×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Не се бойте от дребните мушички – безопасни са, обаче идват неприятните комари


Не се бойте от дребните мушички – безопасни са, обаче идват неприятните комари
Те се появяват в края на пролетта заради влажното време и повишените температурите, като спрат дъждовете подновяваме пръскането с биоцидни препарати, коментира инж. Нели Бойчева
17 Юни 2021, Четвъртък, 17:02 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Община Бургас пръска против насекоми по график, но заради продължителното дъждовно време процесът не може да продължи, каза инж. Нели Бойчева – управител на Дезинфекционната станция

Управителят на Дезинфекционна станция-Бургас инж. Нели Бойчева даде подробности за присъствието на натрапчивите мушички из града, но за предстоящата поява на комарите в морския град. Ето какво каза тя пред Флагман.БГ.

-Инж. Бойчева, с настъпването на дъждовният юни месец,  бургазлии се оплакват от неприятни дребни мушички, които влизат на рояци в домовете им. Каква е причината за тяхната поява и как да се реши този проблем?

-Запознати сме със случващото се, но в момента не можем да започнем да пръскаме против тях заради променливото време и дъжда, усилията ни се обезсмислят. Имаме график за пръскане против комари, при което можем да работим и срещу въпросните мушички. Те се появяват в този сезон и са следствие от разлистването на дърветата. Те произлизат оттам и провокирани от топлото и влажно време се размножават много бързо. За да успокоим бургазлии – не са опасни за здравето на хората. 

-Тоест основната причина за тяхната поява е дъждовното време?

-Да, комбинацията между няколко фактора в началото на лятото провокира високата им популация. Същото важи и за комарите, които макар все още да не са масово явление, съвсем скоро ще бъдат, както всяка година.  Прогнозата за времето показва, че още два-три дни ще има валежи, след което температурите ще се вдигат. Това означава, че още в момента, в който дъждът спре, ние ще имаме възможност да обработваме по график терените със студен и топъл аерозол против комари и насекоми като цяло. 

-Как могат междувременно бургазлии да се предпазят от тази напаст с дребните мушички?

-Ние съветваме много наши клиенти да пръскат терените си с подходящи биоцидни препарати. Става въпрос основно за терасите и мрежите. По този начин съответно те могат да се предпазят не само от мушичките, но и от комарите. Всичко, което попада в обсега на действие на тези препарати, бива премахвано почти мигновено.

-Градска легенда ли е, че определени растения излъчват характерни миризми, които отблъскват насекомите?

-Определени видове растения действително имат такива свойства. Така например мушкатовите се препоръчват именно за това. Мирисът, който излъчват те, прогонва почти изцяло насекомите.

-Да поговорим  за комарите. През миналата година отново се забелязваше, че т.нар. „тигрови комари“ бяха преобладаавщият вид кръвопийци в Бургаска област. Те дойдоха преди около 10-ина години в региона. Прогнона ли е изцяло местната популация на комари от въпросните нашественици?

-Все още съществува старата популация. Новите комари вече са се приспособили към нашите условия и точно сега, с тези дъждове, водата, която се събира по улуците, в шахтите, провокира тяхното развитие. Именно тама се образуват ларвите на този вид комари от вида aedes, които са известни като „тигрови“. Уточнявам обаче, че това не са същинските тигрови комари от африка – те са приспособени към нашите местни условия. За съжаление обаче ще продължим да живеем с тях, защото имаме тук има много добри биотопни зони за тяхното развитие. 

-Искате да кажете, че дори т.нар. „тигрови“ комари, които наблюдаваме тук, не са от вида, който е познат в Африка – този, който пренася опасни заболявания като жълта треска, денга и енцефалит.

-Точно така. Тези, които наблюдаваме в региона са от този вид, но са приспособени към нашата среда и не са разпространители на тези болести.

-Налага ли се ползването на различни биоцидни препарати при пръскането против обикновения комар и така наречения „тигров“?

-Не, те са идентични и за единия, и за другия вид. Сегашният ни график за пръскане против комарите ще продължи до края на месеца. След това ще изработим нов такъв, който е съобразен с условията. През целия летен период, както всяка година, непрестанно ще третираме площите срещу комари и ларви. Надяваме се да има и няколко въздушни обработки срещу ларви по биотопните зони на бургаските езера. 
 


В категории: Бургас


8
Коментара
Димитър КИРЯКОВ Седем сигнала за прекаляване с кафето Седем сигнала за прекаляване с кафето 06/08/2026, Четвъртък 20:30 0
8
Коментара по темата
8.
Нищо
31.07.2021 22:44:34
0
0
Нищо не пръскате, навсякъде ври от комари. Пари им давате , а онези с покапчетата само се чешат т.шките, така като се чешеш изяден от комари след езерото
7.
Kompetenten moje bi?
17.06.2021 20:38:29
2
2
Abe taxi kaka kato kakva bioinjener, injener himik I Nam kva si reschi, 4e mestnata populacia na tigrovi komari e bezopasna?
Ama to v Bulgaristan Vretinari davat stanoviste za hranata na horata, taka 4e kvo to vseki e kompetenten ama ne iza koeto e zavarschil.
6.
me
17.06.2021 20:12:23
1
6
Комарите вече са тук, в Лазур на смрачаване е лудница - стотици комари навсякъде. Ама никой не пръска, а само се ослушват. Интересно дали се поддържа солното ниво на Атанасовско езеро, или е пълно със сладка вода да се вихрят комарите?
5.
до 3 комара
17.06.2021 18:33:22
0
10
прав си готина е....порока е изписан на лицето и.....и това ми харесва.....
4.
da
17.06.2021 17:57:43
0
9
Ох, благодаря ви хора! От както писахте че има мушици и се затворих в мазата с една мрежа върху себе си и не бях мръднал. Добре, че сега писахте, че не са опасни, та излязох от там.
3.
Комара
17.06.2021 17:41:56
1
8
Нели Бойчева е най-големия пич. Който не я кефи го пръска с отрова и не се занимава.
2.
*********
17.06.2021 17:38:12
0
3
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
1.
*********
17.06.2021 17:17:24
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Трима задържани във ВиК-Бургас: Прокуратурата разследва схема с манипулирани водомери Трима задържани във ВиК-Бургас: Прокуратурата разследва схема с манипулирани водомери Според обвинението реалното потребление на вода е било занижавано, а натрупаните средства са предавани на друг участник Близките на убитият в Пловдив Георги Кузев шокирани: Не е проявявал интерес към деца Близките на убитият в Пловдив Георги Кузев шокирани: Не е проявявал интерес към деца Искаше да се задоми, но беше много срамежлив, разказва първият му братовчед Локализираха пожара край АМ Тракия, огнеборците очакат ново разпалване Локализираха пожара край АМ Тракия, огнеборците очакат ново разпалване 13 пожарни екипа останаха на терен през цялата нощ, а силното задимяване продължава Жега до 37 градуса, но се задават тъмни облаци и се очакват бури Жега до 37 градуса, но се задават тъмни облаци и се очакват бури В планините на Западна и Централна България следобед ще превали и прегърми Предимството на Бургас пред София е, че може да предложи Евровизия с дъх на море Предимството на Бургас пред София е, че може да предложи Евровизия с дъх на море Смисълът не е просто да имаш голяма зала, а да дадеш на конкурса характер, атмосфера и история Само Милена Милотинова иска „Евровизия“ в София Само Милена Милотинова иска „Евровизия“ в София Правителството и организаторите на фестивала предпочитат Бургас, но шефката на БНТ вече шести ден не отстъпва Оток на устните и задух след ужилване изискват незабавен сигнал на 112 Оток на устните и задух след ужилване изискват незабавен сигнал на 112 Жилото трябва да се отстрани бързо, а студеният компрес намалява болката и подуването при лека реакция THE1 Sunny Beach: Меди, Емануела, Галена и Преслава през август THE1 Sunny Beach: Меди, Емануела, Галена и Преслава през август Програмата обещава безсънни нощи, първокласно изживяване и селекция от най-големите имена на родната музикална сцена Почти всички пратки с плодове и зеленчуци от Турция и Северна Македония вече се проверяват Почти всички пратки с плодове и зеленчуци от Турция и Северна Македония вече се проверяват Държавата следи произхода, документите и безопасността на стоките, след като вносни домати бяха декларирани по 30 евроцента за килограм Рапър възпя контрастите на Бургас - град на греха, баровците и трите черти (ВИДЕО) Рапър възпя контрастите на Бургас - град на греха, баровците и трите черти (ВИДЕО)  Чуйте летния хит на Крисо М 
Тръмп подписа два нови указа за ограничаване на американското гражданство по рождение Тръмп подписа два нови указа за ограничаване на американското гражданство по рождение Единият документ е насочен срещу родилния туризъм и предвижда затягане на условията за издаване на визи Руски удари по складове ще вдигнат цените в Украйна, ефектът се очаква към зимата Руски удари по складове ще вдигнат цените в Украйна, ефектът се очаква към зимата Високата конкуренция засега задържа рязкото поскъпване, но бизнесът ще прехвърли загубите към потребителите Само Милена Милотинова иска „Евровизия“ в София Само Милена Милотинова иска „Евровизия“ в София Правителството и организаторите на фестивала предпочитат Бургас, но шефката на БНТ вече шести ден не отстъпва ЦСКА изигра най-добрия си мач от години и смаза Макаби с 3:0 ЦСКА изигра най-добрия си мач от години и смаза Макаби с 3:0 Ебонг, Годой и Цварц разкъсаха израелския гранд в Батуми и доближиха червените до плейофа на Лига Европа Западнонилската треска удари Гърция: 23 нови случая за седмица и шест жертви Западнонилската треска удари Гърция: 23 нови случая за седмица и шест жертви Осем пациенти са в интензивни отделения, а 54 от заразените са развили усложнения на централната нервна система NASA обясни защо почвата на Марс се затопля, а въздухът остава леден NASA обясни защо почвата на Марс се затопля, а въздухът остава леден Тънката атмосфера не пренася ефективно топлината и създава температурна разлика от десетки градуси само на метър над повърхността 10 тийнейджъри задържани, петима обвинени за убийството на Георги в Пловдив 10 тийнейджъри задържани, петима обвинени за убийството на Георги в Пловдив 37-годишният мъж бил извикан на Младежкия хълм от 17-годишно момиче, представяло се онлайн за 15-годишно Почина известен неврохирург Почина известен неврохирург Поклонението ще бъде на 8 август от 13:30 часа в храм Св. Седмочисленици Цветан Мирчев отново е задържан, обвиняват го като ръководител на престъпна група Цветан Мирчев отново е задържан, обвиняват го като ръководител на престъпна група Бившият директор на ВиК - Бургас попада за четвърти път в центъра на полицейска операция след акцията през 2023 г. и двете му задържания през юли Кметът на Сеута обяви приблизително 100 жертви след масовото преминаване на границата Кметът на Сеута обяви приблизително 100 жертви след масовото преминаване на границата Между 3000 и 5000 мигранти остават в испанския автономен град, без право да отпътуват към континентална Европа
Мирослав СЕВЛИЕВСКИ, бивш министър: Мирослав СЕВЛИЕВСКИ, бивш министър: Назначенията в енергетиката ще покажат дали Радев прави нов бардак със стари муцуни Виц на деня Виц на деня Майка към дъщеря си:
- Слушай, не позволявай на това момче да идва при теб. Мен това ме безпокои!
- Добре, днес тогава аз ще отида у тях. Нека неговата майка да се безпокои.
Виц на деня Виц на деня Два комара си говорят:
- Ех, какви времена настанаха... хората вече не са като едно време...
- Да, така е, сега са пълна химия!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Имам 20 кинта, къде предлагаш да се помотаем?
- В седемдесетте години...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори