Ресторантьори се обявиха против оставането на Стойчо Кацаров на власт
Вижте позицията на Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията
Ресторантьори се обявиха против оставането на д-р Стойчо Кацаров на поста министър на здравеопазването. С "Националния план за справяне с пандемията от Sars-CoV-2" нашият бранш се използва като зле прикрит опит за въвеждането на задължителна ваксинация", се казва в позиция на Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията.
Според тях планът за справяне с пандемията е "безумен", а с него се предвижда като първа по ред мярка затваряне на заведенията - кафенета, ресторанти и нощни заведения. "При положение, че 12 седмици след като в България отвориха нощните заведения /първи в Европа/, заболеваемостта не само не се повиши и за миг, а спадна над 20 пъти! Което ясно показва, че не в заведенията е проблемът с разпространението", се казва още в позицията.
Превенцията от разпространението на вируса, средствата и мерките за опазване на общественото здраве, освен лична отговорност, следва сериозно и отговорно да се превърнат в държавна политика, смятат още от бранша. Според тях "представеният от служебния министър Кацаров "план" е олицетворение на липсата на държавнически подход, загриженост и мисъл за всички хора" От сдружението смятат, че отново целият проблем и отговорност за вирусна епидемия се прехвълят върху заетите стотици хиляди в техния бранш.
"Изборът на всеки човек да се ваксинира или не, безспорно е личен, но липсата на разяснителна кампания, стимули за ваксинация и като цяло държавна политика за достигане високи нива на ваксинационно покритие, прави този личен избор труден за повечето български граждани", се казва още в позицията.
"В недомисления "план" на служебния министър Кацаров се предвижда затваряне на заведенията като първа стъпка при новата вълна. Тук дори не поставяме под въпрос настъпването й - редица европейски държави вече са в подем на заразяването с новите варианти и България няма да остане "остров в морето на вируса". И както написахме и преди, вече е ясно, че това е само имитация на „мерки“ на гърба на заведенията. Недоумение в плана буди и изискването в допълнителните му обяснения, където се говори, че ще могат да работят заведения само със 100% васкиниран персонал и със 100% ваксинирани клиенти, възмущават се от бранша. И определят решението като дискриминация.
"Отново настояваме, както и по-рано през тази година, по време на втората вълна, за равно третиране на всички сектори на българската икономика. Ако дадени правила ще влизат в сила за едни, то те трябва да важат за всички", пише в позицията им.
Източник: Дарик
Легендата на кино комедията Мел Брукс стана на 100
18-годишен без книжка загина в катастрофа, непълнолетният му спътник е с опасност за живота
Извънредно! Самолет се разби във Франция, 11 души са загинали
Българин в Германия: Колелото ми залепна за асфалта при 41 градуса, влаковете спират между 13 и 19 часа
Тексас връща Библията в училище и отприщи нов спор за религията в клас
Украйна удари две руски петролни рафинерии през нощта
Цените на част от храните продължават да спадат
Никола Цолов триумфира в Австрия и взе четвърта победа за сезона
Рекордна жега притисна Европа, горещата вълна тръгва на изток
Ники Кънчев аут от "Стани богат", ето я причината
Над 10 000 унгарци участваха в първия гей парад след падането на Орбан
Русия е проникнала в iPhone на опозиционер с технология, която вече не е трябвало да ползва

Аз изпитвах известно съчувствие към вас, въпреки кожодерството след отварянето, целящо наваксване за всички предишни и бъдещи затваряния на гърба на народа, но не и след тези изявления!