×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Гледат делото „Корал“ за документна измама срещу Лена Бориславова
  • Над 22 млн. души могат да умрат до 2030 г. заради съкращения на международната помощ
  • Ресорните парламентарни комисии ще разгледат бюджетите на държавата, НЗОК и ДОО
  • Тръмп обяви, че ще продаде изтребители Ф-35 на Саудитска Арабия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ще има ли смяна на часовото време, страните в ЕС не могат да се разберат


19 Септември 2021, Неделя, 17:40 ч.
Автор: Флагман.бг

Д-р Герев: България да заложи на зимното, редуването крие рискове

Стрелките на часовника ще въртим до дупка. По план тази година трябваше да ги изместим за последен път, а държавите членки на ЕС да решат дали да минат изцяло към лятно или зимно време. Преговорите обаче зациклиха. „Към момента темата е замразена. Държавите в ЕС не могат да се договорят помежду си“, каза евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев.

Континент

Същевременно изследване сред жителите на Стария континент показва, че 84% от европейците не желаят да превъртат стрелките два пъти в година. Някои държави от ЕС предпочитат да запазят астрономическото часово време, което е зимното, докато други залагат на лятното.

България трябва да заложи постоянно на зимното часово време, смята психиатърът д-р Веселин Герев. „Съществува така наречения генотип на циркадните или биологични ритми. Затова, когато българите отидат в САЩ, Канада, Южна Африка и дори в Западна Европа, не могат да понасят климата, боледуват и не могат да се синхронизират. На нас генотипно ни е заложено да бъдем в този часови пояс и с тези циркадни ритми, заради което не можем да виреем другаде пълноценно“, обяснява психиатърът. Според него към лятното време също може да се приспособим, но това ще ни коства няколко години.

Непрестанното въртене на стрелките крие рискове. С 40 % нарастват катастрофите в понеделника след смяна на часовото време, независимо дали се мести с час напред или назад, показва изследване в Германия.„Във връзка с това имахме такъв случай преди четири години. Тогава автобусът от София за Бургас беше влязъл в канавката, защото шофьорът беше заспал. Това се е случило, защото не е могъл да се синхронизира и на предния курс по това време е спал“, припомня д-р Герев. Това показва, че някои професии са много рискови по отношение на смяната на времето. Пилотите, автобусните и таксиметровите шофьори трябва да синхронизират биологичния си часовник с въртенето на стрелките.

Здраве

Местенето на стрелките през шест месеца влияе на здравето на милиони българи. Проучванията по света показват, че с над 50 % нарастват инфарктите, инсултите, както и трудовите злополуки на работното място след смяната. Дори само за това си заслужава да не се редува часовото време, отбелязва специалистът. При самата смяна се нарушава основният биологичен пейсмейкър или така наречения циркаден ритъм на организма. Това е особено опасно за хора, които страдат от хронични заболявания.

В най-рисковата група влизат хората с ендокринни и сърдечно-съдови заболявания, защото при тях обикновено терапията е постоянна, а лекарства се приемат по три пъти на ден.

В края на октомври ще върнем часовника назад. „Така фактически хората ще забавят приемането на терапията, което на практика може да е фатално. Съветвам хората, които имат диабет да направят промяна в ежедневието си. Всеки ден от седмицата преди смяната на времето, е добре да издърпат с по 10 минути прима на лекарствата си. Така, въпреки че часовникът е върнат с час назад, те няма да рискуват да си вземат лекарствата с час по-късно“, отбелязва психиатърът. Хората със свободни професии пък трябва да започнат да стават с 10-15 минути по-рано. Така за 3-4 дни може да се регулира циркадния си ритъм. Пет дни отнема адаптацията на един здрав човек към превъртането на стрелките, пише „Монитор“.


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
1
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Реал М посочи вратата на голяма звезда Реал М посочи вратата на голяма звезда 18/11/2025, Вторник 21:01 0
Флагман.БГ Шер глези 40 години по-младото си гадже Шер глези 40 години по-младото си гадже 18/11/2025, Вторник 20:40 0
Флагман.БГ Усик освободи една от титлите Усик освободи една от титлите 18/11/2025, Вторник 20:23 0
50 см сняг в Турция
50 см сняг в Турция 18/11/2025, Вторник 19:40 0
1
Коментара по темата
1.
И такава дреболия
19.09.2021 19:57:57
0
6
ли не могат да решат сами "суверенните" "държави"?! Смях в залата.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Най-прочутият български маринист пребит жестоко от созополски рибари, не му харесали картините Най-прочутият български маринист пребит жестоко от созополски рибари, не му харесали картините Яките критици счупили ръката на художник, който е сочен за един от новаторите в българското изкуство и е бил сред най-големите майстори на морския пейзаж В сигнал до Флагман.БГ: Издирваното мини BMW е под чергило пред 5 РУ - Бургас В сигнал до Флагман.БГ: Издирваното мини BMW е под чергило пред 5 РУ - Бургас Дежурният редактор засече писмото преди няколко минути, реагирахме веднага  Лена Бориславова спечели битката в съда, тревожи се за кмета на Варна Лена Бориславова спечели битката в съда, тревожи се за кмета на Варна Решението на Софийския районен съд по делото „Корал“ обаче подлежи на обжалване Делян Пеевски поиска от държавата по 110 лева за пенсионерите, депутатите му даряват заплатите си Делян Пеевски поиска от държавата по 110 лева за пенсионерите, депутатите му даряват заплатите си Финансовият министър му отговори, че възможностите ще станат ясни след анализ на изпълнението на бюджета за тази година Лесен трик за сушене на чаршафи през зимата Лесен трик за сушене на чаршафи през зимата Ето как да се справите с мокрото спално бельо, ако нямате сушилня Редки футболни съкровища привлякоха нов поток посетители във втория ден на изложбата в Central Park Бургас Редки футболни съкровища привлякоха нов поток посетители във втория ден на изложбата в Central Park Бургас Залата беше изпълнена с вълнение от най-малките и със спомени от по-възрастните Конституцията нарушена! Съдът: Наталия Киселова няма право да спира референдум Конституцията нарушена! Съдът: Наталия Киселова няма право да спира референдум В мотивите си магистратите отбелязват, че според Основния закон народът е единствен източник на държавната власт и тя се осъществява от него 26-годишна жена отива на съд за убийството на мъж в Пловдив 26-годишна жена отива на съд за убийството на мъж в Пловдив Той се подразнил, че телефонът на жената позвънил, докато тя му гостувала Отиде си талантливият музиковед Юлия Манукян Отиде си талантливият музиковед Юлия Манукян Тя бе дългогодишен преподавател в НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров" в Бургас Петиция настоява кучето Мая да бъде обявено за... светец Петиция настоява кучето Мая да бъде обявено за... светец Инициативата обаче не се прие добре в социалните мрежи
Атака по военни обекти в Русия с американски ракети АТАКМС Атака по военни обекти в Русия с американски ракети АТАКМС Властите в Киев настояват САЩ да им предоставят и "Томахок", чиито обсег е около 2500 километра  50 см сняг в Турция 50 см сняг в Турция Кога ски сезонът там ще бъде открит? Кремъл обвини Полша, че се поддава на русофобия Кремъл обвини Полша, че се поддава на русофобия Експлозията по линията Варшава – Люблин, която свързва полската столица с украинската граница, последва поредица от палежи, саботажи и кибератаки в Полша Глобален срив заради Cloudflare остави света без новини Глобален срив заради Cloudflare остави света без новини Мащабното прекъсване, което продължава през последните часове, със сигурност е попречило на мнозина от вас да сърфират спокойно в мрежата За първи път в Европа: Влакове ще летят с 350 км/ч За първи път в Европа: Влакове ще летят с 350 км/ч Влаковете по линията Мадрид-Барселона превозват по 15 млн. души годишно Пикап, пълен с диви маймуни и дрога, бе заловен при акция в Тайланд Пикап, пълен с диви маймуни и дрога, бе заловен при акция в Тайланд Местните власти разкриха два свързани случая на трафик на макаци, подчертавайки ролята на страната като ключов център в глобалната незаконна търговия Бившата жена на  Трюдо проговори за романса му с Кейти Пери Бившата жена на  Трюдо проговори за романса му с Кейти Пери В откровен разговор в подкаст, Грегоар сподели как преживява общественото напрежение и непрестанните заглавия около бащата на трите и деца Ужасяващо убийство: Известен футболен съдия застреля бившата си любима Ужасяващо убийство: Известен футболен съдия застреля бившата си любима Трагедия на Балканите Четирима от всеки петима украинци, призовани в армията...дезертират  Четирима от всеки петима украинци, призовани в армията...дезертират  Около 100 000 млади украински мъже са напуснали страната през последните три месеца, много от които се насочват през Полша към Германия Сделка за ядрено сътрудничество подписват САЩ и Саудитска Арабия Сделка за ядрено сътрудничество подписват САЩ и Саудитска Арабия Рамковият договор ще се затвърди по време на визитата на принц Мохамед бин Салман във Вашингтон
Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Радев "тактично" замени Шкодата с чисто ново BMW X7 Виц на деня Виц на деня Ядосан мъж се прибира вкъщи и крещи на жена си:
- Всичко знам!
Жена му реагира веднага.
- Така ли?! Я, кажи тогава кой е петият по височина връх в света?
Виц на деня Виц на деня Mъж се прибира в 2 сутринта.
Жена му:
- Най-накрая. Три часа те чакам да се прибереш, за да заспя.
- По дяволите, аз три часа чакам да заспиш, за да се прибера!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Един мъж винаги ще получи от една жена това, което тя иска!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори