Британски учени: Има опасност от нов щам на COVID-19, който може да убие всеки трети
Според експертите вероятността от мутация на вируса е особено висока при най-голямото му разпространение
Нов „апокалиптичен“ щам на COVID, способен потенциално да убие един на всеки трима заразени, е „реална възможност“. С такова предупреждение излязоха водещи учени, консултиращи британското правителство за коронавируса, пише Daily Mail, цитирани от вестник Труд.
Групата за управление на извънредни ситуации (SAGE) представи възможни сценарии за развитие на коронавируса. Според техните прогнози бъдещият вариант на болестта може да се окаже толкова смъртоносен, колкото Близкоизточния респираторен синдром (MERS), и да бъде фатален в 35% от случаите, подчертава вестникът.
Според експертите вероятността от мутация на вируса е особено висока при най-голямото му разпространение, което в момента се случва във Великобритания. Освен това този процес може да се ускори на фона на повишения имунитет към съществуващите щамове.
Учените смятат, че през зимата британските власти трябва да проведат „бустер ваксинация“ на населението и да сведат до минимум броя на новите варианти на COVID, идващи от чужбина. В допълнение, те настояват да се обмисли избиването на животни, включително норки и дори котки, които могат да пренасят вируса, за да се предотврати появата на мутантния щам.
Според експертите бъдещият щам би могъл да стане устойчив на ваксини, ако съчетае характеристиките на южноафриканския, кентския („алфа“) и индийския („делта“) вариант. В допълнение, този процес, известен като рекомбинация, може да доведе до вирус с „повишена заболеваемост и смъртност“.
Учените от SAGE признават, че ваксините ще продължат да действат, при условие че няма „свръхмощна мутация“, която прави ваксината много по-малко ефективна при блокиране на тежко протичане на заболяването, но това е малко вероятно, според много експерти. В същото време според тях трябва да се очаква допълнителна смъртност на новия щам, „тъй като ваксините не осигуряват абсолютен стерилизиращ имунитет“.
Друг потенциален проблем, който откриват, е използването на антивирусни лекарства за COVID, когато пациентът вече е заразен. Учените смятат, че прекомерната им употреба може да доведе до появата на по-мутантни щамове и затова те трябва да се предписват само в най-тежките случаи.
Експерти и политици предупреждават: докладът показва, че правителството „не трябва да се отпуска“ на фона на вероятния край на третата вълна от епидемията в Обединеното кралство. „Препоръките и коментарите на SAGE демонстрират простата реалност-все още не сме „победили“ този вирус“, каза Филипа Уитфорд, лекар и заместник-председател на парламентарната група за COVID-19.
„Тази седмица Великобритания дари само първите дози от ваксината за международно разпространение и ако не настъпи бързо нарастване на международното производство чрез обмен на знания и технологии, просто ще бъде невъзможно да се ваксинира света и да се сложи край на пандемията. Без по-строг граничен контрол рискуваме да внесем устойчиви на ваксини варианти, докато неконтролираното разпространение тук може да доведе до нов британски щам“, каза Уитфорд.
КЗК наложи санкции за заблуждаващо предлагане на продукт като масло
Падаща противоградова ракета подпали житен масив във видинско
Откакто научих тази рецепта за запеканка, вече не пържа тиквичките
31-годишен мъж е обвинен за смъртта на Къци на Лъвов мост
Започва възстановяването на уличните настилки по интегрирания воден проект на Несебър
Премиерът Радев: Няма да замразяваме минималната заплата тази година
Анелия разкри тайната за перфектна фигура
Шампионка по борба загина след скок от 11-ия етаж заради любовна драма
Ако нямаш книжка, аз ще ти уредя, звъним и ти донасят веднага: Вижте схемата за фалшиви СУМПС
Рецепта за праселкухен - немски бутер сладкиш с плодове
Без ръст на минималната заплата до 2028 г. и нови осигуровки за част от държавния сектор
Държавата създава приложение, което ще показва в реално време цените на основните хранителни продукти
