Прокурорка подкрепи Община Бургас за премахването на оранжерията до морския сарай на Доган
Постройката не отговаряла на условията за преместваем обект
Прокуратурата подкрепи Община Бургас по делото на „Хермес Солар“, свързано с оранжерията до т. нар. морски сарай на Доган в лесопарк „Росенец“.
Предмет на правния спор е заповед на зам.-кмета по строителството Чанка Коралска от 11 декември 2020 г., с която е разпоредено обектът да се премахне като незаконен. „Хермес Солар“ иска заповедта да бъде отменена, но загуби делото в Административен съд-Бургас, както „Флагман“ съобщи.
От фирмата, близка до Доган (тя се води собственик и на морския му сарай), обаче обжалват на горна инстанция – Върховен административен съд (ВАС). На 5 октомври е било проведено и съдебно заседание, показа справка на „Флагман“ с протокол от делото. От него става ясно, че то е минало сравнително бързо. Община Бургас не е изпратила свой представител, а адвокатът на „Хермес Солар“ не е предоставил нови доказателства, а само е обявил, че поддържа касационната жалба.
За сметка на това подробно становище е изразила присъстващата в съдебната зала представителка на Върховната административна прокуратура – прокурор Цветанка Борилова.
Според нея касационната жалба на „Хермес Солар“ е допустима, но разгледана по същество е неоснователна.
„Първоинстанционният съд подробно е установил релевантните за спора факти и обстоятелства в съответствие със събраните по делото писмени доказателства и заключението на съдебно–техническата експертиза, като е формирал законосъобразни изводи. Доводите на касатора са били наведени и обсъдени и в първоинстанционното производство и не са налице основания за промяна изводите на съда“, смята прокурор Борилова.
Според нея първоинстанционният съд обосновано е приел, че оранжерията не отговаря на условията на чл. 56, ал. 1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) за преместваем обект.
Прокурор Борилова заключава, че решението на Административен съд-Бургас е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.
Сега обаче се очаква решението на съдебния състав от ВАС с председател Галина Солакова и членове Мариета Милева и Бранимира Митушева (докладчик).
Какво се случва с тялото ви, ако всяка сутрин пиете по една ракия
Как да държите мухите далеч от дома си през лятото с няколко лесни стъпки
„Никаква милост към нарушителите“ и „драконовски мерки“: спешна среща при Радев заради войната на пътя
МВР награди пожарникарите, спасявали хора при трагедията на Челопешко шосе
Почина проф. Райко Райков – доайен на Националната художествена академия
Икономическа полиция проверява "ВиК" Кърджали
Ръководството на БДУ обсъди с народни представители ключови приоритети за развитието на висшето образование в региона
7,8 по Рихтер удари 110 милиона страна, съборени училища и сгради, има много загинали!
Три сценария за българската икономика до 2028 г. в Годишния доклад на икономистите на БАН
08/06/2026, Понеделник 15:00
0
Тръмп: Израел и Иран трябва незабавно да прекратят взаимните атаки
Мирчев: Напускането на Георги Кандев е много ясен и тежък знак за начина на управление
България посреща повече туристи от Полша с директната линия Люблин-Бургас

у другия крачол лекичко
Къде беше тая (уж) българска прокуратура досега?
Какво става с незаконното разширение на паметника на пияниците - мародери от Червената армия, самоотровили се с откраднат метилов алкохол през 1944 г. в Бургас? НИЩО!
Какво става с демонтирания паметник на маршал Толбухин в Бургас, който бе ОТКРАДНАТ, превозен до руската база на р. Камчия и монтиран там? НИЩО!
И сега Каскетурата се загрижила за една оранжерия... Божеееее, Божеееее!