×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп обвини Китай в намеса в президентските избори през 2020 г.
  • Президентът присъства на международното военно учение „Бриз 2026“
  • ФИФА обсъжда в следващия Мондиал да участват 64 отбора
  • Куче нахапа 16-годишно момиче и уби домашния му любимец в Нови Искър
  • Акциите на "Газпром" пробиха 18-годишно дъно
  • Замразиха парите за майките на 398,81 евро
  • Днес Созопол чества своя празник
  • Йотова открива паметник на Васил Левски
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Откриха в морето край Несебър крепостна стена, построена преди Месамбрия


Откриха в морето край Несебър крепостна стена, построена преди Месамбрия
Взехме проби от дървото, което е използвано за крепостната стена, за да определим дали е строена преди Месамбрия, или през 5-4 век преди Христа, каза Найден Прахов
28 Септември 2021, Вторник, 12:07 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Тракийското каменно съоръжение погребано под много дебел пласт от мидени черупки и рапани

Подводни археолози откриха в морските дълбини край Несебър крепостна стена, построена преди създаването на древна Месамбрия. Тя е била скрита под много дебел пласт от мидени черупки и рапани. Пред бТВ д-р Найден Прахов от Центъра за подводна археология разказа как с колегите му са попаднали на находката. 

„В морето има останки от античния потънал град. Близо 1/3 от древна Месамбрия днес е под водата. Открити са внушителни съоръжения от всички зони на акваторията на Несебър. Тук са едни от най-впечатляващите. От пет години правим проучвания“, добави той.

„Сега попаднахме на една стена, която от пет години издирваме. Това е т.нар. тракийска стена. Тя е открита през 70-те години на миналия век от Люба Огненова – първият подводен проучвател на Мсамбрия. Датира я от преди основаването на гръцката колония“, разказва д-р Прахов. 

„Това е структурата, която е на най-голяма дълбочина. Между 5 и 6 метра и това я прави най-дълбоката антична структура по цялото западно крайбрежие на Черно моаре. Направена е от големи квадри с дървена конструкция под тях. Водната среда запазва добре органичния материал“, добави той.

„Няколко години се опитвахме да я намерим безуспешно. Тази година направихме разкопки на едно равно дъно и я открихме под много дебел пласт от мидени черупки и рапани. Документирахме я със съвременни методи и взехме проби от дървото, за да определим дали е строена преди гръцката епоха или е от времето на античния град, т.е. от първите векове на древна Месамбрия – 5-4 век преди Христа“, заяви Найден Прахов.

„Работихме с голям сонда на драгажен кораб. Тя тежи повече от 100 кг и въобще не бих могла да помръдна. Вярвам обаче, че съвсем равностойно стоим женската част от екипа,  занимаваме се с фотодокументация“, каза пък Ивелина Петкова, която е част от екипа подводни археолози.

„Тук идентифицирахме едно от древните пристанища на града с два много големи вълнолома, които са най-масивните потънали археологически обекти. През следващите години ще продължим проучванията“, заяви д-р Прахов. 

Хубаво е, че имаме финансиране от Министерство на културата, а от тази година и от Община Несебър, каза още той.
 


В категории: Несебър


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
6
Коментара
6
Коментара по темата
6.
бай хой
02.10.2021 17:58:23
0
0
Че те винаги са били смешни 1. Недъгави статии, страшна работа
5.
Анонимен
29.09.2021 16:55:21
1
4
Здравейте! Никъде не пише,че Люба Огнянова е открила стената 19-ти век.
Пише:Тя е открита(крепостната стена) през 70-те години на миналия век от Люба Огнянова.
Миналият век е 20-век ,а сега сме 21 век! Хубав ден!
4.
Адмирации!
28.09.2021 16:23:13
0
4
Браво! Това се казва откритие!
3.
маке маке
28.09.2021 12:46:09
3
7
От мавзолея на цар Македон е!
2.
Da
28.09.2021 12:18:46
1
5
Пуснете коментарите за Гюханчо, да го оплюем.
1.
Бе то много хубаво
28.09.2021 11:38:08
0
16
, ама Люба Огнянова е родена през 20-ти век, как е открила през 19-ти век ...
Поправете се, че ставате смешни!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Опасен сигнал от Бургас: Шофьори намират развити болтове по колите си Опасен сигнал от Бургас: Шофьори намират развити болтове по колите си Разказите идват от социалните мрежи и все още не са потвърдени от полицията, а твърдението за предизвикателство в TikTok остава недоказано Бутнаха ли паметник на културата в центъра на Бургас? (СНИМКИ) Бутнаха ли паметник на културата в центъра на Бургас? (СНИМКИ) Сградата беше опасна и се рушеше, инвеститорите я вдигат наново в абсолютно същия вид с благословията на Министерството на културата АПИ дръпна шалтера на поръчка за 1 млрд. лв.: Евтините мантинели ни излизат с човешки животи АПИ дръпна шалтера на поръчка за 1 млрд. лв.: Евтините мантинели ни излизат с човешки животи Експертът Христо Грозданов настоява решенията да се вземат според риска и разходите за целия живот на съоръженията, а не само по най-ниската първоначална цена Ружа Игнатова жива? Кой плаща по 5 хил. $ заплата на капитана Ружа Игнатова жива? Кой плаща по 5 хил. $ заплата на капитана Дали милионите на OneCoin все още не текат в Созопол Милошев защити Ия Петкова начело на НДК: Семейните връзки не отменят професионализма Милошев защити Ия Петкова начело на НДК: Семейните връзки не отменят професионализма Съпругата на заместник-председателя на парламента Иван Ангелов е избрана временно за директор, а конкурс трябва да бъде проведен до шест месеца Летище Бургас влиза мощно в битката за Евровизия 2027: Готово е за 50 000 пътници на ден Летище Бургас влиза мощно в битката за Евровизия 2027: Готово е за 50 000 пътници на ден Аеропортът застана зад кандидатурата на морския град и отговори на основните съмнения за въздушната свързаност с над 70 директни маршрута и капацитет до 21 полета на час „Взеха парите и се покриха“ „Взеха парите и се покриха“ Десетки българи твърдят, че са измамени от веригата за козметични услуги „ВИМ студио“ ЧЕГ „Едмънд Бърк“ в Бургас предлага ранна подготовка за медицина и изкуствен интелект на социална цена ЧЕГ „Едмънд Бърк“ в Бургас предлага ранна подготовка за медицина и изкуствен интелект на социална цена Гимназията отхвърля чиновническото класиране, за да подготви децата за реалния бизнес и наука с латински от 8. клас и месечна такса от едва 125 евро Нов смъртен случай след полицейско задържане във Варна, разследват действията на униформените Нов смъртен случай след полицейско задържане във Варна, разследват действията на униформените 44-годишен мъж издъхнал по време на акция срещу наркоразпространението, година след смъртта на Явор Георгиев, която предизвика масови протести ЕИБ отпуска 800 млн. евро за още 30 години живот на АЕЦ Черна вода ЕИБ отпуска 800 млн. евро за още 30 години живот на АЕЦ Черна вода Първи блок ще премине през дълбока модернизация и подмяна на ключови компоненти, а връщането му в мрежата е планирано за 2030 г.
Почина Освалдо Баньоли, бащата на „футбола на хляб и салам“ Почина Освалдо Баньоли, бащата на „футбола на хляб и салам“ Историята на един скромен гений, който победи парите и суперзвездите, за да качи Верона на върха Германия прати бивш мъж в мъжкия затвор, избухна скандал Германия прати бивш мъж в мъжкия затвор, избухна скандал Осъдената активистка първо е приета в женския затвор в Кемниц, но след индивидуална оценка е преместена в мъжката институция в Цайтхайн Огнен ад в Испания: 12 000 хектара изгоряха, над 1000 души са евакуирани Огнен ад в Испания: 12 000 хектара изгоряха, над 1000 души са евакуирани Пожарът в Арагон остава извън контрол, а стотици огнеборци и военни защитават застрашените селища Георги Татарски пое Булгаргаз преди решаващите преговори с Боташ Георги Татарски пое Булгаргаз преди решаващите преговори с Боташ Той сменя Веселин Синабов, а временното ръководство ще управлява дружеството до нов конкурс, но не повече от шест месеца Иван Хаджиев е задържаният след акцията в Карнобат, иззеха канабис и оборудване за дрога Иван Хаджиев е задържаният след акцията в Карнобат, иззеха канабис и оборудване за дрога В дома на 43-годишния мъж в квартал Люляците са намерени растителна маса, канабисови стръкове, химически течности, лекарствени блистери и газов котлон Известен ресторант попадна в списъка на НАП за запечатване Известен ресторант попадна в списъка на НАП за запечатване Ефир 100 в район Северен е сред обектите с установени нарушения, но вписването не означава, че заведението вече е затворено Трагедия в Гурково: Младеж сложи край на живота си навръх рождения си ден Трагедия в Гурково: Младеж сложи край на живота си навръх рождения си ден Инцидентът е станал в семейния дом, а разследващите проверяват как младежът е получил достъп до оръжие на свой близък Замразиха майчинството на 398,81 евро, безработните остават с минимум 9,21 евро на ден Замразиха майчинството на 398,81 евро, безработните остават с минимум 9,21 евро на ден Таванът на пенсиите остава 1738,40 евро, а увеличение на парите за майките беше обещано с бюджета за 2027 г. ЦСКА надви Дери Сити след прекъсване заради фенове и гол в 107-ата минута ЦСКА надви Дери Сити след прекъсване заради фенове и гол в 107-ата минута Йоанис Питас изравни след почивката, а автогол на Бари Котър в 17-ата минута на добавеното време донесе успеха с 2:1 и общ резултат 5:3 След труса край Чанаккале: Геолог предупреди за голямо земетресение След труса край Чанаккале: Геолог предупреди за голямо земетресение Проф. Наджи Гьорюр свърза земетресението с напрежението по Северноанадолския разлом, но точният момент на силен трус не подлежи на научно прогнозиране
Иван ДЕМЕРДЖИЕВ, вътрешен министър Иван ДЕМЕРДЖИЕВ, вътрешен министър Предоставихме на САЩ данни за заобикаляне на санкциите по „Магнитски“ Виц на деня Виц на деня Секретарка се втурва, силно уплашена, в кабинета на началника:
- Шефе, току-що откраднаха колата ви!
- А успя ли да видиш крадците?
- Не, но записах номера на колата...
Виц на деня Виц на деня - Мила, ще се омъжиш ли за мен?
- О боже, да!
- Може ли да ти го сложа?
- Мръсник!
- Пръстена ма...!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Защо жените прекаляват с уголемяването на устните?
- Защото не ми достигат пари за гърдите.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори