Ръст в трафика на деца на Западните Балкани
Това стана ясно по време на регионална конференция в Белград
Отчетен е ръст в трафика на деца на Западните Балкани въпреки многобройните законодателни и практически мерки, които бяха предприети през предходни години. Това беше подчертано в Белград на регионалната конференция „Съвместни мерки в криза: Защита на децата от търговия на хора и експлоатация на Западните Балкани", предаде БГНЕС.
На конференцията беше отбелязано още, че пандемията допълнително е увеличила уязвимостта на децата в резултат на нарастващата икономическа несигурност, безработица и ограниченията на движението.
"Децата в Западните Балкани са жертви на трафик на хора за различни цели: сексуална експлоатация, включително производство и разпространение на материали за сексуално насилие над деца, принудителен брак, принудителен труд, принудително просия и принудителна престъпна дейност", се казва в изявление от конференцията, съобщава днес.бг.
Последните официални доклади от Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония и Сърбия, показват, че повечето деца, идентифицирани през 2020 г., са момичета - 18 в Сърбия, 24 в БиХ, шест в Северна Македония, но има и идентифицирани момчета като жертви - шест в Сърбия, седем в БиХ.
Докладите на Експертната група на Съвета на Европа по трафик на хора показват, че действителният брой хора, включително деца, жертви на трафик, вероятно е по-висок от официалните данни.
Регионалната конференция се организира от съвместната програма на Европейския съюз и Съвета на Европа "Хоризонтален механизъм за Западните Балкани и Турция 2019-2022", в която участие взимат повече от 130 участници от региона и извън него.
16 юли - идеално време за плаж и ден с важно поверие
Жесток удар за Англия: Два гола за пет минути пратиха Аржентина на финал срещу Испания
ЕС и Украйна вдигат дронова армада: Ще произвеждат по 20 млн. машини годишно
Николай Попов: Следят ме и ме заплашват, но няма да спра битката за Сияна
Лекари и сестри на протест: Къде потъват парите за здравеопазването?
Джани, смело напред! Световно с 64 отбора - разкош
Господарят на океана: 750-килограмова акула изправи косите на летовници
Млада съпруга потъна в скръб: Мъжът ѝ застрелян от военен ветеран при мистериозни обстоятелства
Тъжна вест: Почина Емил Нейков
Той не беше от хората, които просто ще гледат: Историята на мъжа, който се удави, докато спасява деца
Крадци посегнаха на дома на Ямал, докато празнува в Далас, наложи се да бягат бързо
Финансиране за иновации: Близо 20 млн. евро се насочват към фирмите от местните инициативни групи
