×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

БСП – София иска президентът Радев и премиерът Янев да отстранят здравния министър Кацаров


15 Юни 2021, Вторник, 14:00 ч.
Автор: Флагман.БГ

Критиките към министъра са главно заради пенсионирането на проф. Картарджиев

Градският съвет на БСП –София публикува своя позиция, с която се обръща към президента Румен Радев и към премиера Стефан Янев. Софийските социалисти настояват да бъде анализирана в детайли ситуацията в здравеопазването и действията на здравния министър Стойчо Кцаров. Според тях министър допуска груби импровизации, които трябва да бъдат поправени. Критиките към министъра са главно заради пенсионирането на проф. Картарджиев. Ето и пълния текст на позицията:
 
ПОЗИЦИЯ

на

Градския съвет на БСП - София

Тези дни председателят на БСП Корнелия Нинова излезе с позиция  срещу самоволните и крайно неоправдани кадрови решения на д-р Стойчо Кацаров – министър на здравеопазването в служебното правителство. Повод за това послужи пенсионирането на проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, учен с международен авторитет и принос. С основание Нинова подчерта, че „уволненията на служебното правителство не бива да са самоцелни. Хора с доказани професионални и морални качества не трябва да се сменят. Професор Кантарджиев е почтен човек и доказан специалист в своята област.” 

Проф. Тодор Кантарджиев получи всенародна известност, през последните две години на коронавирусната пандемия като член на Националния оперативен щаб. Без да парадира с титли, той стана любимец на милиони българи с поведението си на истински хуманист, със съветите и здравните препоръки за всекидневно поведение, с нескритото си желание да помогне на всекиго.

И всичко това той го поднасяше с искрена непосредственост и чувство за хумор. Без да показва, че е светило в своята медицинска област. Без да изважда на показ способностите си като организатор и ръководител на научно-практически лаборатории и институт. Едва във връзка с пенсионирането му разбрахме, че е специализирал в Европейската федерация на микробиолозите – Берлин, в Асоциацията на германските микробиолози – Фрайбург, в Немската асоциация за академичен обмен – Мюнстер, в Кралското общество - Абърдийн, Великобритания и пр. Наред с това, че е председател на Българската асоциация на микробиолозите, зам.-председател на Научното дружество по микробиология, член на Европейската конфедерация по медицинска микробиология, член на управителния съвет на Балканското дружество по микробиология, член на американското дружество по микробиология и пр.

Така или иначе, коронавирусната епидемия сега-засега е преодоляна, броят на заразените и броят на починалите – рязко намаля. Едва ли има наш сънародник, който да не признава, че главна заслуга за преборването с коварната болест имат българските лекари, тяхната професионална всеотдайност и героизъм, верността им на Хипократовата клетва. Красноречив факт е, че над 20% от лекарите на България прекараха болестта, немалко от тях с фатален край, че общо от Ковид-19 се разболяха 13 426 души медицински персонал. По време на пандемията умряха 17800 български граждани, броят на заразените достигна цифрата 419 859.

И тъкмо в този момент, а той съвпада с мандата на служебното правителство, вместо изказ на човешка благодарност, новият министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров се зае да доказва в България, над която американците приложиха закона „Магнитски”, че център на корупцията в България е лекарското съсловие, че негови колеги във водещите болници са се възползвали за всяване на управленски хаос и придобиване по незаконен път на материални облаги.     

Пенсионира по унизителен начин проф. Кантарджиев, пример за образцов ръководител на медицинска институция.

Уволни проф. дмн Борис Богов заради натрупани от последното десетилетие задължения в най-голямата университетска болница ”Александровска”. Въпреки че проф. Богов е бил начело на болницата само шест месеца, от октомври 2020 г., и то в пика на пандемията. 

Министър Кацаров отказа да се съобрази и с обстоятелството, че става дума за голям български  нефролог, който от 2009 г. е ръководител на клиниката по нефрология към Катедрата по вътрешни болести към МФ на МУ – София, през периода 2016 г. – 2018 г. е национален консултант по нефрология, а от 2018 г. - председател на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването.  Същият е специализирал на високо равнище в болница „Necker” - Франция, „Kinki University” – Япония, Университета в Грьонингер – Холандия, в „Columbia University”  – САЩ.

  Кого назначава Кацаров на мястото на проф. Богов - д-р Атанас Атанасов, бивш директор на болниците в Нови Пазар и Шумен, сега - прокурист в МБАЛ – Ловеч.
В медиите вече изтече информация, че се готвят масови уволнения и на ръководителите на РЗИ. А е известно, че именно РЗИ-тата свършиха основната работа с пандемията.
Всички очаквахме първите си стъпки министър Кацаров да насочи към възстановяване на справедливостта, грубо погазена с политическите назначения във втората по големина университетска болница „Царица Йоана - ИСУЛ, където най-безцеремонно в последните месеци от управлението на ГЕРБ бе отстранен от поста на изпълнителен директор големият български хирург проф. Бойко Коруков. Да се решат наболелите кадрови въпроси в Националната онкологична болница, в детската болница „Проф. Иван Митев” и пр.  Вместо да насочи в подобни по характера си дейности, министър Кацаров се зае на всяка цена, и то незабавно,  да дискредитира крупни фигури на съвременната ни медицина, с безспорни качества на истински ръководители.
Какво получиха като обществен отговор действията на министър Кацаров?
Първо, създаде се впечатление, че служебното правителство и лично президентът Радев се отнасят несправедливо към благородната професия на медиците.
Второ, над 650 подписа от водещи български медици, авторитети в своята област,  се обединиха в подписка в поддръжка на проф. Богов.  
Трето, масови протести на лекарите и медицинските кадри  в Центъра за заразни и паразитни болести, които всеки ден настояват професорът да бъде върнат на ръководния му пост.
Четвърто, масови възражения, подигравки и протести в медиите, в социалните мрежи и сайтове.
Пето, накърнено беше изконното чувство за признателност и благодарност, характерно за българския народ.
Шесто, накара обществото да приеме с добро чувство подкрепата, изразена от Бойко Борисов към проф. Кантарджиев.
Седмо, създаде усещането за провеждана политика на реванш от служебното правителство, политика, която не цени талантливите и заслужилите в професията си личности.
А иначе има толкова неща за вършене.
Пандемията ни пощади, но ние не знаем каква ще е ситуацията през есента и зимата. Единствената реална гаранция срещу болестта – ваксинирането,  закъснява. Броят на общо поставени дози е 1 505 341, а на ваксинираните до този момент – 648 541. Час по-скоро е необходимо да се вземат мерки, за да не се окаже, че през есента и зимата България отново ще изпадне в тежък локдаун, с  милиони неваксинирани граждани.
Ясно е, че едно служебно правителство с мандат от два месеца, не може да реши кардиналните проблеми на българското здравеопазване. Но Министерството на здравеопазването би  могло да подготви деловата част, свързана с  бъдеща покупка, при недостиг, на произведени извън ЕС ваксини (руска и китайска), да подготви варианти за действие с оглед на подобряване или влошаване на епидемичната обстановка, да разработи пакет от мерки, за да не бъдат затваряни болници, да даде път на действително доказалите се професионалисти и пр. 
Не сме наясно дали импровизациите, извършени от министър Кацаров,  могат да бъдат поправени. Макар че трябва да бъдат  поправени!
Градският съвет на БСП –София се обръща към президента Румен Радев и към премиера Стефан Янев с настояване да бъде анализирана в детайли ситуацията в здравеопазването, както заради съхраняването честта на работещите в тази сфера, така и заради народополезната дейност на служебното правителство, която членовете и симпатизантите на БСП подкрепят.




4
Коментара
Флагман.БГ Мълния уби млад мъж край Кресна Мълния уби млад мъж край Кресна 04/06/2026, Четвъртък 17:00 4
4
Коментара по темата
4.
me
15.06.2021 16:03:43
2
6
3, баш па ИТН... Черна котка в чувал. Гледахме им плачените действия в предният парлемнт.
3.
А аз имах надежда и в БСП
15.06.2021 15:49:44
6
5
Кантарджиев е бил член на БСП и явно е бил лимонката на БСП в НОЩ. Защо да не го пенсионират? Това ли им е проблема на БСП?
А аз имах надежда и в БСП. Явно ще гласувам за ИТН и лез това ако спечелят няма да участват в правителството, а ще назначат експерти. Надявам се да оставят някои от министрите в служебното правителство. Надявам се Кирил Петков да е Премиер на редовното правителство и да продължи да громи гербаджиите, което вият като линейки (според Татяна Дончева)
2.
Pen4o Kubadinski
15.06.2021 14:34:04
10
8
Какво толкова е станало с оня мазник Кантарджиев? Пуснали го в пенсия. Фандъкова го назначила на хранилка към общината. Сега хем пенсия, хем заплата. Да му имам проблемите на Кантара!?
1.
Шибани комунисти
15.06.2021 14:25:39
9
4
Никога повече гроб, дпс и червени изроди!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Звездите ни дават златен шанс да успеем в следващите седем дни да си подредим живота Звездите ни дават златен шанс да успеем в следващите седем дни да си подредим живота Експлозивна положителна реакция за всички, които имат в наталната си карта планети, които попадат между 23-ти и 26-ти градус на зодии Рак, Риби, Скорпион, Дева и Телец Социолог: Радев говори с гласа на Тръмп, а сините се държат безумно! Защо им е война с него? Социолог: Радев говори с гласа на Тръмп, а сините се държат безумно! Защо им е война с него? Понеже ГЕРБ и ДПС умно мълчат, в ролята на опозиция са изтласкани „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ Регионалният министър: Марсианци ли са строили магистралите? Нямат проекти, но има плащания Регионалният министър: Марсианци ли са строили магистралите? Нямат проекти, но има плащания На съдебно дело от дружеството твърдят, че на са строили нищо, но после АПИ им изплаща парите и всичко е документирано, каза той Ето защо Евровизия 2027 трябва да бъде в Бургас! (ВИДЕО) Ето защо Евровизия 2027 трябва да бъде в Бургас! (ВИДЕО) Морският град отговаря на всички критерии на престижния музикален форум, а екип на Флагман.бг направи специално видео, което показва пълния потенциал на кандидатурата Това лято в Царево ще се случи нещо нестандартно! (ВИДЕО) Това лято в Царево ще се случи нещо нестандартно! (ВИДЕО) Малки панелни концерти тръгват на лятно турне в общината Обновяват зоната около фонтан "Гъбката" на бул. "Демокрация" Обновяват зоната около фонтан "Гъбката" на бул. "Демокрация" Основната цел е създаването на достъпна, естетична и екологично устойчива градска среда, която да предлага повече възможности за отдих, социални контакти и досег с природата Свети Влас събира световния елит в плажния волейбол на Венид Бийч Свети Влас събира световния елит в плажния волейбол на Венид Бийч Община Несебър подкрепя престижния международен турнир Beach Pro Tour, който привлича 170 състезатели и предлага безплатен вход за публиката Двама българи са открити мъртви в Турция, разследват възможна връзка с наркомрежа Двама българи са открити мъртви в Турция, разследват възможна връзка с наркомрежа Зловещото разкритие е направено след сигнал на съседи за силна миризма, идваща от жилището Оставиха Никола Бургазлиев в ареста, за да не стане като прокурорския син Оставиха Никола Бургазлиев в ареста, за да не стане като прокурорския син Бащата му - служителят на РУ Несебър Георги Бургазлиев се държа безобразно днес, сигнализират вътрешния министър за поведението му  Вписаха Весела Лечева в Търговския регистър като председател на БОК Вписаха Весела Лечева в Търговския регистър като председател на БОК Председателят на БОК набеляза и първите стъпки пред новото ръководство
Кога ще свърши войната в Украйна Кога ще свърши войната в Украйна Добре познатият в бившата съветска република с геополитическите си прогнози мистик прогнозира още през есента прекратяване на бойните действия Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени Статистикът, който е и сред най-известните международни анализатори, коментира, че ако Русия използва атомно оръжие срещу Украйна, няма никой да се намеси Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Сладураната е като две капки вода с татко си принц Уилям Израел и Ливан се договориха за примирие Израел и Ливан се договориха за примирие Техеран не вижда напредък в диалога за постоянно примирие със САЩ Европа сама реже клона, на който седи Европа сама реже клона, на който седи Либерал-глобализмът стигна дотам, че коренният жител вече е по-долна категория човек от мигрантите Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Ахмад Джахангард Такало дори не знае откъде са дошли парите Земетресение разлюля Турция Земетресение разлюля Турция Епицентърът на земетресението е в района на град Пазарджък, където на 6 февруари 2023 г. стана силен трус с магнитуд 7,7 по Рихтер Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Найджъл Бойл, станал световно известен с безапелационната си и ключова роля на инспектор Иън Бъкълс в мегахита на BBC „Line of Duty“ Най-малко 21 души загинаха при пожар в хотел Най-малко 21 души загинаха при пожар в хотел Спасители изведоха десетки от пламъците в квартал „Малвия Нагар“, сред жертвите има и чужденци Коя партия колко ще загуби след орязването на субсидиите Коя партия колко ще загуби след орязването на субсидиите Най-драстичен е пропорционалният колапс при Възраждане, които след тегленето на чертата губят две трети от парите си и от 1,33 милиона слизат на едва 413 хиляди евро
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Нека не забравяме - надолу няма дъно Виц на деня Виц на деня Барман към сервитьора:
- Абе пич, престани да изхвърляш пияните посетители, не забравяй, че работиш във вагон-ресторант!
Виц на деня Виц на деня Иванчо дочул стонове от спалнята на родителите си. От любопитство погледнал през ключалката и възкликнал:
- Леле-е-е... а на мен ми се карат, че си бъркам в носа...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки упорит мъж може да постигне всичко, което иска жената.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори