×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Два варианта за повишаване на пенсиите предлага служебното правителство


08 Юли 2021, Четвъртък, 17:20 ч.

С увеличаване на приноса на осигурителния стаж средното нарастване на пенсиите ще е със 17%, обяви Гълъб Донев

Два варианта за повишаване на пенсиите ще предложи служебното правителство на 46-ото Народно събрание и бъдещия кабинет. Това обяви вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев, който взе участие в семинар на тема „Кодекс за социално осигуряване – актуални промени“, организиран от КНСБ, предава БГНЕС.

Единият вариант е преизчисляване на пенсиите с осигурителен доход - от 2018 или 2019 г., разчетите са различни. Средствата, необходими при този вариант, са около 3 млрд. лв.

Другият вариант е за увеличение в зависимост от приноса, който има всеки един пенсионер в осигуряването – трудовият стаж и коефициентът, с който се умножава всяка година осигурителен стаж. Това ще струва на държавата около 140 млн. на месец, посочи Гълъб Донев и подчерта, че по този начин хората ще бъдат по-мотивирани да участват в осигуряването.

„Върви се към вариант за повишаване на пенсиите с увеличаване на приноса на осигурителния стаж в пенсионната формула. Идеята е всички пенсии да бъдат увеличени и да се запазят принципите на социалното осигуряване, да се оберат несправедливостите, които са допуснати във времето. В момента тежестта за една година осигурителен стаж в пенсионната формула е 1,2 на сто, а предложението е да стане 1,35. Така ще се постигне средно увеличение със 17%“, каза Донев.

"Това ще обере всички неправди и несправедливости, които бяха допуснати след 2015 г., както и ще мотивира младите хора да се осигуряват", каза Гълъб Донев и уточни, че като експерт подкрепя този вариант, пише economic.bg.

Служебното правителство ще разработи законопроект за актуализация на бюджета на Държавното обществено осигуряване. Вицепремиерът каза, че досега не е водил преговори по темата с политическите партии, кандидати за парламента.

Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов коментира, че вариантът, който ще бъде приет, е въпрос на политическо решение, но от представените два има подходящ.

По отношение на тавана на пенсиите също се работи по различни варианти. Ще бъде предложен вариант с и без нарастване на максималния осигурителен доход, със запазване на размера на максималната пенсия на 1440 лева или вдигане на тавана на пенсиите с процента, с който ще се вдигнат всички пенсии. Управителят на НОИ Ивайло Иванов каза, цитиран от БТА, че е допустимо и вдигане на максималния осигурителен доход, подготвят се различни разчети, за да се види колко допълнително ще са приходите, реализирани в бюджета на ДОО, при увеличаване на максималния осигурителен доход. Дадени са варианти и с 3300 лева, и с 3600 лева, но политическото решение предстои. Възможно е и да се вземе друго такова - със сумата, с която са увеличени средно пенсиите, да се увеличи и максималната.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров каза, че синдикатът одобрява идеята да се върви към увеличение на пенсиите през увеличаване на тежестта на стажа в пенсионната формула. По думите му увеличението от 17% на пенсиите ще интегрира и сегашните 50 лева към тях.

Според Димитров това е единственият верен принципен подход. Той припомни позицията на КНСБ, че синдикатът е против преизчисляване на пенсиите, парите за възрастните хора трябва да растат през увеличаване на приноса на осигурителния стаж в пенсионната формула, както и по-смело годишно осъвременяване, което надхвърля минималния процент, който се получава по т.нар. швейцарското правило.

КНСБ иска и минималната пенсия да расте изпреварващо, заедно с една сериозна реформа в социалното подпомагане, така че да не се допусне да има български гражданин с доход под прага на бедността. Според Димитров минималната пенсия може да прескочи прага на бедност още от следващата година. Той припомни, че пенсията е функция от заплатата и този принцип трябва да бъде спазван.

Димитров коментира, че ежегодното увеличение на пенсиите с 5% не е достатъчно.

„Трябва да продължи да се прави, но не с 5%, а с по-висок. По швейцарското правило това увеличение за тази година е минимумът“, заяви той. Според него в следващите четири години пенсиите трябва да нарастват с по 15% на година, прилагайки всички възможни механизми.


В категории: Политика


7
Коментара
Михаил ПОПОВ, фондация "Безопасни улици от Валя" Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им 11/08/2026, Вторник 16:31 0
Михаил ДИМИТРОВ Башар Асад е осъден на смърт Башар Асад е осъден на смърт 11/08/2026, Вторник 15:54 1
7
Коментара по темата
7.
Инфлация 15 процента на година
09.07.2021 06:02:09
0
1
Пенсии 5 , кога черешите юли месец са били лукс ? Какво става с Българското производство ?
6.
пенсионер
08.07.2021 21:47:35
2
4
Средната пенсия е 650 лв. Има млади семейства, които нямат такъв чист доход на член от семейство, а едно дете има много по-големи разходи от един пенсионер. След като вдигнаха минималната пенсия, беше редно да вдигнат и майчинството и детските.
5.
Докога бе
08.07.2021 20:10:23
0
3
парите ще отиват в един общ кюп.Така както върви ще променят нещата и ще ни карат да работим до 70 щото няма да има пари
4.
Работещ
08.07.2021 20:07:38
6
3
Стига с това увеличение на пенсиите бе. Изядоха и нашите пари. Аз като се пенсионирам след 15 години моите пари ще са изядени. Какво ще взема аз тогава.И без това 50% от пенсиите сега идват от бюджета.А другите 50% от нашите вноски сега.Против съм моите пари сега да ги давате на сегашните пенсионери.
3.
гражданина
08.07.2021 18:17:39
0
3
Гълъбе, в тая рая държава не искат и не се събират данъците,колкото и да са ниски,сив сектор при частника,циганите не плащат нищо,от къде тея увеличения и швейцарски правила,хората намаляват и бягат навън.
20 процента данък ,махане на работещите АПЗ та,и събиране на всички данъци!!!!
2.
сега пак добре
08.07.2021 17:43:27
1
7
Много хубаво, а тези които сега работят след 15-20 години и толкова няма да получат и вече се говори за увеличение на пенсионната възраст. Така, че има едно цяло поколение тотално прецакано и от условията на труд, и от заплащане и след време и пенсии няма да получат.
1.
пенсионер
08.07.2021 17:33:08
3
5
Адмирации за идеята Но провокиран от преизчисляването с болка да споделя как един пенсионер с 300 лева свързва двата края .Икак един държавен служител ПЕНСИОНЕР РАБОТЕЩ АПЗ със заплата 2.600-3000 лев а и пенсия 120-1440 лева .Или единия приключва годината с 3.600 лв а другия само за месец взема от 4до 4.440 лева Къде е равноправието и справедливостта .
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Осигуряват допълнителен паркинг и извънредни автобуси за “Boom Summer Fest” Осигуряват допълнителен паркинг и извънредни автобуси за “Boom Summer Fest” Събитията, включени в него, се радват на засилен интерес, особено сред по-младото поколение, което изисква въвеждането на навременни мерки по отношение на безпроблемното им протичане 18-годишна обърна Ауди по таван край Русокастро, две млади жени пострадаха 18-годишна обърна Ауди по таван край Русокастро, две млади жени пострадаха Колата се преобърнала при спускане и навлизане в ляв завой, шофьорката и 21-годишната й спътничка отказали хоспитализация Година след убийството в Газа: Почина Яна Костова, съпругата на капитан Марин Маринов Година след убийството в Газа: Почина Яна Костова, съпругата на капитан Марин Маринов Яна остана до паметта на Марин Маринов през месеците след трагедията в Газа и неведнъж говори за него в публичното пространство Жената, блъсната на пешеходна пътека в Бургас, е със спукан череп, животът ѝ е в опасност Жената, блъсната на пешеходна пътека в Бургас, е със спукан череп, животът ѝ е в опасност Първоначално пострадалата бе контактна, но изследванията в болницата са установили тежката травма Самозащита или садистично убийство в Слънчев бряг? Вижте версиите на арестувания и прокуратурата Самозащита или садистично убийство в Слънчев бряг? Вижте версиите на арестувания и прокуратурата Убитият Олег му казал, че е "нацист" и тръгнал да коли с ножа, твърди арестуваният за убийството. Прокуратурата е категорична, че той е извършителят и е извършил брутален акт Ректорът на БДУ и представители на Huawei посетиха МБАЛДБ "Св.Анастасия" Ректорът на БДУ и представители на Huawei посетиха МБАЛДБ "Св.Анастасия" омакин на срещата беше кметът на Бургас Димитър Николов, а в нея участваха управителят на болницата д-р Благомир Здравков и неговият заместник д-р Тома Томов Георги Целувката е бургазлията, който се разхождал със 150 грама марихуана и пико из жк. "Изгрев" Георги Целувката е бургазлията, който се разхождал със 150 грама марихуана и пико из жк. "Изгрев" 36-годишният Георги Николов е стар познайник на полицията Проф. Касчиев предупреди: Още 30 см спад на Дунав и АЕЦ Козлодуй трябва да спре Проф. Касчиев предупреди: Още 30 см спад на Дунав и АЕЦ Козлодуй трябва да спре До първия критичен праг остават 10 - 12 см, след него централата трябва да започне да намалява мощността Крадци атакуват туристи край морето: Чанта с три телефона изчезна от шезлонг, Крадци атакуват туристи край морето: Чанта с три телефона изчезна от шезлонг, Хванаха и пловдивчанка, обрала 70-годишен руснак Пожар лумна в гората над Св. Влас (ВИДЕО) Пожар лумна в гората над Св. Влас (ВИДЕО) Огънят е тръгнал от сухи треви, в гасенето се включиха пожарникари, горски служители и полиция
Борисов смени лидера на ГЕРБ-София, скоро и във Варна Борисов смени лидера на ГЕРБ-София, скоро и във Варна Промени се задават и във Варна, но смяната на Иван Портних със Стоян Петков още не е обявена официално от ГЕРБ Кшищоф Яцковски: Силен удар по Иран ще отприщи хаос в Западна Европа Кшищоф Яцковски: Силен удар по Иран ще отприщи хаос в Западна Европа Коренното население ще бяга от много градове и дори села, за да се спаси, предвижда известният полски ясновидец Трагедия на Амолофи: 65-годишна българка загина в морето край Кавала Трагедия на Амолофи: 65-годишна българка загина в морето край Кавала Спасител и екип на Спешна помощ са опитали да реанимират жената, а причината за смъртта ще се изяснява със съдебномедицинска експертиза Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им Дева, Риби, Близнаци и Стрелец оставят зад себе си период на спънки, разочарования и трудни решения според астролога Ейми Демюр Башар Асад е осъден на смърт Башар Асад е осъден на смърт Наказанието беше наложено от сирийски съд Остров Света Анастасия отбелязва своя „рожден ден“ с атрактивна програма Остров Света Анастасия отбелязва своя „рожден ден“ с атрактивна програма Любимата туристическа дестинация ще предложи на своите посетители си музика, преживявания и много емоции за споделяне Майка наби детето си на плажа, арестуваха я и може да отиде в затвора Майка наби детето си на плажа, арестуваха я и може да отиде в затвора Свидетелка повикала полицията, двамата родители били задържани, а прокуратурата разпоредила детето да остане под лекарско наблюдение Жена симулирала рак и събрала над 40 000 долара от 238 души Жена симулирала рак и събрала над 40 000 долара от 238 души 51-годишната Марибет Джоунс от Флорида е обвинена в тежка кражба, а разследващите твърдят, че даренията отивали за личните ѝ дългове Митрополит Йосиф изчезна, откриха го в болница - потрошен след катастрофа Митрополит Йосиф изчезна, откриха го в болница - потрошен след катастрофа Снимка на читател помогна на нюйоркски журналисти да свържат блъснат пешеходец с изчезналия 83-годишен български архиерей Бензинът в Гърция 2,50 евро Бензинът в Гърция 2,50 евро Сими и Кимолос са сред най-скъпите места за зареждане, докато в Атина и Солун обикновеният безоловен остава под 2 евро за литър
Съдия Петко Минев за убийството в Пловдив Съдия Петко Минев за убийството в Пловдив идях с очите си албумът от аутопсията. Цялото тяло на този човек няма здраво място Виц на деня Виц на деня - Скъпи, гледам Красавицата и звяра.
- И?
- Ако ти беше звяр, пак щях да те обичам!
- Еми, то и ти ако беше красавица щях да те обичам..
Виц на деня Виц на деня Ако жена те попита:
"Скъпи много ли ме обичаш?"
То помни - положителният отговор е платен!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Може ли да се гледа с телескоп Слънцето?
- Може, но само два пъти - един път с лявото и втори път с дясното око...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори