поне 14 дни след инжектирането й.

Проучването е установило следната ефективност 14 дни след втората доза: при ваксината на Pfizer - 84,1 процента; Moderna - 93,1 процента; AstraZeneca - 71,7 процента.

Поставянето на ваксината на Janssen в Румъния започна на 4 май и не са събрани достатъчно данни, за да бъде включена в проучването, уточни Националният комитет за координация на ваксинационните дейности.

При анализа са били използвани над 2,7 милиона теста, както положителни, така и отрицателни, направени на над 1,7 милиона души на възраст над 16 години, които са били ваксинирани. Проучването е направено в периода февруари-май 2021 г., когато вариантът Алфа на вируса бе доминиращ в Румъния, отбелязва Диджи 24.

Източник: БТА


В категории: COVID-19


2
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира 10/08/2026, Понеделник 19:30 0
2
Коментара по темата
2.
Така
24.10.2021 09:51:29
3
5
Румъния е около 3 пъти по-голяма по население от нас...
И умрелите им около 3 пъти повече от нашите !
Трябва да сменим опорката, че положението при нас е предизвикано от Радев и служебното правителство ...
Освен ако Радев и правителството ни не управляват и Румъния !
1.
Значи
23.10.2021 19:47:05
4
11
след година-две, ще останат само граждани...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Прасковата - сладка, сочна и само 39 калории на 100 грама: Какво всъщност дава на организма Прасковата - сладка, сочна и само 39 калории на 100 грама: Какво всъщност дава на организма Почти 90% от плода е вода, а в него има фибри, витамин C, калий и още ценни хранителни вещества Шок на спирка в „Меден рудник“: Сгащиха 16-годишна с чашка, пълна с 60 грама пико Шок на спирка в „Меден рудник“: Сгащиха 16-годишна с чашка, пълна с 60 грама пико Непълнолетната от Сливен била с 40-годишната бургазлийка Недка, и двете са задържани от Четвърто РУ Лютеницата загуби битката за буркана: Ето коя зимнина българите правят най-често Лютеницата загуби битката за буркана: Ето коя зимнина българите правят най-често Компотите и туршиите изпреварват кралицата на българската трапеза, а в София домашни консерви приготвя едва една трета от хората според национално проучване на Тренд Гринго оглави ромски протест за по-добър живот в Айтос Гринго оглави ромски протест за по-добър живот в Айтос Бившият мъж на Софи Маринова поиска по-добри пътища и удобен транспорт, но протестът повдигна въпроси за данъците и незаконните къщи Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г. Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г. 620,20 евро няма да останат окончателният праг, уверява социалният министър Наталия Ефремова, но новият размер ще зависи от механизъм, който тепърва трябва да бъде договорен със синдикати и работодатели Забравете за 40-дневния капан: Мъртвото вълнение ни връхлетя, но затихва за 24 до 48 часа Забравете за 40-дневния капан: Мъртвото вълнение ни връхлетя, но затихва за 24 до 48 часа Старши спасителят Петър Русев призова: Задължително следете флаговете и без алкохол поне 8 часа преди влизане във водата 17-годишната Виктория Ангелова е световна шампионка на троен скок 17-годишната Виктория Ангелова е световна шампионка на троен скок Българката триумфира в Юджийн с 13,91 метра в последния си опит и донесе 13-ото ни злато в историята на световните първенства до 20 години Ники Кънчев се раздел тайно. Водещият проговори за слуховете Ники Кънчев се раздел тайно. Водещият проговори за слуховете Водещият на Стани богат категорично отрече твърденията, че е сложил край на отношенията си с Даниела Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира Журналистът и общественик от Варна Стефан Курдов посвети последните години на борбата срещу насилието над животни и настояваше за работеща зоополиция БМВ-то на бургаски гангстер е зарязано на бензиностанция в ж.к. "Братя Миладинови". Институциите - пас! БМВ-то на бургаски гангстер е зарязано на бензиностанция в ж.к. "Братя Миладинови". Институциите - пас! Хора от бл. 75 в ж.к. Братя Миладинови са сигнализирали Oбщината, ОП Транспорт и полицията, но реакция няма и колата продължава да стои на метри от колонките
Как Малта се превърна в новия филмов магнит на Европа Как Малта се превърна в новия филмов магнит на Европа Данъчни облекчение привличат големите  Елтън Джон остана сляп с едното око: На 79 години музикалната легенда води най-тежката си битка Елтън Джон остана сляп с едното око: На 79 години музикалната легенда води най-тежката си битка Тежка инфекция увреди зрението му, но певецът не се отказва - лечението на лявото око вече дава известни признаци на подобрение Яхтата на Зукърбърг не откликна на сигнал за помощ, друг кораб спаси лодката Яхтата на Зукърбърг не откликна на сигнал за помощ, друг кораб спаси лодката Launchpad била по-близо до останалия без гориво плавателен съд край Аляска, но екипажът твърди, че не е чул съобщението Мощно земетресение 7,4 удари Колумбия, има ранени и сериозни разрушения Мощно земетресение 7,4 удари Колумбия, има ранени и сериозни разрушения Трусът с епицентър край Сан Хосе дел Палмар разлюля Богота и съседни държави, властите се опасяват от вторични земетресения Нигерийската армия измъкна 33 отвлечени пътници след престрелка Нигерийската армия измъкна 33 отвлечени пътници след престрелка Войници и полицаи настигнали похитителите в щата Замфара, преди заложниците да бъдат отведени навътре в гористата местност Прищина отвърна на Зеленски: Свалиха украинското знаме след думите му за Косово Прищина отвърна на Зеленски: Свалиха украинското знаме след думите му за Косово Кметът Пърпарим Рама обяви, че Косово трябва да бъде уважавано, след като Киев потвърди позицията си за непризнаване на независимостта му Уитни Хюстън оживя като Барби: Куклата пресъздава емблематична визия от 80-те Уитни Хюстън оживя като Барби: Куклата пресъздава емблематична визия от 80-те Моделът е вдъхновен от клипа към I Wanna Dance With Somebody и беше представен около рождения ден на легендарната певица Откриха римски кораб на 2100 години край Сицилия, стотици амфори лежат на 46 метра дълбочина Откриха римски кораб на 2100 години край Сицилия, стотици амфори лежат на 46 метра дълбочина Останките са от II или I век преди новата ера, а древните съдове са служили за пренасяне на вино и зехтин Москва видя промяна при Радев: България вече говори по-сдържано за Русия Москва видя промяна при Радев: България вече говори по-сдържано за Русия Руското външно министерство приветства новия тон на София за войната в Украйна, но смята, че е рано за възстановяване на двустранните отношения Полудяха ли германците или те дойдоха - има 14 хил. сигнала за НЛО Полудяха ли германците или те дойдоха - има 14 хил. сигнала за НЛО Небето над Германия предизвика невиждан интерес, но експертите имат земно обяснение за огромната част от загадъчните светлини
Илияна ЙОТОВА, президент Илияна ЙОТОВА, президент Потресена съм от примитивната политическа употреба на инцидента с дрона Виц на деня Виц на деня - Киро, забелязъл ли си, че твоята тъщата има златен зъб?
- Отдавна, ама все не намирам повод.
Виц на деня Виц на деня - Какво е мъдрост?
- Това е, когато сам стигаш до мисълта, че се занимаваш с глупости...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Това което не се решава с добра дума, се решава с добра дума и пистолет в ръка
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори