Кристалина Георгиева си запазва поста в МВФ въпреки скандала
Фондът потвърди, че има пълно доверие в управляващия директор
Управителният съвет на Международния валутен фонд оставя на поста управляващия директор Кристалина Георгиева. Решението е било взето след разглеждане на обвиненията за предполагаем натиск върху служители на Световната банка да променят данни по начин, облагодетелстващ Китай, съобщава Нова телевизия.
Твърденията на американската правна кантора УилмърХейл бяха, че Кристалина Георгиева е оказала такъв натиск по времето, когато е заемала висок пост в банката. В изявление на финансовия министър на Съединените щати Джанет Йелън за скандала се посочва, че докладът повдига сериозни въпроси, но няма убедителни доказателства за ролята на Георгиева и не се налага смяна в ръководството на Фонда.
Управителният съвет на МВФ потвърди, че има пълно доверие в Георгиева, след като разгледа твърдения, че по време на работата си в Световната банка е оказала натиск над експерти да променят данни по начин, който би облагодетелствал Китай, предадоха световните агенции.
Съветът заяви, че има доверие в стремежа на Георгиева да поддържа най-високите стандарти на добро управление и почтеност в МВФ. В същото време се планира среща на управителния съвет, на която ще бъдат обсъдени институционални предпазни мерки, гарантиращи безпристрастността на служителите на международната кредитна институция и възможността за подаване на оплаквания, изразяване на несъгласие и поддържане на отчетност, отбелязва Ройтерс.
Георгиева благодари на управителния съвет за гласуваното доверие и подчерта, че отправените ѝ обвинения са били неоснователни, съобщава Франс прес.
Финансовата министърка на САЩ Джанет Йелън е заявила вчера в разговор с Георгиева, че докладът на правната кантора УилмърХейл е повдигнал основателни съмнения, но липсата на преки доказателства означава, че евентуална смяна на ръководството би била неоснователна.
Необходимо е обаче да се вземат „активни мерки за засилване на доверието в МВФ и достоверността на информацията”, предоставяна от институцията се казва в изявление на Йелън. Освен това Георгиева и други лидери на МВФ трябва да декларират отново, че държат на прозрачността в изследванията, анализа и определянето на политиката на фонда.
Новата руска ракета Р-77М ли стои зад унищожаването на украински F-16
Рекордните 29% подкрепят Алтернатива за Германия
След Тръмп и Путин ще гостува на Си Дзинпин
Британец изкупува изгубени по летищата багажи , ето най- зловещата му находка
Русия върна на Украйна телата на 528 души
Дженифър Анистън намери щастието с Джим Къртис
Дъждовно и студено в неделя
Победителката на Евровизия 26: Не мога да повярвам какво се случи!
Дневен хороскоп за 17 май 2026: Овенът да се пази от измамници
След триумфа на Дара: Бургас е вариант за Евровизия 2027
Исторически триумф: Дара спечели Евровизия 2026 с BANGARANGA
Подарък за учениците: Получават до шест дни ваканция заради матурите и празниците

Позицията на Георгиева е от световен калибър и
зад нея стоят цели държави. Солиден авторитет и признат капацитет.
Наш Муньо не го разбра това, защото ние благоденстваме - цъфваме и връзваме. Той е ПРОТИВ. А Мунчовците страдат, няма да има радост в кочината.