Гуми, бетонови блокове и мъртви котви откриха при в акваторията около полуострова на Несебър
Основната цел е разкриване и идентифициране на антропогенни обекти по дъното
Детайлно проучване с използване на комплекс морски геофизични методи и орто-фото заснемане с дрон бе проведено в акваторията около полуострова на Несебър.
Дейността бе в изпълнение на договор за възлагане на обществена поръчка между Община Несебър и Центъра за подводна археология, част от проект „Намаляване на отпадъците в акваторията на Несебър чрез акции за почистване и кампании за повишаване на съзнанието на местното население: опазване на морското природно и културно наследство като обществена отговорност и ресурс за месния традиционен поминък“, финансиран по програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на ФМ не ЕИП 2014-2021“.
Основната цел е разкриване и идентифициране на антропогенни обекти по дъното на целево проучената площ в акваторията около полуострова. Общата проучена площ в района е 1013.375 дка.
Разкритите и идентифицирани цели са класифицирани в 3 основни категории: гуми, бетонови блокове и мъртви котви, други обекти. От проведеното орто-фото заснемане и сонарно заснемане са идентифицирани над 1160 гуми, 147 бр. бетон/мъртва котва и над 120 други обекти – железа, кофи и т.н.
Всички идентифицирани обекти са нанесени на карта с точните им координати и ще бъдат премахнати чрез предстоящите по проекта кампании по почистване на морското дъно.
Ирония на съдбата: Млад шофьор се уплаши от камера за скорост, закова спирачки и обърна колата си по таван!
Тези симптоми издават опасната перфорация на червото, с която се бореше Бони Тайлър
Подводният свят на Черно море: Потънали кораби, рифове и рискове за начинаещите
Изкуството среща вкуса: Билет за постановката „Мръсното копеле“ в Бургас ви води на петзвездна вечеря под звездите
Мързеливи тиквички по турски: Гениалният летен хит, който заменя пицата и баницата
Слави Трифонов: Вместо един Румен Радев, получихме двама – единият за пред България, другият за ЕС
МВР спря гонки с коли, двама са арестувани
Решението за процес срещу обвинения в убийството на Чарли Кърк се отлага за септември
ООН: Май и юни са най-тежките месеци за цивилните в Украйна от началото на войната
Пиян софиянец с 1,59 промила се заби в ТИР край Симитли (СНИМКА)
Тайни документи разкриват военно партньорство между Китай и Русия
