Мъжете допринасят повече от жените за вредните парникови емисии
Най-голямата разлика идва от покупките на бензин и дизел от мъжете за техните автомобили
Мъжете купуват стоки и услуги, които допринасят с 16 % повече за вредните за атмосферата газови емисии, в сравнение с жените, макар че разходите им са сходни. Това установи проучване, цитирано от в."Гардиън".
Най-голямата разлика идва от покупките на бензин и дизел от мъжете за техните автомобили.
Различията между половете в покупките с оглед на вредните емисии са слабо изследвани и трябва да бъдат отчитани с оглед на успешните действия за решаване на климатичната криза, посочват учените.
Анализът сравнява въздействието на начина на живот на самотните мъже и жени в Швеция върху емисиите вредни газове и установява, че използваните храни и прекарването на почивката са причина за повече от половината емисии и при мъжете, и при жените. Учените установяват, че отделянето на вредни за околната среда газове намалява с 40 на сто, ако в хранителния режим месото и млечните продукти се заменят с растителни продукти, а през ваканциите не се използват за превоз самолети или автомобили.
Жените харчат повече за декорация на дома, здраве и облекло, а мъжете харчат повече за гориво на автомобилите си, за хранене извън дома, за алкохол и цигари, това показват научните резултати.
Предишно изследване бе установило, че в семействата с един автомобил той се използва по-често от мъжете за придвижване до работното място, докато жените предпочитат да използват градски транспорт.
Промените в храненето намаляват личния дял във вредните емисии и не изискват допълнителни разходи като покупка на електрически автомобил например, подчертават авторите.
Източник: Дарик
Ивайло Мирчев от Бургас: Обща кандидатура за президент с ГЕРБ е изключена
Спекуланти продават монети от 1 лев по €400, дефектен Паисий пък удари €1500
Тръмп: Комунистите нямат шанс!
Софи Маринова затапи местата за инвалиди: Бях само за малко, да изпия едно кафенце
6 седмици затвор за турист, снимал тайно под полите на жени
Мегаяхтата на Путин напусна окончателно Европа
05/07/2026, Неделя 14:30
3
Кошмар по релсите към морето: Как едно пътуване с влак до Бургас се превърна в абсурд
Мултимилионер търси съпруга срещу €58 000 на година, списъкът му с безумни забрани взриви мрежата
Жега на червения телефон! Тръмп прекара 90 инфарктни минути с Путин навръх 4 юли с оферта за край на войната
Сбогом на еуфорията: Половината продавачи на имоти вече са готови да свалят от цената
bTV взривява ефира: Една дама ще избира между 20 кавалери в новата версия на Ергенът
Спасиха четирима български туристи, отнесени с падъл бордове навътре в морето край Лефкада
