×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Вътрешните разломи в парламентарните групи на новото Народно събрание


Вътрешните разломи в парламентарните групи на новото Народно събрание
Четири от шестте формации в 46-ото Народно събрание са коалиции
Ключови думи: парламент, партии
05 Август 2021, Четвъртък, 19:00 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ (снимка: Авторът)

Ако от "Има такъв народ" се отцепят само трима депутати, ГЕРБ-СДС пак ще стане първа сила

Четири от шестте формации в новия парламент представляват коалиции. Двете изключения са партиите на Слави Трифонов и Ахмед Доган - „Има такъв народ“ и ДПС.

Това поражда въпроса какви са вътрешно-коалиционните разломи, откъдето може да се очакват евентуални разцепления.

Най-малката парламентарна група - тази на „Изправи се БГ! Ние идваме!“, изглежда най-застрашена от подобни процеси.

Зам.-председателят й Николай Хаджигенов още в предишното Народно събрание обяви, че коалицията им е „безумна“. Въпреки това тя се запази и в настоящия парламент.

Макар формално да се състои от три партии - „Движение 21“, Движение България на гражданите“ и „Единна народна партия“, тук разделението е на друга основа. По-голямата фракция е тази около лидера Мая Манолова и нейното сдружение „Изправи се БГ“. Тя се състои от 10 депутата. Към нея са и представителите на „Движение 21“, начело с Татяна Дончева, и Димитър Делчев – лидер на „Движение България на гражданите“.

Втората фракция е от останалите трима депутати – Николай Хаджигенов и Арман Бабикян от „Отровното трио“ и Мария Капон, която е представител на Единната народна партия.

Друга парламентарна група – тази на „Демократична България“ (ДБ), подобри представянето си на последните избори. Тя вдигна депутатите си от 27 на 34.

ДБ се състои от три партии - „Да, България“, ДСБ и „Зелено движение“. Разпределението на депутатите пък е съответно 18:12:4. Тук трябва да се отбележи, че има и граждански квоти, които се причисляват към една или друга от партиите.

„Демократична България“ вече няколко години запазва завидна монолитност и на този етап няма изгледи за разломни движения.

Парламентарната група на „БСП за България“ се сви до 36 души в 46-ото Народно събрание. Това е многочислена коалиция с голям хегемон в лицето на БСП. Все пак и тук има известно разделение. Така например твърдите бесепари – членове на партията, са 29, а депутатите от гражданските квоти (в които влизат и коалиционните партньори) са 7 - по информация отвътре.

През годините от групата на „БСП за България“ обичайно се намират по няколко отцепници, така че тук не може да се изключат подобни явления.

ГЕРБ, както и на предните избори, се яви в коалиция със СДС. Там обаче съотношението е доста смущаващо - 60 към 3. При това от СДС чист партиец е само лидерът Румен Христов. Другите двама са граждански квоти – Димитър Николов и Петър Николов. Те пък май реално са по-свързани с ГЕРБ.

В ГЕРБ-СДС обаче изглеждат монолитни. Ако има отцепници, те по-скоро ще са по друга, а не по коалиционна линия.

Любопитно е да се отбележи, че „Има такъв народ“ има само двама депутати повече от ГЕРБ-СДС. Т.е. ако се намерят само трима отцепници от формацията на Слави Трифонов, тя ще се окаже втора парламентарна сила. А това не е изключено предвид странния характер на новата партия.

При ДПС традиционно нещата изглеждат стабилни. Там вътрешните разломи са малко вероятни.

Сред първите сериозни изпитания за единността на формациите в 46-ото Народно събрание ще е гласуването на правителството на „Има такъв народ“ идните дни.


В категории: Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
5
Коментара
Георги РУСЧЕВ Скрит риск дебне Черноморието под земята Скрит риск дебне Черноморието под земята 21/06/2026, Неделя 19:30 2
Георги РУСЧЕВ Гръцки остров пусна първия AI туристически гид Гръцки остров пусна първия AI туристически гид 21/06/2026, Неделя 18:30 0
5
Коментара по темата
5.
Vizantiec
06.08.2021 06:48:41
0
3
Какво стана с едно гелосано педи с много езици, полиглот, за един пендайко питам?
Лапка баница и сладолед от Сарая, хитър и лукав като арменец
4.
Гербаджийски неволи
06.08.2021 00:13:21
8
0
Ако се отцепили-ако беше баба мъжка......?Да еба тъпи гербаджийски боклуци.
3.
до 1
05.08.2021 19:24:47
2
7
Няма нищо за гледане. Всеки който е там е отдавна купен.
2.
дебили бургашки
05.08.2021 19:21:25
7
4
в скоро време патрЕотките ще търкат скамейката в морската градина
1.
В
05.08.2021 19:06:55
1
10
българската политика най-важен е кеш-а!
Да видим кой пръв ще се продаде.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Матурите в Бургас под лупа: ПМГ и Немската са недостижими, Карнобат изненада всички Матурите в Бургас под лупа: ПМГ и Немската са недостижими, Карнобат изненада всички Вижте официалния списък на ТОП 10 и ДЪНОТО 10 в регионалното класиране по Български език и литература Кметство по наследство: Осъденият бивш кмет на Бата се върна на власт чрез дъщеря си Кметство по наследство: Осъденият бивш кмет на Бата се върна на власт чрез дъщеря си Златина Петрова спечели извънредния вот в поморийското село, но реалните лостове остават в ръцете на татко ѝ Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06) Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06) Испания, Белгия, Аржентина, Франция, Португалия, Англия, Бразилия и Германия излизат в следващите дни Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини Внезапна смърт покоси собственика на „Пацони“ Пламен Здравков Бургазлии посочиха фаворитите си за Световното: Германия и Франция са на челните места (ВИДЕО) Бургазлии посочиха фаворитите си за Световното: Германия и Франция са на челните места (ВИДЕО) Изминаха близо десет дни от дългоочаквания старт на Световното първенство по футбол през 2026 година Екшън край Варна! Бой, клане и стрелба в плажно заведение пратиха двама в болница Екшън край Варна! Бой, клане и стрелба в плажно заведение пратиха двама в болница Младежи на 19 и 24 години берат душа във Варна след брутален скандал, завършил с куршуми и ножове Ремонтите на „Тракия“ са песен: Пътят за Гърция счупи рекордите по шосеен ад Ремонтите на „Тракия“ са песен: Пътят за Гърция счупи рекордите по шосеен ад Най-критичната точка в държавата се оказва пътният възел край Симитли Търсят нов и грижовен стопанин на емблематичната Гъбка в Бургас Търсят нов и грижовен стопанин на емблематичната Гъбка в Бургас Търгът ще започне с начална цена от 1000 евро на месец "Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син "Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син Организатор и домакин на събитието е Регионална библиотека „Пейо Яворов“, а инициативата се реализира с подкрепата на кмета Димитър Николов и в партньорство с писателя Марин Трошанов Сериозни трусове в либералната общност, всички загърбиха ПП в плановете за обща кандидатура за президент Сериозни трусове в либералната общност, всички загърбиха ПП в плановете за обща кандидатура за президент Велислав Величков от ПП се накара на Атанас Атанасов от ДБ заради това, че избързал да обяви Инициативния комитет за номинацията на Гюров
Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Само глупак може да прави такива празни блъфове, обявиха иранците Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ „Ако го затворите, няма да имате държава“, каза Тръмп Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Спортът и националният музикален фестивал са засегнати, като се очаква температурите за някои да достигнат 42°C от понеделник Кардашиян вече е Ким Монро Кардашиян вече е Ким Монро Резкият завой в имиджа на звездата обаче веднага породи сериозни съмнения и дебати дали става въпрос за перука или за радикална промяна Плениха внука на Брежнев на фронта Плениха внука на Брежнев на фронта Информацията е потвърдена от редакцията на Би Би Си в Украйна от източник на военната разузнавателна служба на Министерството на отбраната на Украйна Проклятието „Алф“ застигна и екранната Кейт: Ан Шедийн почина на 77 години, сърцето ѝ не издържа подготовката за гей парад Проклятието „Алф“ застигна и екранната Кейт: Ан Шедийн почина на 77 години, сърцето ѝ не издържа подготовката за гей парад Любимият сериал от прехода остана само с един жив актьор, след като трагичната участ покоси почти цялото семейство Танер   Интимните тайни на Рупърт Мърдок излязоха наяве: Джери Хол проговори за петгодишния брак без секс и скритите камери в спалнята Интимните тайни на Рупърт Мърдок излязоха наяве: Джери Хол проговори за петгодишния брак без секс и скритите камери в спалнята Модната икона разкри отвратителните странности на 95-годишния медиен магнат, след като изтече договорът ѝ за конфиденциалност От калта на Четвърта дивизия до върха на Световното: Невероятната история на Дениз Ундав От калта на Четвърта дивизия до върха на Световното: Невероятната история на Дениз Ундав Хронологията на един закъснял, но заслужен триумф Тийнейджърски банди превърнаха Нотингам в бойно поле Тийнейджърски банди превърнаха Нотингам в бойно поле   Първият град на Острова забранява „ски маските“ след кървави атаки с мачете Чуждестранни туристи се отказват от България, защото се пуши навсякъде Чуждестранни туристи се отказват от България, защото се пуши навсякъде Дори не знаем колко туристи губим от това. Докато това не започне да се променя, ние ще продължим да губим, каза Лияна Панделиева  
Дмитрий Песков Дмитрий Песков Европейците са или глупави, или некомпетентни, ако смятат, че са по-силни от Русия Виц на деня Виц на деня Двама във фитнеса.
- С колко клякаш?
- С триста.
- Килограма ли?
- Зора.
Виц на деня Виц на деня Две змии си говорят.
- Ние отровни ли сме?
- Защо?
- Прехапах се.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Спри да гледаш назад, там няма нищо за теб.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори