×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Затварят кръстовището между „Оборище“ и „Петко Каравелов“ заради ВиК ремонт
  • Стартира 20-ото юбилейно издание на Международния конкурс на изкуствата „Радост на брега“ в Бургас
  • Театралният хит „Дами канят“ в Бургас! Асен Блатечки и Калин Врачански завладяват публиката на 6 юли
  • Бургаският духов оркестър се завръща с летни концерти на открито
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

МЗ: Няма място за паника, Делта вълната протича значително по-леко, засега


МЗ: Няма място за паника, Делта вълната протича значително по-леко, засега
Данните показват, че здравната система в България издържа без проблем, в момента има 1622 свободни легла, каза министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров
13 Октомври 2021, Сряда, 14:56 ч.
Автор: Флагман.БГ

Смъртността с COVID, както и общата такава през последните 9 седмици е с 30% по-ниска от тази при предходните вълни

Епидемичната обстановка в България остава стабилна, а в сравнение с другите страни на Балканския полуостров, при нас третата по-сериозна вълна (хронологично четвърта) протича значително по-леко. Тези данни бяха изнесени днес от Министерството на здравеопазването на брифинг. Така например заболеваемостта у нас в момента е около 4000 на 1 млн. население. В Сърбия тя е 13-14 хил., в Румъния 8000-9000. Аналогична със ситуацията у нас е тази в Гърция, Турция и Албания.

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова, даде по-подробен анализ на данните. Тя обясни, че за да се оцени каква точно е тежестта на епидемията трябва да се следи броят на смъртните случаи и развитието на смъртността. Така например по време на първите 9 седмици от първата вълна (октомври-януари) са починали с COVID 4735 човека, на втората (февруари-май) – 4478, докато при сегашната, трета вълна (август-досега) – 3364 човека. „Това е може би доказателство за това, че Делта вълната се разпространява по-бързо, но пък не е толкова тежка при протичането“, каза проф. Кожухарова. 

Тя обаче не пропусна да изтъкне, че по време на всички вълни досега, се забелязва допълнителна смъртност, която не може да се обясни с ковид. „Както се вижда, че смъртността сега е с 1/3 по-ниска от тази при предходните вълни. Причината може би се крие в това, че около 20% от хората са ваксинирани“, каза на свой ред здравният министър Стойчо Кацаров.

Той бе категоричен, че на този етап няма място за паника, тъй като данните показват, че здравната система в страната издържа. Така той опроверга данни от последните дни, че леглата за лечение на COVID у нас са пред изчерпване. По-детайлно обясни д-р Александър Златанов – зам.-министър на здравеопазването, който разкри, че около 30% от всички разкрити до този момент легла остават свободни. На интензивно лечение в момента има 485 паиенти, а 5161 са просто хоспитализирани.
 


В категории: COVID-19


35
Коментара
Георги РУСЧЕВ Голям астероид преминава близо до Земята в събота Голям астероид преминава близо до Земята в събота 25/06/2026, Четвъртък 17:30 0
35
Коментара по темата
35.
Kапитан Стойчо
13.10.2021 23:54:51
0
3
Спокойно, моряци! Корабът потъва. Вода има за всички, най-близката земя е дъното.
34.
недоволна
13.10.2021 22:18:04
1
4
Какво чакат още да падне тавана ,колко дец има болни и само деца ли дъщеря ми и зет ми са болни къде има проверяващи да видят кой е карантиниран и кой спазва правилата от чужбина се връщат без тест и никой не ги проверява дали са си направили тестове ,просто е манджа с грозде и по лошо ще става
33.
Стела
13.10.2021 19:02:20
2
6
На кого да вярваме? Тези хора постоянно си противоречат.
32.
_nib_ do 31
13.10.2021 18:58:53
5
13
Те го те тоа вирус....Трътиха безплатните лабораторни плъхове да си инжектират ,,ваксина".Фармацевтичната мафия не носи отговорност-гушнаха десетки милиарди чиста парА.Да има и за техните прЕателчета от енергийната мафия кинти-енергоносителите скачат.Чуден свят за алчните.
31.
Хм...
13.10.2021 18:38:06
2
10
Моля се да се появи вирус, който да мори само умствено ощетените индивиди. Такъв Рай ще настъпи... Ех, чак се размечтах! Глупостта ще погуби света. Това е положението.
30.
Кацаров
13.10.2021 18:16:30
0
8
Искам да си призная, че съм шано хомобандюга.
29.
До 28
13.10.2021 18:15:53
2
5
Като пишеш, поне да беше прочел с какви диагнози е детето, бог да го прости.
28.
Сиромахов
13.10.2021 18:01:30
7
13
Честно, не вярвах, че са толкова зле тия. От както се помня, при грипни епидемии спираха децата от училище за 1-2 седмици. Грипна ваканция - лесно и изпитано. Тези сега какво се опитват да направят? Нови учебници по епидемиология ли ще съчиняват?
Днес има още едно починало дете. Бабата не го ли коментира, или удобно си замълча?
Стойчо пък прехвърля на директорите горещия картоф, но те какво разбират от това? Тия за кво ми седят по министерските кресла? Да си поемат отговорностите, ако обичат. Щото последствията са за нас...
Няма такъв цирк!
27.
do 21
13.10.2021 17:57:53
0
15
Много добър преразказ всъщност, точно така протече брифинга, плюс малко листчЕта, показващи колко сме добре и неадекватно хилене накрая.
26.
Student Alex
13.10.2021 17:53:58
20
10
Не знам за Стойчо, но пред онзи престъпник Ботокса, дето ни говореше за чували и трупове при 5 болни на кръст, предпочитам Стойчо. А най-вече предпочитам, без много-много да се говори, да се направи задължителна ваксинацията, защото личният избор няма никакво значение пред общественото здраве.
25.
Емчо
13.10.2021 17:27:24
10
9
Не се спря, ей, трол гербав, хахахахха. Ти нали си оваксен, какво ти пука?
24.
Пешо кура
13.10.2021 17:25:38
8
15
Цялото им правителство е за затвора барабар с шефа им Мунчо
23.
Българин
13.10.2021 17:25:34
3
10
Вие не разбрахте ли, че ни на тоя ни на ония предния дето всичко беше подготвено,а хората пада по стълбите, на никой не му дреме. Ще им дреме, като има в затвора няколко, бити и преследвани управляващи, без значение от коя партия са. Като не стават, бой, аут, следващия. Следващия като знае какво го чака ще си помисли.
22.
Eма
13.10.2021 17:07:23
8
21
Какво, ще се хили Кацаров докато хората измират, защото са си го заслужили ли? Предишните поне осигуриха ваксини бол, тия не направиха нищо, за да насърчат хората да си ги сложат, напротив, министърът е ковидиот, нищо не можел да направи.
Наглец и тоя и оня дето го назначи. А пък тая баба древна и безполезна, за нея думи нямам.
21.
zritel
13.10.2021 17:05:40
0
16
- "Директори на училища недоволстват, че на тях е оставена отговорността за епидемичните мерки в училищата?"
- "Е аз ли да решавам!"
- "Лични лекари нямали указания за третата доза ваксини?"
- "Е аз ли да им ги дам!"
- "Имате ли сигнали за хора, върнати от болници?"
- "Аз? Не!"
- "Ами имало такива случаи?"
- "Това са регионални неуредици!"
- "В различните области се взимат решения за мерки?"
- "Е аз ли да ги взимам!"
Преразказвам малко в свободен стил, ама нали всичко е много весело ...
20.
до 19
13.10.2021 16:16:49
22
13
Планът е да изпукате от страх. И да, нещата наистина вървят по план.
19.
morski
13.10.2021 16:12:17
6
36
Аз не разбрах защо беше това неадектватно хилене на министъра. Да не взема някакви субстанции? Кое точно беше смешното днес? Гнусно ми беше да го гледам. Срам и позор!
И нещо ми се наби в главата- едно изпуснато изречение от някакъв службогонец, който говори преди него - ,,Нещата вървят по план." . Те и план имат явно - броя починали включват ли се там, да вземат да оповестят плана. Планът е явно да вдигат рамене и да се хилят.
18.
Прекарал ковид
13.10.2021 16:08:44
7
27
Ами и аз не вярвах в ковид ...до миналия декември..когато уж мислех че е настинка...3_4 дни зле бях...почнах антибиотик...а то взе че и температура вдигнах...хоп отидох в болница... пневмония...плюех кръв...и това стана общо за една седмица....две седмици в болница прекарах...така че както невинно започва като настинка...така ще ви го сложи на три ката...че няма да знаете къде сте...и въпреки това съм на около 30години...без никакви придружаващи болести...
17.
КороноТъпак
13.10.2021 15:56:18
2
16
Уж едни и същи факти а всеки си ги тълкува както иска !?
пЛандемия ще да е това !
А за положителните резултати отново набедена ... ваксината !
Няма и 20% ваксани ама какви % а ? Повлияли на цялата вълна.

Не се ли срамуват ?
16.
Аз съм
13.10.2021 15:53:09
8
26
Тоз е директно за панделката
15.
Карадайъ
13.10.2021 15:48:39
10
33
Да та еба и нещастника страхлив. Подлога мръсна и долна. Ти и Мангъра да са гърчите изруди мръсни.
14.
защо
13.10.2021 15:47:58
15
17
Защо не информирате възрастните над 65г. да си стоят вкъщи и да се пазят. По пощи, магазини има само старци. Нали за старците е най-опасно?!
13.
Сеирджия
13.10.2021 15:43:35
2
17
В мътна вода най-добре се лови риба. Който разбрал, разбрал.
12.
_nib_
13.10.2021 15:40:30
9
16
Разгеле....благодарение на набучените наивни хипохондрици...,,Истината е някъде там"....ъъъъ туй бешИ друго-,,Те мислят за нас"- е вашият девиз.
11.
Ковидиот
13.10.2021 15:21:45
29
21
Един да каже, че мега страшния ковид не е толкоз страшен и веднага един герберазлия влиза с няколко имена да плюе. Коментари в 15.01часа, 15.02 часа, 15.06 часа, 15.09 часа, 15.10 часа, 15.11 часа, 15.12 часа, 15.12 часа отново.. Ти нали си ваксиниран, ковидиотче, какво се пениш? За теб няма страшно. Гербав червей.
10.
Болен
13.10.2021 15:19:28
14
36
Ей малоумен министър Делто варианта протича много по сериозно. Преболедевах го 15 дни в болница 13 дни на кислород едва оцелях. Пазете се много коварен и смъртоносен вирус е.Не им вярвайте на тези измислени министри ще ни уморят.
9.
Elena
13.10.2021 15:17:20
8
39
Ох, Стойчо не знае че има върнати хора от болници, не знае че има починал в линейка. Да сме сигнализирали до РЗИ и РЗОК. Представям си близкият ми да бере душа и аз да водя разговор с РЗИ и да търся на кой да си излея мъката. Тези са за боклука! Всъщност всички освен Мутафчийски са за там!
8.
Стоянов
13.10.2021 15:12:43
6
41
Възмутително поведение с това неадекватно хилене, психолозите ще кажат но мисля че това беше начин да се избяга от реалността - когато човек се смее неадвактно на ситуацията и предвид ситуацията.
7.
Тракийски
13.10.2021 15:12:06
8
42
Много е грозно, когато виждаш как едно министерство, чийто основна задача е надзора и контрола над дадени обществени функции, всъщност се държи като политически ПР инструмент.
1. При ББ и мутренската партия, се обявяваха масови локдауни при дневна статистика - 100 нови болни и 3-ма починали;
2. При служебното правителство на г-н "Америка ме подкрепя за полувоенен преврат" всичко е спокойно и протича много леко ...при дневна статистика - 4500 нови болни и 100 починали;
Честно, гади ми се от тези хора. Не знам коя страна на барикадата ме отвращава повече, но наистина ужасяващо е че българския народ е по средата. И това му харесва.
6.
shaps
13.10.2021 15:11:30
6
28
Tази Ива Христова и тя с наведена глава мълчи и не смее да възрази на проф. Кожухарова, която каза, че Делтата макар и по-заразен протичал по-леко. Да бе да, точно обратното каза Христова само преди ден.
5.
jeko
13.10.2021 15:10:01
12
43
Е, пресконференцията приключи с много щастлив и нахилен министър.
Просто нямам думи. По 100 човека на ден си отиват от този свят, той прелива от щастие и доволство колко е велик.
4.
Kassy
13.10.2021 15:09:01
8
45
Отвратително създание е Кацаров. Невъзпитан, нагъл простак. Нямам думи...
3.
КацарOOF въобще не е лъжец
13.10.2021 15:06:14
11
31
В сравнение с колегата му Киро от Канализацията :)))))
Много добре бяха проектирали кризите да започнат през септември,ама Словчо им извъртя донка и парсата остана в служебните на Мунчо!
Фелшерът КАЦАрОФ твърди за пореден път,че няма жертви от Ковид, само така им се струва на засегнатите и семействата им!
Не е случайно,че дори лекарски права няма......
2.
Смятай
13.10.2021 15:02:44
8
39
Колко е прост, вместо да се избягва да пълнят болниците оня се радва че издържали....
1.
Абе
13.10.2021 15:01:23
12
37
Много страхлив тоз миши народ бе...новините го плашили, лекарите го плашили, фактите го плашили, смъртта го плашила...

Тоз пък и той, изкача да ме успокоява сякаш не сме първи по смъртност от ковид в СВЕТА и най-неваксинирани в цяла Европа...

Ама споко всичко е ок, само без паника...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова За да публикува първите й стихове в „Родна реч“, се наложило да излъже, че седмокласничката е в осми клас Кървава драма край Мездра: Двама влюбени тийнейджъри загинаха Кървава драма край Мездра: Двама влюбени тийнейджъри загинаха Футболната общност във Враца е потънала в скръб след нелепата смърт на 17-годишния Иван и 16-годишната Йоана Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита! Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита! След поредицата от черни хроники по аутобаните у нас, специалисти настояват за кардинална промяна на пътната инфраструктура и замяна на компрометираните огради с бетонни блокове Бутафория ли са мантинелите: След трагедията на „Тракия“, камион скъса и парапета на „Струма“ Бутафория ли са мантинелите: След трагедията на „Тракия“, камион скъса и парапета на „Струма“ Вътрешният министър настоява за проверки на пътните съоръжения. Време е управниците да потърсят съветите на машинен инженер, запознат с якостните свойства на металите и с науката Съпромат! 73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“ 73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“ Оръжието било укрито в кабината и в шкаф на полуремаркето Шофьорът на камиона-убиец: Направих всичко възможно да го овладея, след като гумата се спука Шофьорът на камиона-убиец: Направих всичко възможно да го овладея, след като гумата се спука Той сподели, че се е опитал да помогне и поднесе своите съболезнования на опечалените роднини Експерт: Тирът, погубил двете деца, не е спукал гума, причината за трагедията са мантинелите Експерт: Тирът, погубил двете деца, не е спукал гума, причината за трагедията са мантинелите Да премине товарен камион без товар с лекота през тях, е недопустимо, коментира и вътрешният министър  Ексклузивен разказ за апартамента на ужасите на ул. "Сливница", в който живеят 45 котки и 2 кучета Ексклузивен разказ за апартамента на ужасите на ул. "Сливница", в който живеят 45 котки и 2 кучета Кооперацията е пълна с бълхи, миризмата на урина и повръщано се усеща от километри, не издържаме, жалват се съседи При проверката на язовир „Ахелой“ се откри мащабна схема: Иззеха тонове риба При проверката на язовир „Ахелой“ се откри мащабна схема: Иззеха тонове риба Мащабната акция на Областна администрация, МВР и ИАРА доказа, че обектът от национално значение е бил брутално окупиран за промишлен улов за сметка на водната сигурност "Ахил" се завръща в Бургас: Пуснаха под домашен арест Стоян Колев "Ахил" се завръща в Бургас: Пуснаха под домашен арест Стоян Колев „Много съм доволен! Съдът взе правилното решение!”, каза на излизане от залата на Окръжен съд-Пазарджик „Транспортера”
Преговорите за мир пред провал след израелските удари в Ливан и спор за милиарди Преговорите за мир пред провал след израелските удари в Ливан и спор за милиарди Иран се готви да въведе такса „Преминаване“ за танкерите след изтичането на срока от 60 дни, а Оман, под натиска на САЩ, искат да отворят южен коридор, но това е невъзможно без съгласието на Техеран Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина Необичайната история на шестте теракотени артефакта приключи с официална дипломатическа церемония Идва ли редът на Кримския мост? Идва ли редът на Кримския мост? След като прескочи всякакви забранителни линии, Украйна се стреми да изолира Крим и поставя под въпрос устойчивостта на Русия  САЩ изпращат спасители в Каракас САЩ изпращат спасители в Каракас Тръмп: Броят на жертвите е опустошителен Апокалипсис във Венецуела: Адски трусове сринаха столицата, броят на жертвите е огромен Апокалипсис във Венецуела: Адски трусове сринаха столицата, броят на жертвите е огромен Според Американския геофизичен институт броят им ще достигне между 10 000 и 100 000 души Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн B cтpaнaтa-лидep бpoят им ce yвeличи cъc 75% зa 10 гoдини Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Специалистите съветват да се наблегне на разтворимите фибри и мононенаситените мазнини, вместо да се разчита единствено на медикаментозна терапия GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба Шофьорът се насочвал към митническия пункт Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Ударът в кратера Ярабуба е стопил ледниците и е предизвикал мащабно глобално затопляне Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Автомобилът е с 6-цилиндров редови двигател
Йордан Цонев Йордан Цонев Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно Виц на деня Виц на деня Иванчо казва на баща си:
- Татко, ти си голям късметлия!
- Защо?
- Няма нужда да ми купуваш нови учебници! Оставам в същия клас!
Виц на деня Виц на деня - Какво се получава, когато 5 блондинки се наредят една до друга ухо до ухо?
- Въздушен коридор!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ами имам две пози за сън: зимна - охлюв и лятна - морска звезда.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори