×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

230 хил. български граждани на и над 65 години могат да се ваксинират срещу грип безплатно


23 Септември 2021, Четвъртък, 16:21 ч.
Автор: Флагман

Общо 390 хил. противогрипни ваксини са осигурени за България тази година

Тази година 230 хил. български граждани на и над 65 години могат да се ваксинират срещу сезонния грип безплатно. Ежегодно противогрипни ваксини за най-възрастните се осигуряват по линия на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип 2019-2022 г.

През 2021 г.  желаещите, навършили 65 години, ще могат да получат имунизация при своя общопрактикуващ лекар след средата на м. октомври.

Допълнително, след началото месец октомври, в аптечната мрежа ще бъдат осигурени още около 160 ваксини срещу сезонния грип.

По Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип с публични средства се осигуряват ваксини срещу сезонен грип за обхващане на лица на и над 65 г. възраст. За времето на действие на Програмата е предвидено повишаване на имунизационния обхват в целевата група от 10 % до 25 %. Преди приемането на Програмата обхватът с противогрипна ваксина сред възрастното население е средно 2,4 %, като изчисленията са направени на база направени продажби, а не на реално приложени дози ваксина.

Защо е важно да се ваксинираме срещу грип, след като през изминалия грипен сезон 2020/2021 заболяемостта беше изключително ниска и грипни вируси не се изолираха?

Сезон 2020/2021 беше по-особен по отношение на грипа и острите респираторни заболявания (ОРЗ), като бяха отчетени изключително ниски нива на активност в Северно полукълбо. Това се дължи на повсеместно въведените мерки за ограничаване на COVID-19 в държавите. Сезонният грип, както и коронавирусната инфекция се разпространяват по въздушно-капков път. Ето защо носенето на маски, недопускането струпване на хора в затворени помещения, спазването на стриктна лична хигиена и честата дезинфекция на общоупотребими повърхности ограничи рязко респираторните заболявания, в т.ч. и сезонния грипа.

На този етап не е възможно да се каже категорично как ще се развие грипният сезон 2021/2022 – дали налагането на строги мерки отново ще ограничи разпространението на грипния вирус или поради продължителното потискане той ще мутира в нови, по-агресивни щамове. Сигурно е обаче, че през предстоящия грипен сезон грипните вируси ще си взаимодействат с нови варианти на SARS-CoV-2. Допълнително, поради слабото разпространение на грипните вируси през изминалия сезон сега повече хора ще са податливи на заболяване.

Как да се предпазим от грип?

Ваксинирането е най-добрата защита срещу грипните вируси. Противогрипните ваксини се прилагат от десетилетия ежегодно по света на стотици хиляди хора от различни възрасти.

Най-рискови за заболяване с тежко протичане и опасност от смъртен изход са възрастните лица над 65 г., както и лицата с хронични заболявания на дихателната, сърдечно-съдовата системи, с диабет, лица на хемодиализа и др.

Важно е да знаем, че симптомите на сезонния грип наподобяват тези при COVID-19. Грипът също е респираторно заболяване, което протича с температура, възпалено гърло, отпадналост и кашлица. Заболяването с грип след прекарана коронавирусна инфекция би се отразило сериозно на възрастните хора, на гражданите с хронични и придружаващи заболявания, както и на бременните жени. За хората, преболедували COVID-19, чиято имунната система е значително отслабена, заразяването със сезонния грип крие големи рискове.

Можем ли да се ваксинираме срещу грип и срещу COVID-19?

Съгласно Кратката характеристика на продукта ваксината срещу COVID-19 се прилага в отстояние от 14 дни от друга ваксина.

Грипът е сезонна инфекция и трябва да се ваксинираме преди неговото идване. COVID-19 е пандемия, а ваксинацията срещу коронавирусната инфекция е възможна през цялата година.


В категории: Здраве


3
Коментара
3
Коментара по темата
3.
Хсри
23.09.2021 21:04:09
0
0
Сиробчето под нов предлог.
2.
ЕИМ
23.09.2021 16:43:09
4
4
Нали заради коронята нямаше грип? Кви ваксини тогава?
1.
Абе, идиоти!
23.09.2021 16:31:59
5
5
Не разбрахте ли най-после, че и да плащате, пак няма да мине сатанинския ви номер! Хайде марш в Антарктида при шефовете ви да ви линчуват по гол гъз!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
България има 679 жилища на 1000 души, но цените продължават да растат България има 679 жилища на 1000 души, но цените продължават да растат Жилищният фонд вече надхвърля 4,36 млн. имота, но новото строителство и търсенето се концентрират в София, Пловдив, Варна и Бургас Следата към онкоболните: Разследват откъде фабриката за фентанил е вземала суровината Следата към онкоболните: Разследват откъде фабриката за фентанил е вземала суровината Една от проверяваните версии е свързана с медикаменти, съдържащи фентанил, но официално потвърждение засега няма Дунав падна до -104 см при Русе, кораб изпитва затруднения край Белене Дунав падна до -104 см при Русе, кораб изпитва затруднения край Белене Нивото се понижи с още 3 см, а ограниченията за газенето остават в сила по целия български участък на реката НОИ вече допуска и Revolut за изплащане на обезщетения НОИ вече допуска и Revolut за изплащане на обезщетения От 1 август личната сметка вече не е задължително да бъде при доставчик, установен в България - допустими са и сметки при платежни институции от ЕИП Христо Широков пред Флагман.бг: Не се укривам, до няколко часа съм в ГДБОП, за да дам показания Христо Широков пред Флагман.бг: Не се укривам, до няколко часа съм в ГДБОП, за да дам показания Не съм извършил никакво престъпление и ще го докажа пред съда. Истината е, че се опитват да ме мачкат по политически причини, каза областният лидер на ДПС Христо Широков Spice Music Festival започва, звезди от цял свят се събират на Морската гара в Бургас Spice Music Festival започва, звезди от цял свят се събират на Морската гара в Бургас Ще имаме страхотна вечер и хората ще са доволни, уверяват от The Underdog Project Бургас се готви за невиждано парти! Камелия, Фики и Емрах откриват MAX FEST Бургас се готви за невиждано парти! Камелия, Фики и Емрах откриват MAX FEST Втората вечер, 21 август ,ще гърми с хитовете на Симона, Лидия и Dj Дамян През август Община Созопол посвещава три поредни вечери на местните таланти През август Община Созопол посвещава три поредни вечери на местните таланти Запазете датите 16, 17 и 18 август, ще бъде интересно Джип срещу движението в аварийната лента на АМ Тракия Джип срещу движението в аварийната лента на АМ Тракия Видео показва опасната маневра край спрели автомобили, засега няма официални данни дали водачът е установен Избягал ли е от страната областният лидер на ДПС Христо Широков Избягал ли е от страната областният лидер на ДПС Христо Широков ГДБОП го търси, за да го арестува, оказа се, че е в Турция
Генералите изпревариха Зеленски по доверие в Украйна, Залужни е начело Генералите изпревариха Зеленски по доверие в Украйна, Залужни е начело Само 18% заявяват пълно доверие на президента, а освободеният военен министър Михайло Федоров вече е сред най-високо оценяваните фигури Пианистът Евгени Генчев излиза на сцената на първия подкаст на открито в Бургас Пианистът Евгени Генчев излиза на сцената на първия подкаст на открито в Бургас Срещата ще води дългогодишният журналист и един от най-разпознаваемите светски хроникьори в ефира Елизабет Методиева Тръмп подписа два нови указа за ограничаване на американското гражданство по рождение Тръмп подписа два нови указа за ограничаване на американското гражданство по рождение Единият документ е насочен срещу родилния туризъм и предвижда затягане на условията за издаване на визи Руски удари по складове ще вдигнат цените в Украйна, ефектът се очаква към зимата Руски удари по складове ще вдигнат цените в Украйна, ефектът се очаква към зимата Високата конкуренция засега задържа рязкото поскъпване, но бизнесът ще прехвърли загубите към потребителите Само Милена Милотинова иска „Евровизия“ в София Само Милена Милотинова иска „Евровизия“ в София Правителството и организаторите на фестивала предпочитат Бургас, но шефката на БНТ вече шести ден не отстъпва ЦСКА изигра най-добрия си мач от години и смаза Макаби с 3:0 ЦСКА изигра най-добрия си мач от години и смаза Макаби с 3:0 Ебонг, Годой и Цварц разкъсаха израелския гранд в Батуми и доближиха червените до плейофа на Лига Европа Западнонилската треска удари Гърция: 23 нови случая за седмица и шест жертви Западнонилската треска удари Гърция: 23 нови случая за седмица и шест жертви Осем пациенти са в интензивни отделения, а 54 от заразените са развили усложнения на централната нервна система NASA обясни защо почвата на Марс се затопля, а въздухът остава леден NASA обясни защо почвата на Марс се затопля, а въздухът остава леден Тънката атмосфера не пренася ефективно топлината и създава температурна разлика от десетки градуси само на метър над повърхността 10 тийнейджъри задържани, петима обвинени за убийството на Георги в Пловдив 10 тийнейджъри задържани, петима обвинени за убийството на Георги в Пловдив 37-годишният мъж бил извикан на Младежкия хълм от 17-годишно момиче, представяло се онлайн за 15-годишно Почина известен неврохирург Почина известен неврохирург Поклонението ще бъде на 8 август от 13:30 часа в храм Св. Седмочисленици
Бойко Борисов Бойко Борисов Аз няма да ставам президент, защото там няма какво да се работи Виц на деня Виц на деня - Случва ли се често да сте на различно мнение със жена ти?
- Да.
- И тя какво казва по въпроса?
- Нищо, тя не знае.
Виц на деня Виц на деня Млада спортистка към треньора си:
- Тренер, от тези хапчета, които ми даваш, започват да ми растат косми на места, на които на другите момичета не им растат!
- Е, на кои места ти растат косми?
- Ами по топките!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук От утре махат цените в лева и остават само тези в евро. Психически бях свикнал да ми е скъпо в една валута, сега ще трябва да ми е скъпо и в друга.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори