Несебър поднови сътрудничеството си с Котор, Черна гора
Това се осъществи по инициатива и с посредничеството на Нейно превъзходителство д-р Меглена Плугчиева - посланик на България в Черна гора
В онлайн среща кметовете на Несебър Николай Димитров и на Котор Владимир Йокич подновиха връзките между градовете, включени в престижната листа на Световното наследство на ЮНЕСКО, като подписаха Меморандум за сътрудничество.
В онлайн церемонията се включи и Нейно Превъзходителство Снежана Радович, посланик на Черна гора в България. Меморандумът укрепва отношенията между двата града и установява бъдещото взаимодействие между тях в сферите на: опазване на историческото наследство; културата; туризма; спорта; сътрудничеството при обмяна на полезни идеи и практики за популяризация на материалните и нематериални ценности; споделяне на важен опит в рекламирането и представянето на Несебър и Котор и тяхната хилядолетна история в условията на съвременните икономически реалности.
В черногорския град събитието бе отбелязано с изложба „Българските паметници под егидата на ЮНЕСКО“, осъществена със специалната подкрепа на Държавния институт за култура към Министерството на външните работи на България. Тя се откри в 13.00 часа на датата на подписването - 18 октомври, в църквата „Свети Павел“.
Домакини на изложбата са Нейно Превъзходителство г-жа Меглена Плугчиева и кметът на Котор Владимир Йокич. От 26 октомври експозицията ще бъде представена в столицата на Черна гора – Подгорица. Актът на официализиране на отношенията между Несебър и Котор има важно значение и цели осъществяване на фактическо сътрудничество и сближаване между два значими балкански града.
Чрез него ще се даде нов тласък и възможности за обмяна на опит в сфери от взаимен интерес в регионален и международен план. Несебър продължава да затвърждава името си на град, поддържащ широки международни контакти.
Особен интерес за местната власт представляват отношенията с балканските градове в листата на ЮНЕСКО поради сходния статут и произтичащите от него висок престиж и отговорност за опазване и съхраняване на историческото и архитектурно световно наследство.
Рубио: Няма война между САЩ и Венецуела
Григор Димитров с коментар в Австралия за младите Иван Иванов и Александър Василев
Река излезе от коритото си, заля дворове
Мадуро по джапанки и с палци нагоре сред агенти - гавра ли е тази снимка?
Въпрос "ще може ли с българското евро да се пазарува в Гърция" взриви мрежата
Обявиха извънредно положение в Берлин
Мълния удари 150 човека на фестивал
Почина журналистът Светлозар Николов
Наско Сираков с коментар за Димитър Пенев
Въоръжени мъже нахлуха в село, убиха най-малко 30 души
Астроложка: Влизаме в перманентна криза, през февруари ще е чудовищна
Обраха мъж, докато лежи в хирургията
