Природният газ поскъпва от август?
Въпреки увеличението, което се предвижда, цените на природния газ у нас остават с близо с 15 лева по-ниски от тези на европейските газови пазари, уверяват от КЕВР
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обсъди на открито заседание заявлението на "Булгаргаз" ЕАД от 9 юли да бъде утвърдена цена за август в размер на 55,84 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), по която общественият доставчик да продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Предложената цена включва компонентите за дейността "обществена доставка" и "задължения към обществото".
Изпълнителният директор на "Булгаргаз" ЕАД Николай Павлов, който участва в заседанието чрез Skype, каза, че няма коментари и забележки по доклада, изготвен от работната група на КЕВР. Той уточни, че заявлението на обществения доставчик от 9 юли, отразява цените към тази дата. Въпреки че оттогава се увеличават цените на европейските газови пазари, дори и да има изменение на предложената цена от "Булгаргаз", то тя ще бъде несъществена.
На 1 август сутринта общественият доставчик ще предостави актуализирано заявление, в което ще бъдат отчетени цените на европейските газови хъбове към последния ден за юли. Павлов добави, че през последния месец цените на природния газ на европейските газови пазари "бележат значителен ръст". Към днешна дата средната цена е над 35 евро, като в сегмента "Ден напред" цените достигат дори до 40 евро за мегаватчас. Петролът се задържа на цени от 74-75 долара за барел.
"Това са реалностите за момента на пазарите", допълни изпълнителният директор на "Булгаргаз" ЕАД. Той изтъкна, че предложеното увеличение от обществения доставчик е значително по-малко в сравнение с увеличението на европейските газови пазари. Павлов отбеляза, че периода от септември до декември прогнозите за развитието на цените на европейските газови пазари са за около 39-40 евро за мегаватчас.
"Въпреки увеличението, което се предвижда, цените на природния газ у нас остават с близо с 15 лева по-ниски от тези на европейските газови пазари, защото цена от 35 евро на мегаватчас е 70 лева, при 55 лева цена, която в момента обсъждаме", посочи председателят на КЕВР Иван Иванов. Той се надява, че този марж ще остане такъв, което да показва, че в крайна сметка в България цената на природния газ е значително по-поносима от тази на хъбовете в ЕС.
Край на "капарирането" на паркомясто в Гърция
България излезе от американския Списък 301 след ударите срещу онлайн пиратството
Минималната заплата за 2027 г. се очертава между 620,20 и 667 евро
Куриоз в Перник: Мъж с полицейска униформа видя истински полицаи и хукна да бяга
Почина Боян Христов - човекът зад някои от най-обичаните български поп песни
Огласиха има ли замърсяване на въздуха в София след пожара в Сърбия
Лекари се борят за живота на син на известни хотелиери в Благоевград
Жена с 65% изгаряния след пожар на бензиностанция в Плевен, откараха я с хеликоптер в "Пирогов"
Инфлацията или производителността на труда ще определя МРЗ?
Край на "капарирането" на паркомясто в Гърция
18/08/2026, Вторник 15:30
2
Писателка зарадва деца от Бургас с подаръци, представи им „Хикари и огненото кълбо“
Първи маратон по адаптирано плуване поставя началото на нова традиция в Несебър (СНИМКИ)
Константинос Аргирос за първи път в Бургас: Два часа гръцки хитове под звездите
