Изследвания доказаха: Водата в Добрич и в курорта „Албена“ не става за питейно-битови нужди
РЗИ взе проби след постъпили сигнали
Влошено е качеството на питейната вода в град Добрич, село Стожер и курортен комплекс "Албена". Това съобщиха от пресцентъра на РЗИ – Добрич, информира Агенция „Фокус“.
По повод постъпилите сигнали за влошено качество на водата, инспекторите на РЗИ – Добрич днес взеха общо 13 проби вода от пунктове при крана на потребителя в гр. Добрич, курортен комплекс "Албена"-горна зона и село Стожер. Пробите се изследват по физико-химични и микробиологични показатели.
В късния следобед днес са готови резултатите от изследванията по физико-химични показатели. Те показват при 12 от пробите съществени отклонения от здравните изисквания по показателите цвят и мътност. Само една проба вода, пробонабрана от пункт в зона за водоснабдяване Добрич-Запад, обхващаща района след жп-гара юг и кв. "Рилци" в гр. Добрич, отговаря по физико-химични показатели на изискванията на Наредба №9/2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Продължават изпитванията по микробиологични показатели.
Резултатите от микробиологичното изследване на взетите днес проби ще бъдат готови в рамките на следващите 3 дни. Допълнително ще информираме гражданите за тези резултати.
На този етап водата от 12-те проби не отговаря на изискванията на Наредба №9/2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Относно пробата вода от зона Добрич – Запад, е необходимо да излязат и микробиологичните резултати, за да се произнесем за нейната безопасност.
Препоръчваме на жителите на град Добрич, село Стожер и обитателите на КК "Албена" – горна зона за питейно-битови цели да се използва бутилирана вода от търговската мрежа. При ползване на вода от резервни съдове, същата преди консумация следва да се преварява.
Утре, 21 юни 2021 год., ще бъдат взети отново проби води, посочват от институцията.
Зловещ убиец смени затвора с психиатрия - лъже ли властите?
Майка и 15-годишната ѝ дъщеря загинаха, спасявайки малко дете от внезапен прилив
Ас от Световното с двойна глупост зад волана
Немислим кошмар: Майка загина в катастрофа, пътувайки към болницата да разпознае тялото на сина си
Гуардиола поиска колосална заплата, Италия е пас за Пеп - следва Англия
24/07/2026, Петък 18:33
0
Полицията в Ливърпул издаде извънредна заповед! Причината стряскаща
МЗ подкрепи обществени поръчки за лекарства и в частните болници
Цветан Цеков: Веригите представят вносни продукти като български
24/07/2026, Петък 17:30
4
Служител на финансовото министерство с 9 нарушения е обвинен за смъртта на жена край Владая
Юлиан Костов продава дома си във Варна за близо 400 000 евро
Председателката на ЕЦБ обясни защо цените в България остават високи
Не бързайте към Гърция: Прогноза за бури и градушки в цялата страна
