×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Повече линейки и медицински екипи по Черноморието през август
  • Бразилия отказа визи на служители на администрацията на Тръмп заради опасения от намеса в президентския вот
  • Никола Цолов завърши седми в Гран при на Унгария, но остава на върха във Формула 2
  • Ограничено движение на “Тракия”, “Струма” и през Кресненското дефиле
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Британски учени: Има опасност от нов щам на COVID-19, който може да убие всеки трети


31 Юли 2021, Събота, 17:19 ч.
Автор: Флагман

Според експертите вероятността от мутация на вируса е особено висока при най-голямото му разпространение

Нов „апокалиптичен“ щам на COVID, способен потенциално да убие един на всеки трима заразени, е „реална възможност“. С такова предупреждение излязоха водещи учени, консултиращи британското правителство за коронавируса, пише Daily Mail, цитирани от вестник Труд.

Групата за управление на извънредни ситуации (SAGE) представи възможни сценарии за развитие на коронавируса. Според техните прогнози бъдещият вариант на болестта може да се окаже толкова смъртоносен, колкото Близкоизточния респираторен синдром (MERS), и да бъде фатален в 35% от случаите, подчертава вестникът.

Според експертите вероятността от мутация на вируса е особено висока при най-голямото му разпространение, което в момента се случва във Великобритания. Освен това този процес може да се ускори на фона на повишения имунитет към съществуващите щамове.

Учените смятат, че през зимата британските власти трябва да проведат „бустер ваксинация“ на населението и да сведат до минимум броя на новите варианти на COVID, идващи от чужбина. В допълнение, те настояват да се обмисли избиването на животни, включително норки и дори котки, които могат да пренасят вируса, за да се предотврати появата на мутантния щам.

Според експертите бъдещият щам би могъл да стане устойчив на ваксини, ако съчетае характеристиките на южноафриканския, кентския („алфа“) и индийския („делта“) вариант. В допълнение, този процес, известен като рекомбинация, може да доведе до вирус с „повишена заболеваемост и смъртност“.

Учените от SAGE признават, че ваксините ще продължат да действат, при условие че няма „свръхмощна мутация“, която прави ваксината много по-малко ефективна при блокиране на тежко протичане на заболяването, но това е малко вероятно, според много експерти. В същото време според тях трябва да се очаква допълнителна смъртност на новия щам, „тъй като ваксините не осигуряват абсолютен стерилизиращ имунитет“.

Друг потенциален проблем, който откриват, е използването на антивирусни лекарства за COVID, когато пациентът вече е заразен. Учените смятат, че прекомерната им употреба може да доведе до появата на по-мутантни щамове и затова те трябва да се предписват само в най-тежките случаи.

Експерти и политици предупреждават: докладът показва, че правителството „не трябва да се отпуска“ на фона на вероятния край на третата вълна от епидемията в Обединеното кралство. „Препоръките и коментарите на SAGE демонстрират простата реалност-все още не сме „победили“ този вирус“, каза Филипа Уитфорд, лекар и заместник-председател на парламентарната група за COVID-19.

„Тази седмица Великобритания дари само първите дози от ваксината за международно разпространение и ако не настъпи бързо нарастване на международното производство чрез обмен на знания и технологии, просто ще бъде невъзможно да се ваксинира света и да се сложи край на пандемията. Без по-строг граничен контрол рискуваме да внесем устойчиви на ваксини варианти, докато неконтролираното разпространение тук може да доведе до нов британски щам“, каза Уитфорд.




2
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Гърция сваля дизела с още 10 цента от 1 август Гърция сваля дизела с още 10 цента от 1 август 26/07/2026, Неделя 22:00 0
2
Коментара по темата
2.
COVID-1984
31.07.2021 19:53:46
3
21
Мутира в апокалиптичен фашизъв и геноцид!
1.
Вирус
31.07.2021 18:21:58
3
25
А може ли "британските учени" да си еб@т м@йките? Много са зле, аз си мислех, че скоро ще има извънземно нашествие, те ми пишат за вируси.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Златото скочи от 1585 до над 4000 долара за шест години Златото скочи от 1585 до над 4000 долара за шест години Deutsche Bank очертава сценарий за цена от 8000 долара за тройунция до 2031 г. при продължаващи покупки от централните банки Джеймс Етоо се върна в тренировките на ЦСКА преди Ботев и Карабах Джеймс Етоо се върна в тренировките на ЦСКА преди Ботев и Карабах Камерунецът тренира наравно със съотборниците си и отново е вариант за състава на Христо Янев Димитър Стоянов избра Йотова преди партията си: Ще гласувам за нея Димитър Стоянов избра Йотова преди партията си: Ще гласувам за нея Военният министър даде личната си подкрепа за президентската кандидатура и увери, че България е защитена при евентуална иранска атака Стефан Вълдобрев се изсели от София, премести се в Созопол Стефан Вълдобрев се изсели от София, премести се в Созопол Музикантът живее в Стария град повече от месец и готви специални вечери за 10-годишнината на хита По-полека Над 26 000 души поискаха президентско вето върху Бюджет 2026 Над 26 000 души поискаха президентско вето върху Бюджет 2026 По данни на ПП петицията е подкрепена от граждани в над 440 населени места у нас и 160 извън страната D2 взриви Приморско: Хиляди пяха вечните хитове под звездите D2 взриви Приморско: Хиляди пяха вечните хитове под звездите Централният площад се превърна в огромна концертна сцена, а публика от всички поколения танцува до последната песен Бургас се връща в ритъма на 80-те и 90-те с две специални диско събития Бургас се връща в ритъма на 80-те и 90-те с две специални диско събития Този четвъртък,  30 юли , Бар EscoBAR отново ще върне Бургас в златните години на дискотеките с извънредното издание  One More Disco Night Село Изгрев се хвана на голямо хоро за традиционния си празник Село Изгрев се хвана на голямо хоро за традиционния си празник Странджанска музика събра жители, гости и приятели на селото в празничната вечер, посветена на Света Марина Ето как соларни панели свалят сметките за ток на блока Ето как соларни панели свалят сметките за ток на блока Фотоволтаична система захранва асансьора, осветлението, помпите и гаражите, но инвестицията изисква съгласие между собствениците На косъм от челен удар край Бургас: Нисан се хвърли в рисково изпреварване На косъм от челен удар край Бургас: Нисан се хвърли в рисково изпреварване Прекъснатата линия не оправдава маневрата, ако насрещните водачи са принудени да спират или да напускат траекторията си
Гърция сваля дизела с още 10 цента от 1 август Гърция сваля дизела с още 10 цента от 1 август Общото намаление достига 15 евроцента за литър и ще действа през целия август Над 1500 глобени с тротинетки в Бургаско, пияните шофьори намаляват Над 1500 глобени с тротинетки в Бургаско, пияните шофьори намаляват Санкциите за електрическите превозни средства са над два пъти повече, въпреки че проверките на Пътна полиция са увеличени с 30% Златото скочи от 1585 до над 4000 долара за шест години Златото скочи от 1585 до над 4000 долара за шест години Deutsche Bank очертава сценарий за цена от 8000 долара за тройунция до 2031 г. при продължаващи покупки от централните банки Безумие на АМ Тракия: Шофьор се похвали как лети с 226 км/ч Безумие на АМ Тракия: Шофьор се похвали как лети с 226 км/ч При тази скорост автомобилът изминава над 60 метра за секунда, а една грешка може да превърне магистралата в място на трагедия Атентаторът от гей парада в Берлин е екзекутиран от полицията Атентаторът от гей парада в Берлин е екзекутиран от полицията 21-годишният Абдул Б. е открит в градинарски комплекс след близо 21 часа издирване - една жена загина, а 29 души бяха ранени Ефектът домино удари руския бизнес: Настъпват масови фалити Ефектът домино удари руския бизнес: Настъпват масови фалити 3550 компании са обявени в несъстоятелност за шест месеца, а все повече длъжници сами признават, че не могат да продължат На прага ли сме на Трета световна война? Иран заплаши Украйна с ответен удар На прага ли сме на Трета световна война? Иран заплаши Украйна с ответен удар Техеран обеща отговор, но още не е обявил конкретна атака, докато Киев обвинява Русия, че помага на Иран със сателитно разузнаване Сензационна рокада в ЦСКА: Вальо Илиев сменя Бойко Величков Сензационна рокада в ЦСКА: Вальо Илиев сменя Бойко Величков Досегашният наставник на втория отбор на „армейците“ прави огромна крачка в своята кариера Богати сме, но не сме глупаци. Милионерите бойкотират заведенията на Миконос Богати сме, но не сме глупаци. Милионерите бойкотират заведенията на Миконос Милионерите не са изчезнали от острова, но вече контролират разходите си и пренасят храненето и забавленията зад стените на частните имоти Шеф Манчев: Ако дойде Мишлен, един таратор ще струва 30 евро Шеф Манчев: Ако дойде Мишлен, един таратор ще струва 30 евро Според известния кулинар проблемът не е в уменията на българските готвачи, а в липсата на достатъчно клиенти, които могат редовно да плащат за елитна гастрономия
Асен Симеонов Асен Симеонов Не съм отвлякъл Наталия Виц на деня Виц на деня Между приятели.
- За последен път те питам, кога ще ми върнеш 50-е евра?
- Много се радвам, че е за последен.
Виц на деня Виц на деня Човек се напил и паднал.
Минувач го среща.
- Какво се случва?
- Не знам и аз сега идвам.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не се тревожи, бъди щастлив.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори