×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

 „Кармина Бурана“ и премиера на „Пахита“ в неделя на Летния театър


24 Юли 2021, Събота, 09:59 ч.
Автор: Флагман.бг

На 25 юли на Летния театър ще звучи величествената кантата от Карл Орф, а за почитателите на танцовото изкуство е премиерата на балета „Пахита“

В неделната вечер на 25 юли от 20.30 часа на сцената на Летен театър – Бургас ще бъдат представени две прекрасни произведения – величествено звучащата и впечатляваща със силата на въздействието си върху сетивата и ума сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф и второто премиерно заглавие за тази година за трупата на Бургаската опера – „Пахита“ от Лудвиг Минкус. Събитието е поредното от календара на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“, осъществявани успешно и тази година от Държавна опера – Бургас, в партньорство с Община Бургас.

„Кармина Бурана“ е едно от най-известните и изпълнявани произведения от световната музикална съкровищница. Лайтмотивът на сценичната кантата е философска трактовка на трудни преход от младостта към зрелостта. Произведението е инспирирано от оригиналния текст на "Кармина Бурана" – група странстващи проповедници достигат до извода, че светът не се управлява от моралните принципи, които са им били внушавани. Тогава те създават кръг от хора, които следват правилата на добродетелта и се гмурват изцяло и със страст в живот, подчинен на хедонизма – търсене на насладата и съществуване чрез нея. Сюжетът развива идеи, родени от въображението на тези млади хора. Готическият мит е пресъздаден върху емблематичната музика на Карл Орф. Темата за Злото и символиката, свързана с неговото влияние върху човешките души, е развита в сюжетната линия, в която се представя едно общество, разядено от грехове, без страх от възмездие свише. Поантите са: вино, жени, забавления, разгул, търсене на все нови и нови стимули, провокиращи сетивата. Иронията и пародирането на клишетата са характерни за сюжета на кантатата. „Кармина Бурана“ е синкретично произведение, в което музика, танц и внушителната сценография се влитат в единна цялост. 25-те песни в кантатата са от непознати автори – трубадури от Средновековието, и са групирани в три раздела: за пролетта, виното и любовта, като по този начин се обединяват основните аспекти на човешкото битие. Най-известната песен в кантатата е „О, Фортуна!”, която звучи в редица продукции на Седмото изкуство и е предпочитан музикален фон за различни събития – за придаване на цялостен драматичен нюанс на възприятието.

На сцената на Летния театър в неделя ще излязат над 100 изпълнители – солисти, оркестър, хор и балет на Държавна опера – Бургас. Стиховете от средновековни поети, послужили за основа на кантатата, ще бъдат изпълнени от солистите – Мария Цветкова-Маджарова, сопран, Димитър Арнаудов, контратенор, и Александър Крунев – баритон. Партиите и на тримата солисти преминават конвенционалните представи за границите на човешкия глас и са истинско предизвикателство за изпълнителите, а за публиката – несравним естетически бонус. Диригент на представлението е маестро Иван Кожухаров, а режисурата, впечатляваща с философска трактовка и задълбоченост, е на Дарина Главанакова-Бакърджиева, художник е Мария Трендафилова, хореографията е на Желка Табакова, диригент на хора – Невена Михайлова, концертмайстор – Ваня Златева, помощник-режисьор на постановката е Лина Пеева.

Другият акцент от програмата на събитието от календара на Бургаските музикални празници е премиерата на балета „Пахита“ от Лудвиг Минкус, по хореография на Мариус Петипа. Постановката е на Галина Калчева. Зад диригентския пулт застава отново маестро Иван Кожухаров, концертмайстор е Ваня Златева, а помощник-режисьор – Петър Тихолов.  В балетната постановка вземат участие солисти и ансамбъл към балета на Държавна опера – Бургас.

„Пахита“ е класическо балетно произведение, което ми е особено любимо“, казва Галина Калчева, която е играла в постановката на „Пахита“ на знаменитата руска балерина и хореограф Любов Фоминих на бургаска сцена преди години. „В неделя на сцената на Летния театър ще бъдат изпълнени отделни вариации от произведението, които показват по най-добър начин майсторството на артистите. „Пахита“ е много подходящо заглавие за поддържане формата на балетната трупа.“, допълва Калчева.

 

Билети за събитието можете да намерите на касата на Операта, на каса „Часовника“ /пред хотел „България“/, както и в мрежите на Grabo и Eventim, както и в препратките към събитията в програмата: https://operabourgas.com/bg/programme в официалния сайт на Държавна опера – Бургас.


В категории: Бургас


Коментари
Флагман.БГ Пиян мъж нападна екип на Спешна помощ във Варна Пиян мъж нападна екип на Спешна помощ  във Варна 01/06/2026, Понеделник 12:20 0
Тервел ИЛИЕВ Страхотна инициатива в Бургас за Деня на детето Страхотна инициатива в Бургас за Деня на детето 01/06/2026, Понеделник 09:34 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Пиян мъж нападна екип на Спешна помощ  във Варна Пиян мъж нападна екип на Спешна помощ във Варна Извършителят е нанесъл удар в лицето на шофьора на линейката при опит за оказване на спешна медицинска помощ Рекордните 900 участници ще стартират в най-голямото състезание по крос триатлон в България „Лъвско сърце“ Рекордните 900 участници ще стартират в най-голямото състезание по крос триатлон в България „Лъвско сърце“ Най-мащабното състезание по крос триатлон в България, ще събере рекорден брой участници на 12-ти и 13-ти юни в района на културно-историческия комплекс „Ченгене скеле" Хартиените трудови книжки официално остават в историята от днес Хартиените трудови книжки официално остават в историята от днес Влиза в сила и електронната служебна книжка за държавните служители като част от мащабната административна реформа България участва в Конгреса на Инициативата „Три морета“ в Люблин България участва в Конгреса на Инициативата „Три морета“ в Люблин Заместник-министър Мариела Модева представи туризма като инструмент за свързаност, регионално развитие и партньорство Остават само 30 дни за безплатна обмяна на български левове в банките и пощите Остават само 30 дни за безплатна обмяна на български левове в банките и пощите От 1 юли за услугата ще се събират такси, но Централната банка запазва безсрочния безплатен обмен Детската конституция е готова - на депутатите остава само да я гласуват Детската конституция е готова - на депутатите остава само да я гласуват А дотогава нека помним една проста истина: светът е толкова добър, колкото е щастливо детството в него Това ли са бъдещите гении на Бургас (ВИДЕО) Това ли са бъдещите гении на Бургас (ВИДЕО) Младите хора разказаха пред нашата камера къде ще продължат образованието си и какви са плановете им за бъдещето Близо 230 хиляди души са поискали 20-те евро компенсация за скъпите горива Близо 230 хиляди души са поискали 20-те евро компенсация за скъпите горива До дни започва изплащането на помощите на пострадалите от наводненията Таксиметров шофьор от Бургас не е върнал рестото и свалил 12-годишно дете от автомобила си Таксиметров шофьор от Бургас не е върнал рестото и свалил 12-годишно дете от автомобила си Момичето пътувало към урок по рисуване, а при пристигането си било разстроено и със сълзи в очите Трябва ли в България да се въведе четиридневна работна седмица? (ВИДЕО) Трябва ли в България да се въведе четиридневна работна седмица? (ВИДЕО) Кратката работна седмица се превръща в глобален експеримент, който води до различни резултати
Морската вода в турския курорт Алания става опасна Морската вода в турския курорт Алания става опасна Замърсяването е стигнало критично ниво, предупреждава експерт Ясновидецът Яцковски: Как ще изглежда предстоящата криза Ясновидецът Яцковски: Как ще изглежда предстоящата криза Парите ще бъдат замразени, за да не се стига да хиперинфлация, на хората ще се раздават виртуални точки, описва виденията си известният поляк Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Новият пакт на ЕС предвижда: обгрижване на нахлулите през Турция, получаване на араби и африканци на квотен принцип или заплащане на солени глоби Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти Руският президент не иска да умира Сделката с Иран: петте основни проблема, пред които е изправен Тръмп Сделката с Иран: петте основни проблема, пред които е изправен Тръмп Администрацията на Тръмп обсъжда временно спиране на огъня, но ключови въпроси около ядрената програма, санкциите и корабоплаването остават нерешени Жилищната криза в Гърция се задълбочава заради рекордните наеми и недостига на достъпни имоти Жилищната криза в Гърция се задълбочава заради рекордните наеми и недостига на достъпни имоти Високите разходи за подслон поглъщат огромна част от доходите на домакинствата и спират младите хора да създават семейства Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция Климатичните промени и зачестилите валежи активизираха разпространението на Кримска-Конго хеморагична треска в региона Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи Новите законови промени дават право на местните общини да забраняват нощната търговия с алкохолни напитки в магазините Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Местният парламент даде мощен символен знак, че градът е готов за най-мащабния музикален форум Лоша прогноза за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Лоша прогноза за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Според предвижданията, водените от Хулио Веласкес „сини“ ще си осигурят място в основната схема на третия по сила турнир на УЕФА Лигата на конференциите
Атанас Пеканов, вицепремиер Атанас Пеканов, вицепремиер Хората трябва да се откажат от скъпите неща Виц на деня Виц на деня - Мамо, тате... утре има родителска среща...
- Ааа, по-добре да идем на почивка с тези пари!
Виц на деня Виц на деня - Какво е знаменитост?
- Това е човек който цял живот се мъчи да стане известен и като успее - започва да носи черни очила и перуки, за да не го познаят.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук При соца беше по-хубаво - банкети, бригади, манифестации, с*кс, жени, танци. А сега ни остана само с*кса.
- Дядо Яне - самотен овчар.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори