Градушка смля реколтата в две села край Любимец
Оглед на мястото направи областния управител на Хасково
Градушка смля реколтата в две села в община Любимец. Лозовите масиви в Белица и Лозен са унищожени на 100%, съобщиха от Областната администрация в Хасково.
Един от ощетените земеделци е Николай Димитров. Той има лозя от 15 години. Твърди, че загубите му се равняват на около 25 000-30 000 лв.
1400 дка лозови масиви от сортовете Мавруд, Каберне, Мерло и Сира са унищожени напълно в село Лозен. Беритбата им там е започнала едва преди два дни, разказа Георги Георгиев, който се занимава със земеделие от години и допълни, че добивът за тези дни бил едва 5 %.
Земеделските производители коментираха още, че не са чули изстрелване на ракети срещу градушката, предава dnes.bg.
От дирекцията уточниха, че са изстреляни 100 ракети, но облакът бил твърде голям и не могли да се справят.
В свиленградското село Момково също са нанесени поражения върху лозовите масиви и бадемовите насаждения.
Земеделските стопани ще подадат заявление за пропаднали площи в Общинска дирекция „Земеделие“-Хасково още днес. В най-кратки срокове да бъде сформирана междуведомствената комисията от експерти от Областна дирекция „Земеделие“-Хасково, ОДБХ-Хасково, Областна дирекция-Хасково към ДФЗ, местните структури на Национална служба съвети в земеделието и Изпълнителна агенция „Борба с градушките“.
Комисията ще посети земеделските стопанства още в четвъртък.
Областният управител е разговаря; със заместник-министъра на земеделието Явор Гечев относно процедурата за отпускане на средства на земеделските производители, пострадали при градушката и получил уверение, че финансов ресурс ще бъде осигурен.
Комикът Ръсел Бранд обвинен в изнасилване и сексуално насилие по нови две дела
Българската роза влезе във висшата парфюмерия
Забраняват сандалите в Община Пловдив, без боси пръсти вече
Шеф на завод раздаде 6-цифрени бонуси на 540 служители
Германия обмисля забрана на социалните мрежи за децата
Три пъти мъж остава без книжка заради фалшиво положителен тест за наркотици
Полицаи задържаха палестинец, облечен като Дядо Коледа
2026 ще донесе повишения и доходи: 4 зодии сред фаворитите
Младите дами полудяха по него, той е от кралско семейство и е ерген
Щерката на легендарния наркодилър Паржо се забърка в нов екшън
Опашки пред банкоматите, натъпкахме ги с левове
Република Северна Македония прие проектозакон за железопътен тунел с България
