Легитимно ли е връчен мандатът за съставяне на правителство на ИТН
Юристът и бивш депутат Николай Близнаков твърди, че връчването на мандата на 30 юли е било противоконституционно, нелегитимно и нищожно
Само няколко дни след като стана ясно, че Пламен Николов от ИТН е кандидатът за премиер и президентът Румен Радев му връчи мандата за съставяне на кабинет, се поводиха съмнения дали това е станало легитимно. Повод пък се оказа материал на юриста и бивш депутат във ВНС Николай Близнаков, който след това бе препечатан във фейсбук от Николай Хаджигенов от "Изправи се БГ! Ние идваме", който очевидно е съгласен с неговата теза.
В поста си юристът Николай Близнаков пише, че връчването на мандата на 30 юли е било противоконституционно, нелегитимно и нищожно. По думите му то трябва да бъде извършено отново, но при спазване на Конституцията и другите норми, защото Слави Трифонов няма право да предлага кандидат за премиер.
За да се аргументира Близнаков посочва,че според Конституцията мандатът се връчва на лице, посочено от най-голямата парламентарна група. Изтъква, че Слави Трифонов не може да предлага кандидат за премиер. За целта е било нужно изрично решение на парламентарната група.
"Посочен ли е Пламен Николов от Парламентарната група на ИТН ? Изглежда, че отговорът е: „НЕ“.", пише той и добавя следното: "Няма данни Парламентарната група ИТН да е гласувала г-н Николов да получи мандат за съставяне на правителство, представители на ИТН не знаят за такова гласуване".
"Може би все пак партията-победител да има право и да е определила кандидата по съответния ред? Ако го е направил г-н Трифонов с най-близките си хора (т.нар.Изпълнително бюро), това би бил нищожен акт, тъй като ще е в нарушение Устава на партията (а Уставът е законно призната „конституция“ на всяка партия). Съгласно Устава, Националният съвет „утвърждава кандидатите за публични и изборни длъжности по предложение на общинските събрания“ – а НС на ИТН също не е бил свикван тези дни (в НС членуват над 100 човека). Но, както посочихме по-горе, дори и легитимно решение на ПП ИТН не е достатъчно, ако няма решение на парламентарната група. Изводът е ясен – мандатът е връчен неправомерно. Тук, очевидно, има пропуск и на Президента Радев и неговата администрация.", казва още той.
Така според него мандатът трябва да бъде връчен отново.
Наред с това Близнаков коментира и участието на Пламен Николов в Панорама в петък. Според него на Николов му липсва му липсва основното за премиер – политическото лидерство и визионерство, политическия, а дори и просто обществен опит, а дори и поне общата политическа култура.
Той критикува Пламен Николов и за изказването му относно договора ни със Северна Македония, в което той обърка името на договора. "Ясно е, че не може политик да не знае кои са страните по Преспанския договор в разгара на кризата и обществения интерес към Македония. По-смущаващото е липсата на какъвто и да било опит в защита на обществени каузи, на принципи, на позиции. Смешен бе опитът му за измъкване, сравнявайки своите „битки“ с тези на министър Василев...", допълва юристът.
Крал и на дансинга: Везенков "взриви" купона на шампиона с Бангаранга
Огромен отзвук след шествието: Княгиня Калина в епицентъра, организаторите с реакция
Изгряваща спортна звезда загина в зловещ инцидент
Подробности за драмата с "принца"-красавец, признат за изнасилвач
Всички шофьори допускат тези грешки с климатика в колата, а те източват резервоара ви през лятото
Аз съм гастроентеролог от Харвард и ви съветвам да ядете тези 4 плода за добро храносмилане
Пълен потрес: Пиян баща качи 15-годишното си дете зад волана
Вече не пържа тиквичките, а правя този солен кекс - пухкаво и вкусно изкушение, което изчезва още топло
Сребърни медали и две индивидуални отличия за несебърски деца на международен футболен турнир
Реферите на Световното първенство по футбол прибират по над $100 000
Подпалиха дипломатически автомобили на българското посолство в Скопие
21-годишната Мария загина при бънджи скок от мост, забравиха да й сложат въже

Синът на Стефан Янев - Костадин , заема длъжност "главен експерт по европроекти" в Български енергиен холдинг (БЕХ).
Назначен е без конкурс по време на първия кабинет на Р. Радев, когато таткото е вицепремиер и министър на отбраната.
Неговата дъщеря Екатерина се подвизава не къде е, а в друга държавна фирма " Булгаргаз ЕАД" и пак без конкурс като батко си!
Вероятно са особено подготвени , образовани и подходящи за постовете си ,като на Мая зетя и дъщерята.
Цялата мааала сме горд с тез наш брадчед голама работа станаха не са барат вечи хич
Също така служебните хора си назначават децата на държавната попара без конкурс в БЕХ и Булгаргаз ЕАД.
Нови избори, но и те не помагат! България свърши вече! Последният да гаси лампите и да затвори вратата! Амин!