Британски учени: Има опасност от нов щам на COVID-19, който може да убие всеки трети
Според експертите вероятността от мутация на вируса е особено висока при най-голямото му разпространение
Нов „апокалиптичен“ щам на COVID, способен потенциално да убие един на всеки трима заразени, е „реална възможност“. С такова предупреждение излязоха водещи учени, консултиращи британското правителство за коронавируса, пише Daily Mail, цитирани от вестник Труд.
Групата за управление на извънредни ситуации (SAGE) представи възможни сценарии за развитие на коронавируса. Според техните прогнози бъдещият вариант на болестта може да се окаже толкова смъртоносен, колкото Близкоизточния респираторен синдром (MERS), и да бъде фатален в 35% от случаите, подчертава вестникът.
Според експертите вероятността от мутация на вируса е особено висока при най-голямото му разпространение, което в момента се случва във Великобритания. Освен това този процес може да се ускори на фона на повишения имунитет към съществуващите щамове.
Учените смятат, че през зимата британските власти трябва да проведат „бустер ваксинация“ на населението и да сведат до минимум броя на новите варианти на COVID, идващи от чужбина. В допълнение, те настояват да се обмисли избиването на животни, включително норки и дори котки, които могат да пренасят вируса, за да се предотврати появата на мутантния щам.
Според експертите бъдещият щам би могъл да стане устойчив на ваксини, ако съчетае характеристиките на южноафриканския, кентския („алфа“) и индийския („делта“) вариант. В допълнение, този процес, известен като рекомбинация, може да доведе до вирус с „повишена заболеваемост и смъртност“.
Учените от SAGE признават, че ваксините ще продължат да действат, при условие че няма „свръхмощна мутация“, която прави ваксината много по-малко ефективна при блокиране на тежко протичане на заболяването, но това е малко вероятно, според много експерти. В същото време според тях трябва да се очаква допълнителна смъртност на новия щам, „тъй като ваксините не осигуряват абсолютен стерилизиращ имунитет“.
Друг потенциален проблем, който откриват, е използването на антивирусни лекарства за COVID, когато пациентът вече е заразен. Учените смятат, че прекомерната им употреба може да доведе до появата на по-мутантни щамове и затова те трябва да се предписват само в най-тежките случаи.
Експерти и политици предупреждават: докладът показва, че правителството „не трябва да се отпуска“ на фона на вероятния край на третата вълна от епидемията в Обединеното кралство. „Препоръките и коментарите на SAGE демонстрират простата реалност-все още не сме „победили“ този вирус“, каза Филипа Уитфорд, лекар и заместник-председател на парламентарната група за COVID-19.
„Тази седмица Великобритания дари само първите дози от ваксината за международно разпространение и ако не настъпи бързо нарастване на международното производство чрез обмен на знания и технологии, просто ще бъде невъзможно да се ваксинира света и да се сложи край на пандемията. Без по-строг граничен контрол рискуваме да внесем устойчиви на ваксини варианти, докато неконтролираното разпространение тук може да доведе до нов британски щам“, каза Уитфорд.
Животът на 2 зодии се преобръща на 180 градуса до края на лятото
Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него
Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад
Искате ли да ядете череши на корем - отидете в Кюстендил
Родители на съд за убийство: Оставеният да умре 7-годишен Каспър тежал стряскащите 116 килограма
22-годишен младеж се удави след среднощен кошмар
Трагедия! Кола изхвърча от пътя, загина водачът
Комитова: 10 милиона евро на ден отиват за косене на тревички през зимата
Горещините в Европа се придвижват на изток
Деница Сачева: Този бюджет няма никаква философия и цел, оценката му е 3
Шефове на агенции със заплати като председателя на Народното събрание
Сочна лятна торта с кисело мляко, която всеки може да направи за нула време
