Софийска градска прокуратура се самосезира за схемата с фиктивни почивки на ученици
Според публикацията нередностите са установени от поредица проверки на МОН през последните 4 месеца
Софийска градска прокуратура (СГП) се самосезира по повод публикации в медиите с данни за извършено престъпление от общ характер във връзка с източени близо 8 милиона лева в схема за фиктивни почивки за ученици. Те са организирани от държавното дружество „Ученически отдих и спорт“, което е под контрола на Министерството на образованието и науката (МОН), съобщават от държавното обвинение, пише вестник Труд.
Според публикацията нередностите са установени от поредица проверки на МОН през последните 4 месеца. Констатирано е, че при стартиране изпълнението на сключен договор между МОН и търговското дружество, дружеството е поискало и получило заплащане за 299 097 нощувки в размер на 9 110 494 лв. В единната система за туристическа информация (ЕСТИ), в която по закон задължително се регистрират всички туристи, включително и учениците, за периода от юли 2019 г. до края на юни 2021 г. фигурират записи за едва 6116 нощувки за деца в базите на търговското дружество на МОН, за които министерството би трябвало да преведе само 186 293 лв.
Изнесените данни за финансови злоупотреби предстои да бъдат проверени и анализирани от прокуратурата. За целта наблюдаващият прокурор от СГП незабавно е започнал извършването на лична проверка в хода, на която да изясни всички обстоятелства по случая. На този етап са изискани документи от Министерството на образованието и науката.
Пиян софиянец с 1,59 промила се заби в ТИР край Симитли (СНИМКА)
Тайни документи разкриват военно партньорство между Китай и Русия
След новата трагедия на Тракия: Мантинелата край Карнобат била по стандарт от 2014 г.
Великобритания освободи и депортира двама българи, осъдени за шпионаж
Черната статистика расте: Над 4000 загинали след трусовете във Венецуела
Тръмп насочи 1000 ракети към Иран заради заплахи за покушение
Учени откриха как да разрушат защитата на устойчивите бактерии без антибиотици
Жега в събота, морето става за плаж
Дневен хороскоп за 11 юли 2026: Късметът е с Овена, а Водолеят да не бърза с важните решения
Пореден ужас на пътя: Лекари се борят за живота на 9-годишно момче
Ужас в жегите: 49-годишен мъж се удави в неохраняем водоем

6116 нощувки за 2 години са само от една туристическа база на дружеството към МОН. После учениците в последната година на обучение са на възраст 18 и над- какви деца в базата търсят!