×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • АПИ: 377 машини обработват републиканските пътища в районите със снеговалеж
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Великобритания спира да признава BG лични карти от 1 октомври


28 Септември 2021, Вторник, 14:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Промяната е част от новите имиграционни правила, които британските власти въвеждат, след като Обединеното кралство напусна ЕС

От 1 октомври на пътуващите до Великобритания ще е необходим международен паспорт, тъй като страната спира да признава българските лични карти. Промяната е част от новите имиграционни правила, които британските власти въвеждат, след като Обединеното кралство напусна ЕС и спря да спазва европейското право за свободно движение на хора.

Изключение ще бъде правено само за българите, които трайно живеят на Острова и имат статут на уседналост. Те ще имат право да влизат с лична карта до края на 2025 г. Британските власти обаче съветват да се пътува с международен паспорт, тъй като това улеснява граничните проверки.

Освен това притежателите на биометрични документи преминават през електронни гишета на основните британски летища, което ги предпазва от сблъсък с гранични служители, които са станали много по-задълбочени в проверките си на влизащите във Великобритания сред Брекзит.

Данни на вътрешното министерство в Лондон, предоставени на в. “Гардиън”, показват, че през първите 6 месеца на годината 7249 души са спрени по британските летища, пристанища и гари, което е 5 пъти повече спрямо същите месеци на 2020 г. 60% от проверените са румънци, а на второ място са българите.

600 наши сънародници са разпитвани защо идват във Великобритания, колко дълго смятат да останат и къде. Причината е, че от януари от желаещите да работят в страната се изисква трудова виза, а тя се получава трудно. Може да се влиза безвизово с цел туризъм или гостуване на близки, но само до 6 месеца на година. За сравнение подобни проверки са направени само на 144 граждани на Франция и 59 – на Белгия, въпреки че двете държави се намират много по-близко до Острова и се предполага, че пътуващите от тях са далеч повече.

“Тези видове проверки могат да бъдат травматизиращи и съществува риск имиграционните служители да подбират невинни хора. Расовото профилиране е дискриминационно и трябва веднага да бъде прекъсвано, ако това се случва”, коментира пред “Гардиън” имиграционният адвокат Четал Пател. Той допълва, че е законно да се правят общи проверки, за да се контролира нелегалната имиграция, но изнесените от изданието данни повдигат много въпроси дали няма други мотиви зад това.

От британското вътрешно министерство категорично отричат граничните служители да се насочват към хора от определени страни. Говорител обяснява, че правилата за контрол се прилагат справедливо и единствено въз основа на определени обстоятелства.

Ако някой пристига на нашите граници, възнамерявайки да работи тук без право на това, обществеността очаква от нас да му попречим да влезе независимо от неговата националност, заявява той. Освен това изнесената статистика се отнасяла за период, когато все още са действали коронавирусни ограничения за влизащи в страната и граничните служители са били натоварени да следят дали се спазват.

В социалните мрежи българско семейство разказа, че е било спряно в края на август, когато голяма част от тях вече са премахнати, а и България е в зеления списък на Великобритания за пътуващи в условията на пандемия. Те живеят на Острова от 2017 г. и имат временен статут на уседналост, който им дава право свободно да влизат в страната. Пътуват през лятото до родината, където женят по-голямата си дъщеря. Нейният нов съпруг кандидатства онлайн да се прикачи към статута на жена си, каквато е процедурата, но тъй като обработката на подобни молби се бави с месеци, той решава да пътува със семейството ѝ и да изчака отговора на британското вътрешно министерство в самата Великобритания.

Още повече че европейските граждани имат право да влизат в страната с цел туризъм и гостуване на близки и да остават до 6 месеца в рамките на година. По време на граничната проверка мъжът обаче чистосърдечно си признава, че смята да се установи трайно в Англия със съпругата си, но тъй като все още няма отговор от британските власти на молбата си да го направи, е задържан и екстрадиран още със следващия ферибот към Европа.

Налага се съпругата му спешно да си купи билети, за да се върне с него в България. Макар да пътуват в един кораб, той е изолиран сам в каюта. Взети са му телефонът, личната карта и шофьорската книжка. Сега двамата се намират в България и се страхуват, че екстрадирането му може да се отрази на разглеждането на неговата молба за статут.

Според неправителствени организации, работещи за защита правата на европейските граждани на Острова, 90% от върнатите през последните месеци от британските граници са точно близки на европейци, които трайно са се установили в Обединеното кралство.

Причината е, че повечето от тях не знаят, че трябва задължително да изчакат разглеждането на молбите им за прикачване към статут на роднина извън Великобритания. Или, ако отговорът се бави прекалено дълго, както често се случва, да пристигнат в страната временно като туристи, след което отново да я напуснат, за да влязат вече легално на база статут.

По време на тези 6 месеца временен престой обаче те нямат право да работят и да разчитат на безплатно британско здравеопазване. Румънският евродепутат Виктор Негреску е помолил Еврокомисията да провери дали британските гранични власти не проявяват дискриминация при контрола за влизане в страната. Местните власти в Уелс, Северна Ирландия и Шотландия пък настояха европейските граждани да получат хартиен документ за сатута си на уседналост, тъй като съществуването единствено на онлайн вариант затруднява много хора да го представят при необходимост.

Най-потърпевши са онези, които не владеят английски и нямат постоянен достъп до интернет. 320 370 нашенци са поискали постоянно да живеят на Острова 320 370 български граждани са подали молба за статут на уседналост във Великобритания до крайния срок, показват данни на британското вътрешно министерство.

Той изтече на 30 юни, но все още се приемат молби на деца, родители и съпрузи, които искат да се присъединят към установилите се трайно на Острова техни близки. Те трябва обаче да докажат, че са зависими от тях, което изисква доста документи и доказателства.

Статут на уседналост бе въведен заради излизането на Великобритания от ЕС, за да се гарантира на намиращите се в страната европейски граждани, че могат да продължат да живеят и работят, без да им е необходима виза, каквато се изисква от всички останали. До момента 292 550 българи са получили това важно разрешително за престой в Обединеното кралство.

На 98 170 е даден пълен статут, а на 172 820 - временен, който изисква през следващите 5 г. да живеят поне 6 месеца годишно във Великобритания, за да уредят окончателно престоя си в нея. Молбите на 12 680 сънародници обаче са били отхвърлени. Други 3320 са били оттеглени, а 5550 са обявени за невалидни.


В категории: Животът


5
Коментара
Флагман.БГ Шоколадът може да повиши мозъчната активност Шоколадът може да повиши мозъчната активност 25/12/2025, Четвъртък 21:45 0
Флагман.БГ Тежък удар за Мартин от „Игри на волята“ Тежък удар за Мартин от „Игри на волята“ 25/12/2025, Четвъртък 21:30 1
Флагман.БГ Няколко съвета, за да не се напиете на Коледа Няколко съвета, за да не се напиете на Коледа 25/12/2025, Четвъртък 20:30 1
Флагман.БГ Откриха уникално златно 2300-годишно съкровище Откриха уникално златно 2300-годишно съкровище 25/12/2025, Четвъртък 20:00 0
Флагман.БГ Учени развенчаха брадат мит за съня Учени развенчаха брадат мит за съня 25/12/2025, Четвъртък 19:45 0
5
Коментара по темата
5.
ромите не са от вярващите, но са страхливи
28.09.2021 16:06:03
0
5
Българче, не знам на колко си години, но ако беше по-голям щеше да знаеш че ромите не са от най-вярващите. Те бяха християни, след това станаха евангелисти, след това започнаха да се турчеят. Ако си виждал ромски пастор да дава интервю по телевизията ще разбереш че даже и библия и евангелие не е чел, но пък целият е в ланци. Те са там където има далавера, затова и в пазарджик се обличат като в афганистан - получаваха пари за това
4.
Българче
28.09.2021 15:54:12
0
6
Няко може ли да обясни защо всички Български Роми говорят Турски език и се определят като такива-а ,корените им са от Индия.?
Има ли в Индия Турци?
Искам да знам,,моля!
3.
Европа
28.09.2021 15:48:45
0
7
Европа познава само България от Ромите ,които заминаха да тичат Социални помощи и детски надбавки с Български Паспорти-като Европейски граждани.А като стъпят в Европа започват да ,плюят" по България и да се определят като Турци,Индийци и.т.н. Децата им не знаят и дума на Български-но ,са ги подсигурили и тях с Български паспорти-За да точат Социални помощи и да ни правят страхотна реклама на Държавата. Може ли някой западняк да ги вижда как живеят и какви ги вършат в неговата държава и после да поиска да дойде на почивка в България-Никога!
2.
Много важно
28.09.2021 15:19:45
1
4
Някой умрял да посещава дори по-ужасен затвор!
1.
Иван
28.09.2021 14:48:45
0
20
Малоумните цигани окапаха, веднага се усеща! Обикновено в самолета са 2-3 тумби мангали. Сега като се прибирах имаше точно 4 мангала, мълчаха като путки и бяха по-ниски от тревата. Друг път вдигнаха самолета на главите си...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
2026 ще е годината на Червения огнен кон! Ще "изгори" всичко старо и ще пренареди живота ни 2026 ще е годината на Червения огнен кон! Ще "изгори" всичко старо и ще пренареди живота ни Новата 2026 година ще премине под егидата на Червения огнен кон - енергичен, страстен и своенравен Пълен абсурд: Тази малка ограда ли ще спре нарушителите да пресичат? Пълен абсурд: Тази малка ограда ли ще спре нарушителите да пресичат? Институциите да се вземат в ръце и да предприемат реални мерки, не половинчати, настояват жителите на кв. Сарафово Шоколадът може да повиши мозъчната активност Шоколадът може да повиши мозъчната активност Учени от Университета „Л'Акуила“ са открили, че какаото и шоколадът могат да подпомогнат по-доброто функциониране на когнитивните функции Тежък удар за Мартин от „Игри на волята“ Тежък удар за Мартин от „Игри на волята“ Раздялата става видима и за феновете му в социалните мрежи Важно за цените в евро и в лева: Ето как ще бъдат изписвани Важно за цените в евро и в лева: Ето как ще бъдат изписвани Ако има намаление, цените трябва да са три. Старата цена - в левове, новата - и в двете валути България сред лидерите в Европа по хайвер от белуга България сред лидерите в Европа по хайвер от белуга Как ферма край язовир „Кърджали“ изнася най-скъпия хайвер за Франция и света Най-важният урок на Аюрведа е да научим, че нашето здраве е в собствените ни ръце Най-важният урок на Аюрведа е да научим, че нашето здраве е в собствените ни ръце Най-важното е да бъдем в синхрон с природата, със сезона и с нашето вътрешно състояние Мозъкът страда, ако имате недостиг на определени витамини Мозъкът страда, ако имате недостиг на определени витамини За да остане ефективен, той се нуждае от постоянен приток на хранителни вещества Пазарджишкото село Гелеменово е наводнено от скъсана дига Пазарджишкото село Гелеменово е наводнено от скъсана дига Няколко къщи са под вода, съобщи общинският съветник от Пазарджик Атанас Шопов Няколко съвета, за да не се напиете на Коледа Няколко съвета, за да не се напиете на Коледа Всеки има поне един познат, който се хвали с това колко много може да изпие, защото има "тренинг" или по-голяма толерантност към алкохола
2026 ще е годината на Червения огнен кон! Ще "изгори" всичко старо и ще пренареди живота ни 2026 ще е годината на Червения огнен кон! Ще "изгори" всичко старо и ще пренареди живота ни Новата 2026 година ще премине под егидата на Червения огнен кон - енергичен, страстен и своенравен България сред лидерите в Европа по хайвер от белуга България сред лидерите в Европа по хайвер от белуга Как ферма край язовир „Кърджали“ изнася най-скъпия хайвер за Франция и света Откриха уникално златно 2300-годишно съкровище Откриха уникално златно 2300-годишно съкровище Предполага се, че намерените монети са жертвоприношение за боговете Пи Диди поиска незабавното си освобождаване от затвора Пи Диди поиска незабавното си освобождаване от затвора Адвокатите му депозираха заявлението в съда Джейсън Стейтъм се снима с децата, а това е рядко събитие Джейсън Стейтъм се снима с децата, а това е рядко събитие Снимката е направена по време на посещение на семейството на коледен базар във Великобритания Как Крайова се превърна в магнит за хиляди с коледното си градче – и какво липсва на Бургас Как Крайова се превърна в магнит за хиляди с коледното си градче – и какво липсва на Бургас Пространството в румънския град не е просто няколко сергии с греяно вино и кебапчета, а пълнокръвна туристическа атракция, за която хората пътуват стотици километри Илюзия за победа: Русия е завзела по-малко от 1% от територията на Украйна за 1 година Илюзия за победа: Русия е завзела по-малко от 1% от територията на Украйна за 1 година Почти 100 000 руски войници са загинали по време на войната "Maмo, мeчeтo мe шпиoниpa": Зaщo АІ пoдapъцитe зa Koлeдa ca бoмбa cъc зaĸъcнитeл "Maмo, мeчeтo мe шпиoниpa": Зaщo АІ пoдapъцитe зa Koлeдa ca бoмбa cъc зaĸъcнитeл Apгyмeнтът нa бизнeca e пpивиднo лoгичeн - АІ вeчe e в тeлeфoнитe, в paбoтaтa и в eжeднeвиeтo ни, зaщo дa нe e и пoд eлxaтa Основателят на „Телеграм“ Павел Дуров забременява безплатно всяка неомъжена жена до 38 години Основателят на „Телеграм“ Павел Дуров забременява безплатно всяка неомъжена жена до 38 години Потвърдените биологични деца ще имат право да наследят част от състоянието на предприемача, оценено на около 17 милиарда долара Зеленски пожела смъртта на Путин за Коледа Зеленски пожела смъртта на Путин за Коледа Искаме мир за Украйна и се борим за страната, каза президентът
Драгомир Стойнев, БСП Драгомир Стойнев, БСП Хаосът тепърва започва наново Виц на деня Виц на деня Реклама:
"Заповядайте в нашия нов спортен магазин! Всичко за спорта! Телевизори, дивани, бира, чипс!"
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, какво да ти взема за Коледа?
- Ами ти, всичко ми взe! Какво още искаш?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Любовта не е в целувките, а в търпението, разбирането, подкрепата и доверието.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори