Румъния затяга мерките заради бум на COVID-19, връща вечерния час
За достъп до повечето обществени пространства ще бъде задължително представянето на здравен пропуск, а учениците ще излязат в двуседмична ваканция
Румъния затяга от понеделник противоепидемичните мерки на фона на увеличение на новите случаи на COVID-19 и на смъртните случаи от заболяването, съобщава Ройтерс.
Правителството обяви, че отново влиза в сила вечерен час. За достъп до повечето обществени пространства ще бъде задължително представянето на здравен пропуск, а учениците ще излязат в двуседмична ваканция.
Мерките разширяват ограниченията, които вече бяха наложени в градовете с висока заболеваемост. Новите рестрикции бяха одобрени от временното правителство късно в петък.
Този месец Румъния регистрира рекорден брой нови и смъртни случаи от COVID-19, а здравната система достигна точка на пречупване. Страната е на второ място в ЕС по най-нисък процент на ваксинация.
"Положението е катастрофално", заяви вчера заместник вътрешният министър Раед Арафат. "Други страни преминаха през това, когато нямаше на разположение оръжие, а именно ваксина", отбеляза той.
"Озовахме се в тази ситуация, при положение че има ваксина, защото мнозинството от нас не желае да се ваксинира. Тази ситуация можеше да бъде избегната", посочи Раед Арафат.
Новите противоепидемични мерки ще бъдат в сила за срок от 30 дни и включват ограничение на придвижването след 22,00 ч. и затваряне на магазини и ресторанти в 21,00 ч.
Само ваксинираните хора и тези, които са се възстановили от болестта, ще имат достъп до повечето несъществени обществени пространства. Достъпът до магазини и аптеки не е ограничен. Църковните служби също ще могат да се посещават без здравен пропуск.
Носенето на предпазна маска на обществено пространство отново става задължително от понеделник, а сватбите и други частни празненства ще бъдат забранени.
Правителството призова работодателите да изпратят половината от служителите си на работа от вкъщи.
Малко над една трета от пълнолетното население на Румъния е напълно ваксинирано срещу COVID-19 на фона на недоверие към държавните институции и кампании по дезинформация, отбелязва Ройтерс.
Тази седмица имунизационната кампания набра скорост, след като хората очевидно реагираха на драматичната картина на препълнени болници и умиращи хора. В петък над 86 000 души получиха първа доза от ваксината, което е рекорден брой за едно денонощие в Румъния, посочва агенцията.
Източник: БТА
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид
"Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син
АПИ уточни: Пострадалите край Ботевград не са служители на Агенцията
Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“
