×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Гърция пуска безплатни почивки за 25 000 пенсионери
  • Светът преживя втория най-горещ месец май в историята
  • Правителството обсъжда рокади в НАП и избор на шеф на разузнаването
  • Депутатите гледат предложението на правителството за вдигане тавана на дълга с до 3,8 млрд. евро
  • Възможни са затруднения при закупуването на винетки и маршрутни карти тази вечер
  • Слънчева сряда с превалявания следобед, температурите скачат до 35°
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Каква е истината за касапницата с 14 изгорели войника и кръстника на мафията Иво Карамански


31 Юли 2021, Събота, 18:00 ч.
Автор: Флагман

Документите по разследването ще бъдат разсекретени след още 4 години, когато изтича 30-годишната давност на грифа „Строго секретно“

Огромен камион ГАЗ, натоварен с войничета, се движи по Околовръстното на София. Тъмно е, часът гони 22,30, соцвозилото лети с висока скорост. Момчетата се прибират към поделението си, след като са работили на строителен обект в кв. „Манастирски ливади“. Изсвистяват няколко изстрела. Изведнъж камионът се забива в трактор, който пъпли с 30 км/час. Всичко избухва в пламъци, пише вестник Монитор.

Смъртта си намират 13 войници и един офицер. Буквално минута по-късно зад тях спира крадената кола „Тойота“, в която се вози Кръстника на българската мафия Иво Карамански и опитва да помогне на ранените. Черното събитие се случва на 11 август 1995 г. Истината за него обаче и до днес тъне в мистерия.

Документите по разследването ще бъдат разсекретени след още 4 години. Тогава изтича 30-годишната давност на грифа „Строго секретно“.

В камиона ковчег загиват 27-годишният лейтенант Венцислав Вълчев, ефрейтор Юлиян Тодоров, 19-годишният ефрейтор Павел Димитров, 20-годишните редници Андрей Любенов, Ботьо Шарков, Венцислав Николов, Георги Илиев, Даниел Рангелов, Валери Цветков, Венцислав Герев, Лальо Стефанов, Йордан Балжийски и 21-годишните Румен Иванов и Стоил Христов. Телата на повечето са овъглени.

Куршуми
Веднага след касапницата започва разследване на военна прокуратура. Десетки военни от поделение 58 410 дават объркани обяснения. Някой си спомня, че е чул изстрели. По-късно при огледа се виждат три дупки от куршум във вратата на газката, както и един в табелата край пътя.

Единственият оцелял е редник Кръстьо Дунчев. При челния сблъсък с трактора той изхвръква от каросерията, но получава тежка черепно-мозъчна травма и остава инвалид. Има и амнезия и не помага на разследването.

Делото поема вече покойният прокурор Николай Колев, който няколко години по-късно е убит. Именно по негово време става засекретяването на материалите. Трактористът оцелява, но единственото, което споделя, е, че просто камион се е врязал в него. Не бил чул или видял нищо.
 
Версии
В хода на разследването е установено, че камионът избухва в пламъци, тъй като избухва резервоарът му. Правят се десетки технически експертизи, които доказват, че искри от сблъсъка са го възпламенили.

Тракторът също бил зареден с гориво. Все още не се знае дали в каросерията на газката е имало допълнителни туби с гориво. Случаят започва да се заплита, след като сам във военната прокуратура пристига Кръстника.

Той влиза най-спокойно и започва да разказва, че бил на мястото минути по-късно и опитал да спасява войничетата. Интересното е, че няколко пъти не успява да си спомни и дава разнопосочни сведения с каква кола се е движил.

В крайна сметка се установява, че е с „Тойота“, която била открадната от немски туристи. Пред военните следователи Карамански е категоричен, че няма нищо общо с инцидента и само минавал оттам.

Нямал врагове, бизнесът му бил чист и нямало от какво или от кого да се притеснява. На въпроса обаче дали е чул стрелба, топ мафиотът първо дава положителен отговор. Твърди обаче, че изстрелите се чували от пистолета на един от  военните. Още преди 26 години в различни медии се цитират обясненията му: "Видях, че в каросерията има хора, които стенеха, но бяха живи.

Едно момче във войнишки дрехи пълзеше на четири крака. Извиках му да скочи от камиона и той се претърколи на асфалта. В този момент резервоарът на газката избухна". По неясни причини при следващия му разпит Карамански вече категорично отрича да е имало изстрели или въобще помен от стрелба.
 
Балистика
Експертите откриват следите от куршуми, но не дават категоричен отговор дали е стреляно сега, или датират отпреди инцидента. Доказателствата се събират в десетки томове, които прашасват до ден-днешен.

След като пада подозрението от Карамански и че е свързан по някакъв начин с черното събитие, започват да се градят и други версии. Че шофьорът е заспал, че е имало дупка по пътя, че водачът е заспал зад волана или че му е прилошало и се е врязал в трактора. Все неща, които ще узнаем след 4 години.

Военни обаче и до ден-днешен си спомнят, че тези версии също издишали, тъй като на пътя не се виждал спирачен път. „Ако такъв огромен газ започне да спира, да криволичи и шофьорът да натиска спирачки, това ще е видимо въпреки останалите следи от пожара“, категорични са експерти с пагони, които още не смеят да коментират официално случая.

Години по-късно случаят е затворен. Изненадващо обаче в прокуратурата цъфва свидетел, чиято самоличност е скрита зад инициали Р.Ш. Той споделя, че ако го осветят, ще го убият. Посочва виновни за стрелбата - Киро Японеца и Жоро Черния. Карамански обаче категорично отрича това твърдение и обяснява, че единия не го познава, а с другия нямало какво да дели.
 
Факти
Единствените факти, които се установяват в хода на разследването и са неопровержими, са два.  Първо - доказано е категорично, че войничетата не са виновни за инцидента и, второ, че са издъхнали вследствие на разразилия се пожар.

Експерти са изчислили, че температурата, която се е вдигнала при горенето, надвишавала 1000 градуса по Целзий. Години по-късно почернените семейства на войничетата получават кръвнина за тях - по 60 000 лева на човек.

Идва обаче инфлацията при режима на Жан Виденов (виж карето) и парите им се стопяват до нелепите 60 лв. Няколко деца остават сираци и познават бащите си само от снимките и от разказите на близките им.

Три години след черния инцидент с камиона ковчег е застрелян и Иво Карамански, като отнася тайната за случая в гроба. На 20 декември 1998 г. той също оставя 4 деца сираци.

Три дъщери от първата си съпруга Галя - Александра, Ралица и Десислава, и момченце – Иво, от приятелката му тогава Нели.

Как се е водило разследването, какви обяснения е давал Кръстника, какво е говорил тайният свидетел, може да се разбере след четири години.
 
Жан Виденов играе кърваво хоро

Точно в дена на трагедията с войниците в Копривщица се провежда събор. Открива го лично тогавашният премиер Жан Виденов. На мегдана започват да друсат хоро, на което се хваща и той. Държавната БНТ тогава започва централната си емисия с новината за Виденов и се показват кадрите от хорото. Изгорелите войничета са позиционирани към края на новините. Избухва жесток скандал и така случаят придобива името „Кървавото хоро на Жан Виденов“.
 
Сложи си тире след фамилията на татко си

Иво-младши стана диджей на морето


Синът на Иво Карамански, кръстен на баща си, в момента работи като диджей на морето. Момчето може да бъде забелязано в известни заведения и пуска музика на техно- и хауспартита, споделиха негови познати.

Преди време стана ясно, че той е добавил с тире след фамилията Карамански и тази на доведения си баща Александър Сано. Двамата не крият, че са в изключително топли отношения. В една от малкото си изяви пред медии Иво Карамански споделя, че никога не са получавали милиони наследство от Кръстника. Останали им само няколко златни гривни като скъп спомен.


В категории: Ретро Флагман


14
Коментара
Георги РУСЧЕВ Розовият сън на Маями Розовият сън на Маями 10/06/2026, Сряда 16:40 0
Димитър КИРЯКОВ Вижте кога и къде ще пръскат за кърлежи в Бургас Вижте кога и къде ще пръскат за кърлежи в Бургас 10/06/2026, Сряда 16:18 2
14
Коментара по темата
14.
Фюрера
03.11.2021 22:54:40
0
1
Зиг хайл
13.
Кръстник
06.08.2021 14:43:39
0
2
Па умрел.....да го е.а в нещастника. Дано гори в ада.
12.
FARAON
02.08.2021 05:27:19
0
1
ГОЛОБОРОДКО, ГЛАВИТЕ ИЛИ ЩЕ ОТРЕЖА ТВОЯТА!
11.
FARAON
02.08.2021 05:25:04
0
2
ИСКАМ ГЛАВИТЕ НА УКРО СКОТОВЕТЕ, ДЕТО ЩЯХА ДА МЕ ТРЕПАТ У САНДАНСКИ! ОСОЛЕНИ, У НАЙЛОНОВИ ПЛИКОВЕ!
10.
АСЕН ИЛИЕВ
02.08.2021 05:22:01
0
0
ОКАЗВА СЕ ЧЕ УКРАИНСКИТЕ ПРОСТИ ТУТКИ, КОИТО УТРЕПАХА ЛУКАНОВ, ВОЙНИЦИТЕ НА ОКОЛОВРЪСТНОТО... ПА И МЕН - БОГА ИСКАХА ДА ТРЕПАТ СА И БЕЗКРАЙНО НАГЛИ СКО ТОВЕ! ПРОТЕСТИРАЛИ, СРЕЩУ ИСТИНАТА!!! ТЕ, НЕ БИЛИ ГАДНИ СКО ТОВЕ?! А КАКВО СТЕ БЕ? ИЗРОДИ НЕДОТРЕПАНИ!
ht tps://img.koreatimes.co.kr/upload/newsV2/images/202108/c785bb51a4a64a8d85e0f6b10d02ee1e.jpg/dims/resize/740/optimize
КОРЕЙЦИТЕ НА НИКОЙ НЯМА ДА СЕ ИЗВИНЯВАТ! НАЙ-МАЛКО ПА НА ГОВОРЕЩИ УКРО СКОТОВЕ! АКО СЕ ИЗВИНИТЕ, АЗ ЩЕ ГИ ИЗПРАСКАМ ПО ЗУРЛИТЕ!
9.
*********
31.07.2021 22:37:09
0
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
8.
FARAON
31.07.2021 22:29:24
2
1
А РОШКО ЩЕ ИЗЛЕЗЕ И ЩЕ РАЗКАЖЕ ИСТИНАТА ИЛИ ЩЕ ГО НАБИЯ ЖИВ НА КОЛ ПРЕД ЖИВОТИНСКОТО ВИ СЪБРАНИЕ!
7.
FARAON
31.07.2021 22:28:12
5
1
А ПИЯНИЦАТА РОШКО И ОСТАНАЛИТЕ БУЛГАРАШКИ БАКЛУЦИ ПОДВИГА ПУ МИ ЯРСКИТЕ СИ ОПАШКИ И ПОТУЛИХА СЛУЧАЙЯ, ЩOТО ТРУДОВАЦИТЕ - ТУРЦИ И ЦИГАНИ НЕ СА ХОРА У КАНЕФА НА СКА ПАНИТЕ ПСЕТА :) ЗАТОВА И БУЛГАРАШКИТЕ ПСЕТА - НА ОНЯ СВЕТ!
6.
FARAON
31.07.2021 22:24:49
3
1
ИСТИНАТА Е, ЧЕ УКРАИНСКИТЕ ПРОСТИТУТКИ НЕ УЦЕЛИХА КАРАМАНСКИ :) АЗ ОБАЧЕ ГИ УЦЕЛИХ УКРО СКОТОВЕТЕ ПРАВО У 10-ТА :) ЩЕ ГИ ИЗТРИЯ ОТ ЛИЦЕТО НА ЗЕМЯТА, ЗАЕДНО С КОЛХОЗНИТЕ СВИНЕ.
5.
ALF
31.07.2021 21:21:23
1
8
До коментар N2 Знаещия Чадо да знаеш ,че абсолютно нищо не Знаеш !!!!
4.
KOKO
31.07.2021 20:05:37
7
2
,,PARLA PJU PJANO.....,, AMI....NALI ZNAETE- TAM KATO SE NABUTASH- ,,UMIRANE IMA-OTARVANE NJAMA,, I, KAKVO....IZMRJAHA OT KURSHUMITE NA PRIJATELITE SI,I TEHNITE VDOVIZI I OTROZI ZIVEJAT VARHU KRADENITE I PRANI PARI VSE OSHTE. KALABRIJSKATA ,,DRANHGETA,, DA DUHA SUPATA,NIE V BG. SI IMAME NASHA....AZ DA VZEMA DA I IZMISLJA EDNO HUBAVO IME...SHTE MISLJA PO VAPROSA
3.
Нищо няма да узнаем
31.07.2021 19:19:06
2
8
Още едно чудовищно жертвоприношение подписано и подпечатано със сатанинската ръка... Но докато раята не може да разчита дори десетина числа, така ще я лъжат. За съжаление страдаме всички.
2.
Знаещ
31.07.2021 19:01:11
13
7
Запомнете и да знаете!
Много от така наречените и назначени момчета за мутри като Жоро Илиев, Иво Карамански и др. но не всички от тях разбира се. Специялно за тези двамата бяха мъжки момчета и много смели мъже на честа.Само че на тези, които ги създадоха и ги контролираха, това не им допадаше да са такива мъжкари и да не ги слушат безпрекословно. Повечето от тях са убити, чрез интриги и подли дразги помежду им създадени от тези, които ги направиха мутри и очакваха изцяло подчинение.
1.
Един дето е чул от някой дето ги знае нещата
31.07.2021 18:50:42
1
16
Пияният и дрогиран Карамански е стрелял,понеже войничетата му се подигравали докато се опитва да ги изпреварва без да са наясно коя отрепка е зад волана.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Нургюл Салимова пред раздяла с България: Ако хаосът в шахмата не спре, ще загубите и мен Нургюл Салимова пред раздяла с България: Ако хаосът в шахмата не спре, ще загубите и мен Най-добрата българска шахматистка предупреди, че политическите войни между двете федерации поставят под риск кариерата ѝ и участието на България на Шахматната олимпиада Младите баскетболисти на Свети Влас отново са най-добрите Младите баскетболисти на Свети Влас отново са най-добрите Те спечелиха бронзовите медали на финалния турнир от Държавното първенство по баскетбол в столицата Стилиян Петров: Когато каузата е чиста и хората са единни, всичко е възможно Стилиян Петров: Когато каузата е чиста и хората са единни, всичко е възможно Благодаря на всеки, който си купи билет. Вие не бяхте там само за да гледате футбол. Вие дойдохте, за да изпратите послание, пише дългогодишният капитан на националния ни отбор Певицата Андреа проговори за опита за самоубийство Певицата Андреа проговори за опита за самоубийство Фолк звездата категорично отхвърли слуховете, че е посегнала на живота си Любо Пенев е новият треньор на „Локомотив" София Любо Пенев е новият треньор на „Локомотив" София Легендарният български специалист подписва договор за 1+1 години със столичния клуб след прекарано лечение Откриха тяло на сърна в двор на къща Откриха тяло на сърна в двор на къща С голяма разкъсно-контузна рана Герои! Трима ученици спасиха Бургас от потенциален убиец Герои! Трима ученици спасиха Бургас от потенциален убиец С тяхна помощ хванаха шофьор с 3,18 промила край Морската градина Как реагира светът на новината, че спираме да пращаме оръжия на Украйна Как реагира светът на новината, че спираме да пращаме оръжия на Украйна Очаквано, брюкселските говорилници започнаха да използват "проруски" в определенията си за кабинета на Радев Васко не е дилър и сводник, твърдят близките му и винят шофьора на автобуса за трагедията Васко не е дилър и сводник, твърдят близките му и винят шофьора на автобуса за трагедията Никое от нашите деца не краде, казва леля му Евдокия и споделя, че и тя се поти на паважа Траян Филипов под стража, но обвиненията за хулиганство и за гонка може да отпаднат Траян Филипов под стража, но обвиненията за хулиганство и за гонка може да отпаднат Вторият обвинен за трагедията на „Челопешко шосе“ Васил Филипов няма мярка мярка за неотклонение, защото е в болница
Унгарските депутати се отказват от 40% от заплатите си Унгарските депутати се отказват от 40% от заплатите си Консервативният лидер аргументира мярката, заявявайки в интервю за „Eр Те Ел”, дадено малко след като победи на парламентарните избори през април, че „това е въпрос на смирение“ Европа налага бюджет за лукс на 5-звездните хотели: до 200 евро на вечер Европа налага бюджет за лукс на 5-звездните хотели: до 200 евро на вечер Индексът на Hotels.com за 2026 година нарежда София сред най-изгодните дестинации за луксозен престой, а испанският град Сарагоса оглавява класацията на континента Капан за катастрофи: Критичният недостиг на магистрали заклещи трафика в България Капан за катастрофи: Критичният недостиг на магистрали заклещи трафика в България Министър Иван Шишков алармира за опасен дефицит по пътищата и разкри „криминален сюжет“ с плащания за асфалт на тъмно Биби, внимавай, че оставаш сам: Бруталният ултиматум на Тръмп към Нетаняху взриви Близкия изток Биби, внимавай, че оставаш сам: Бруталният ултиматум на Тръмп към Нетаняху взриви Близкия изток Американският президент предупреди Израел да не чака помощ при нова война с Иран, часове по-късно ракетите полетяха Рок-енд-рол на колела! Как аутсайдерите от Кюрасао спечелиха света още преди първия съдийски сигнал Рок-енд-рол на колела! Как аутсайдерите от Кюрасао спечелиха света още преди първия съдийски сигнал Симпатичните дебютанти отказаха лъскавите возила и доказаха, че във футбола все още има място за чиста и искрена страст Франция настръхна! Хиляди излязоха на бунт след бруталното убийство на 11-годишната Лиана Франция настръхна! Хиляди излязоха на бунт след бруталното убийство на 11-годишната Лиана Яростни протести заляха Париж заради дефектната съдебна система, оставила на свобода насилник с тежко криминално досие Технологична революция в BG смартфоните! ChatGPT превзема Viber Технологична революция в BG смартфоните! ChatGPT превзема Viber Шефът на месинджъра Офир Еял взриви ефира с ексклузивна новина за пълна интеграция на изкуствения интелект и разкри крие ли това риск за личните ни чатове БНТ държи на София за „Евровизия“: гони Фики и ще плаща стотици хиляди неустойки БНТ държи на София за „Евровизия“: гони Фики и ще плаща стотици хиляди неустойки Телевизията трябва да наеме фирма, която да подмени табелите, логата и всяко споменаване на „Арена 8888“ – източник от Женева Едната има 280 апартамента, друга наследява дебели пачки: това са трите най-богати дъщери Едната има 280 апартамента, друга наследява дебели пачки: това са трите най-богати дъщери Напълно различен стил на живот избира Джуна Джунович - дъщерята на модната дизайнерка Мелина и популярния певец Харис Джунович Задържаха двама за рухналата сграда в Гьорлиц – крали скрап и повредили тръба Задържаха двама за рухналата сграда в Гьорлиц – крали скрап и повредили тръба Под отломките загинаха две румънки и един българин
Богомил НИКОЛОВ, активни потребители Богомил НИКОЛОВ, активни потребители Когато големите вериги започнат да продават на много ниски цени, това винаги е заплаха за малките търговци Виц на деня Виц на деня В градският транспорт:
- Госпожице, ще ми отстъпите ли мястото си, че съм много уморен?
- Ами ако съм бременна?
- Няма как да сте бременна, крокодилите снасят яйца.
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, вчера в колата ме изпраскаха и отпред и отзад.
- Обади ли се на полицията и на застрахователя?
- Не ме разбра...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинският мъж не обича тежкия, силен грим. Той носи лек, дневен грим.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори