×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Не се заблуждавайте, цените на имотите в Бургас няма да падат, напротив – тепърва ще растат


Не се заблуждавайте, цените на имотите в Бургас няма да падат, напротив – тепърва ще растат
Това е една от новите сгради в Бургас, която бе бързо разпродадена. Интересът към подобни имоти надвишава драстично предлагането
28 Септември 2021, Вторник, 19:52 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ снимки: Авторът

За първите 9 месеца скочиха с 10 %, има няколко съществени фактора, които ще вдигнат още повече продажната стойност на качествените жилища

Цените на имотите в Бургас, особено ново строителство, ще продължат да растат, категорични са брокери, строители и инвеститори, с които Флагман.бг разговаря.

От началото на годината се регистрира отчетлив ръст с 10 %, до края се очаква да стане между 12 и 15 %, а голямото поскъпване тепърва предстои, предупредиха експертите. Налице са няколко съществени фактора, които ще променят пазара през 2022 година.

Първият е драстичното покачване на строителните материали на световните борси. Предприемачи са категорични, че от 20 години подобна инфлация не е имало. Регистрирани са скокове при основни суровини от над 150 % за последните 9 месеца, което е нечувано за сектора, работещ до този момент с устойчиви цени. Електроенергия, горива и възнаграждения също се повишават, което няма как да не се отрази и на крайната цена на жилищата.

„Буквално има клиенти, които правят оглед днес и след три седмици намират имота поскъпнал с няколко хиляди евро“, споделят брокери.

За Бургас вторият и много значим фактор е свързан с липсата на добри парцели за строителство. В урбанизираната територия на града хубави терени почти не са останали. Изгражданите в момента проекти пък са разпродадени „на зелено“ още преди месеци.

„Реални клиенти всеки ден се обаждат в офисите ни и търсят апартаменти в една от сградите ни, която наскоро се сдоби с АКТ 16. За съжаление няма какво да им предложим. Всичко се продаде. Търсенето е огромно, много по-голямо от предлагането, разпродаваме сградите още „на зелено“, категорични са от голяма бургаска фирма, която е успяла да се докаже през годините с безупречното си портфолио.

Все повече купувачи в последните години търсят качествено ново строителство, отчита се спад на интереса към старите жилища, каза от своя страна брокер от водеща бургаска агенция.

В това има известна логика, защото ремонтът на старо жилище – подмяна на ел. инсталацията, ВиК, дограма и шпакловки вдига цената драстично.

„Ако си купиш стар апартамент, все едно вземаш жилище на груб строеж. Купувачите се научиха да си правят сметка и да преценят кое е по-добро за тях. Дали да закупят ново жилище в модерна сграда, с нов асансьор, добри общи части, висококачествена дограма, топло и шумоизолация, или да вложат парите си в панелка. Още по-трагично е състоянието със сградите, строени около 2000-ата година в Бургас. Те са най-некачествените! Повечето от тях вече са в окаян вид, за тотален ремонт, а сградите обикновено нямат асансьор. Това са годините, в които се влагаха най-нискокачествените строителни материали“, коментира експерт в сферата на недвижимите имоти.

Третият значим фактор, заради който жилищата ще поскъпват, са нулевите лихви в банките и растящата инфлация. Все повече домакинства решават да инвестират спестяванията си в имоти, като най-стабилния инструмент. Апартаменти с добра локация и в хубава сграда са високоликвидни. Цената им расте постоянно, а при нужда от свежи средства бързо може да ги продадете, съветват финансови експерти.

КАК СЕ ПРОМЕНИ ПАЗАРЪТ В БУРГАС

Отчитат се няколко интересни тенденции, коментира брокер на недвижими имоти за Флагман.бг. Една от тях, например,  е навлизането на все повече чужденци на местния пазар. Сред предпочитаните локации за тях е кв. Сарафово.

На север от старата урбанизирана зона, непосредствено край Ривиерата, се изградиха няколко невероятни комплекса. Става въпрос за луксозно строителство от висок клас, намиращо се в непосредствена близост до плажната ивица. В един от тези комплекси има собственици от 17 различни националности. Сред тях и немски клиенти, които до този момент трудно се доверяваха на български строители. Сега обаче виждат коренна промяна, което е изключителен атестат за целия бранш.

„След срива на руския пазар всички бяхме притеснени, но България има потенциал, който мнозина от нашите сънародници не могат да оценят. Разпродадохме един от комплексите си на чужденци и те са изключително доволни. Разширяваме значително присъствието и собственици станаха не само хора от бившия източен блок, както бе доскоро“, разкри пред Флагман.бг инвеститор със сериозни интереси в този пазарен сегмент – строителството на луксозни сгради край морето.

Брокери регистрират и друг сериозен пробив, който раздвижи сериозно пазара на недвижими имоти в Бургас – на българи, които живеят в чужбина. Те приемат града за привлекателно място, инвестират във ваканционен имот тук с надеждата един ден да дойдат и да живеят тук.

Сериозен е интересът и от малките градове около Бургас. Напоследък се отчита покачване на интереса на клиенти от Руенско и Айтос, които са работили в чужбина, събрали са спестявания и искат да купят жилища за децата си в Бургас.

Тези фактори повишават цената на жилищата. Реално в момента има по-голям интерес, отколкото предлагане. Пазарът е изключително динамичен и рядко се намират добри апартаменти.

На пръв поглед, много купувачи констатират, че има достатъчно обяви, но повечето от тях не са актуални. Некоректни брокери ги използват като примамка за клиенти.

Голямото търсене вдига цените и към момента дори в ж.к.“Меден рудник“ те са стигнали до 650-700 евро на кв.м., а само преди две години бяха около 400 евро на кв.м. В центъра, ж.к.“Братя Миладинови“ и ж.к.“Възраждане“ новото строителство е между 1200 и 1300 евро, по 1000 евро са апартаментите в ж.к.“Славейков“, 900 евро в ж.к. „Изгрев“, а около 1100 евро в ж.к.“Зорница“.

Въпреки повишените цени, Бургас изпреварва по ръст на продажбите Варна и Пловдив.

Финансови експерти се удивяват на данните, които изнася в различни периоди Националният статистически институт. Те, както се оказа, са силно подвеждащи заради объркана методика. Особено в новото строителство тенденциите се отчитат с година и половина закъснение. Статистиката работи с данни от Агенцията по вписвания, а там се декларират вече имоти, които са придобили АКТ 16 и са прехвърлени на купувача на базата на договор подписан между 18 и 24 месеца преди това.


В категории: Бизнес


Иван КОЛЕВ Автор
Иван КОЛЕВ
Тервел ИЛИЕВ Ева Кикерезова напусна БНТ Ева Кикерезова напусна БНТ 29/01/2026, Четвъртък 07:40 0
България Всички новини
Истинският символ на Бургас са морските вълци като капитан Преснаков, на когото е кръстен остров Истинският символ на Бургас са морските вълци като капитан Преснаков, на когото е кръстен остров Легендарното плаване на кораба „Аурелия“ през 1977–1978 година се превръща в изпитание не само за професионализма му, но и за нервите, смелостта и инстинкта му за самосъхранение България излиза от конституционна криза, Андрей Гюров и ПП-ДБ влизат в капана България излиза от конституционна криза, Андрей Гюров и ПП-ДБ влизат в капана Анализатори предупреждават, че отговорността може да се стовари върху тях без реално да могат да променят нещо, за да са честни изборите Търсил ли е Румен Радев кмета на Карнобат за новия си политически проект Търсил ли е Румен Радев кмета на Карнобат за новия си политически проект Президентът може да разчита на мен по отношение на организацията на изборния процес, аз съм избран за кмет, за да си свърша работата, заяви категорично Георги Димитров Защо новият премиер Андрей Гюров кара бургаско БМВ Защо новият премиер Андрей Гюров кара бургаско БМВ Подуправителят на БНБ и почти сигурен министър-председател днес се качи зад волана на джипа след консултациите с президента Илияна Йотова Депутат: Закриха КПК и шредерите за унищожаване на документи прегряват Депутат: Закриха КПК и шредерите за унищожаване на документи прегряват Парламентът сложи край на антикорупционната комисия окончателно, функциите ѝ се разпределят между три институции Бургас в Топ 3 на поскъпване на имотите, само за половин година цените скочили с 18 % Бургас в Топ 3 на поскъпване на имотите, само за половин година цените скочили с 18 % Средната цена за кв. метър в морския град вече е 1798 евро, има отчетлив ръст и в перлата Свети Влас Правната комисия ограничи секциите в чужбина: какво означава това за вота зад граница Правната комисия ограничи секциите в чужбина: какво означава това за вота зад граница На фона на остър институционален спор депутатите приеха на първо четене промени в Изборния кодекс, с които се намалява броят на изборните секции извън държавите от Европейския съюз до 20 Министър Кирилов утвърди концепция за въвеждане  на здравната култура сред децата и младежите Министър Кирилов утвърди концепция за въвеждане на здравната култура сред децата и младежите Новата рамка обхваща всички образователни етапи и поставя акцент върху превенцията, психичното здраве и изграждането на здравни навици Доналд Тръмп предупреди Иран за по-тежка атака при липса на ядрено споразумение Доналд Тръмп предупреди Иран за по-тежка атака при липса на ядрено споразумение Американският президент заяви, че към Иран се насочва мащабна военноморска групировка и призова Техеран да приеме преговори без условия Ексклузивно! Говори адвокатът на опозорена бургазлийка от платения порноканал с 50 хил.зрители Ексклузивно! Говори адвокатът на опозорена бургазлийка от платения порноканал с 50 хил.зрители Известно ми е, че има и други жертви, казва подзащитният пред наш репортер 
Бивш френски сенатор e упоил депутатка с цел сексуално насилие Бивш френски сенатор e упоил депутатка с цел сексуално насилие Съд в Париж осъди Жоел Герио на четири години затвор след дело с широк обществен отзвук във Франция Това ли е новият ред на света? Това ли е новият ред на света? Разгледайте внимателно тези два фотоса    Представителката на Минесота е била нападната с инжекция с неизвестно вещество по време на събитие Представителката на Минесота е била нападната с инжекция с неизвестно вещество по време на събитие Темата на срещата е била присъствието на федерални имиграционни служители в града Секс за 150 лв. на час: Шокиращи разкрития по делото за клуба „Силикон“ Секс за 150 лв. на час: Шокиращи разкрития по делото за клуба „Силикон“ Собственикът на еротичния бар Димитър Донов, управителят на заведението Николай Димитров и Алит Алит от Варна, за когото се твърди, че е извършвал сводническа дейност, застанаха за последен път пред Районния съд Граничен полицай простреля човек Граничен полицай простреля човек Инцидентът се случва в малкия град Аривака, а разследването може да отнеме време Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка Вижте какви мерки се прилагат Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро Става въпрос за Сараево  Изненадващ фаворит за вътрешен министър в служебния кабинет Изненадващ фаворит за вътрешен министър в служебния кабинет Емил Ганчев е бивш заместник-министър на вътрешните работи в служебния кабинет на Стефан Янев през 2021 година Как се прави жулиен с гъби и пилешко месо – проста рецепта Как се прави жулиен с гъби и пилешко месо – проста рецепта Жулиенът, рецептата за който ще споделим по-долу, е горещо ястие от френски произход, в което съставките (обикновено гъби, пилешко месо или морски дарове) се нарязват на ситно и се пекат в кремообразен сос под коричка от сирене Всяка домакиня допуска тази фатална грешка с пералнята си Всяка домакиня допуска тази фатална грешка с пералнята си Много хора смятат, че колкото повече дрехи натъпчат, толкова по-икономично ще бъде прането. Други пък пускат пералнята почти празна, за да „не се мачкат“ дрехите. И в двата случая резултатът не е добър
Илияна ЙОТОВА, президент Илияна ЙОТОВА, президент Политическите фигури не са решение за служебния кабинет
Виц на деня Виц на деня Той:
- В джоба ти намерих патрони и бележка на арабски.
Тя:
- Идиот, това са анални свещички и рецепта от доктора.
Виц на деня Виц на деня Докторе, не мога да издържам повече на тази диета! По време на с*кс отхапах на мъжа ми ухото!
- Бели кахъри, не повече от 40 калории.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук При младите самоубийството е зов за помощ, а при старите - само молба за смърт
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори