Извънредно: Боряна Димитрова и Красимир Шекерджиев подават оставки като членове на ВСС
Двамата бяха автори на спорния "Модел 4" за промени в съдебната карта на съдилищата
Боряна Димитрова и Красимир Шекерджиев подадоха оставки като членове на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това става ясно от тяхно "Обръщение към съдиите в Република България", публикувано на сайта на ВСС.
Двамата бяха отговорни за подготвянето на проект за реформа на съдебната карта на съдилищата. Изготвеният от тях "Модел 4" обаче предизвика бурни полемики и дори протести по места.
Димитрова и Шекерджиев бяха членове на Съдийската колегия (СК) на ВСС като избрани от съдийската квота.
Преди това Боряна Димитрова бе председател на Окръжен съд-Бургас. Красимир Шекерджиев пък бе в Наказателната колегия на Върховния касационен съд.
По Конституция мандатът на изборните членове на Висшия съдебен съвет е пет години. Те не могат да бъдат преизбирани веднага след изтичане на този срок. Настоящият състав на ВСС действа от 3 октомври 2017 г., т.е. мандатът му изтича през есента на 2022 г.
Очаква се съдиите у нас да излъчат нови двама членове на органа на мястото на напусналите.
"Подаваме оставки с чувство на удовлетвореност, че реално отворихме дебата за промени в съдебната система. От самото начало на дейността на този състав на СК на ВСС поставихме на масата редица проблеми, на които очаквахме да дадем рационални решения, но до такива често не стигахме", пишат в обръщението си Димитрова и Шекерджиев.
Те изразяват надежда, "след утихване на предизборните страсти" дебатът за промените да не спира. Двамата "считаме, че оттук нататък като съдии ще бъдем по-полезни за системата".
"Ако цената на вниманието към истинските проблеми в съдилищата и на съдилищата са нашите оставки, подаваме ги с чувство на задоволство, но и на загриженост", пишат още Димитрова и Шекерджиев в заключение.
Пиян софиянец с 1,59 промила се заби в ТИР край Симитли (СНИМКА)
Тайни документи разкриват военно партньорство между Китай и Русия
След новата трагедия на Тракия: Мантинелата край Карнобат била по стандарт от 2014 г.
Великобритания освободи и депортира двама българи, осъдени за шпионаж
Черната статистика расте: Над 4000 загинали след трусовете във Венецуела
Тръмп насочи 1000 ракети към Иран заради заплахи за покушение
Учени откриха как да разрушат защитата на устойчивите бактерии без антибиотици
Жега в събота, морето става за плаж
Дневен хороскоп за 11 юли 2026: Късметът е с Овена, а Водолеят да не бърза с важните решения
Пореден ужас на пътя: Лекари се борят за живота на 9-годишно момче
Ужас в жегите: 49-годишен мъж се удави в неохраняем водоем

Дали ще стане, дано не...
Гнусен герберски трол!
Не вдяваш ли,че с ББ и хунтата му,както и с армията му от лакеи е свършено?!!!
Информирайте се коректно.
Защото без манипулация на изборния процес няма никакъв шанс.....