×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Стотици милиони левове изтичат в празни гьолове, цъкащи бомби ли са язовирите?


Стотици милиони левове изтичат в празни гьолове, цъкащи бомби ли са язовирите?
От 400 язовира в ремонт само 10 са завършени, а за тях са дадени 600 млв. лв, каза служебният министър на икономиката Кирил Петков
15 Юни 2021, Вторник, 09:03 ч.
Автор: Флагман.Бг

Видях празни язовири, които са уж завършени, каза служебният министър на икономиката  Кирил Петков

631 млн. лв. са вкарани за ремонт на 400 язовира у нас. Към днешна дата са завършени само 10. Това каза в „Здравей, България” по Нова телевизия служебният министър на икономиката Кирил Петков.

„Отидох до „Пазар дере” край Ловеч и видях един празен, затревен водоем. За него бяха похарчени  2 млн. и 350 лв. Следващата неделя посетих още два язовира. Видях същото нещо - празни язовири, които се водят завършени“, добави той.

„Оказва се, че въпреки, че парите за тези водоеми са платени на 100 %, фирма „Монтажи” ги е предала на Държавна консолидационна компания, но тя от своя страна 6 месеца не ги е издала на Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири”. Докато това се случва, това държавно предприятие трябва непрекъснато да държи водоемите с отворени вентили, защото се водят в ремонт”, заяви служебният министър.

„Сблъскваме се с една ситуация, където държавата си е платила парите, но язовирите стоят празни, защото някой не е предал протокола от ДКК към предприятието, което трябва да ги обслужва. Това за мен е съчетание между некомпетентност и безстопанственост”, уточни той.

„Цента на бетона за „Пазар дере“ е 219 лева/м3, а за „Злати Войвода 3“ - 214 лв/м3. Не е включен превоза, кофраж и армировка. Още по-огромна е разликата с пазарната стойност на цената на превоза. Километърът е таксува за 1,16 лева за тон, докато пазарната цена е между 20 и 25 стотинки", изтъкна Петков.

Когато разликата е 10-15%, може да си мислим за някакво объркване или надценка, но когато е пет пъти по-висока, рискът за корупция е очеваден, добави той.

Водещият Виктор Николаев пък изтъкна, че имало данни за „Пазар дере“, че бил пълен преди да се сформира служебното правителство, а дни по-късно, когато икономическият министър отива в Ловеч, язовирът е празен. 

„Явно и трите язовира съм успял да изпразня много бързо едновременно и съм ги затревил. Когато шлюзовете са отворени и вали дъжд, водата се стича от баирите, влиза в язовира и след това се изтича“, обясни министърът. 

„На 31 декември са предадени язовирите. Оттогава до днес в тях няма вода. Държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите е отворило шлюзовете“, добави той.

По думите му ДКК и „Автомагистрали” са създадени по един и същи начин като шапка, под която да не бъдат обявявани обществени поръчки. Според него на практика министерството няма контрол върху изразходването на средствата от компаниите.

Петков отказа да обяви имената на фирмите, в които според него има концентриран поток от средства за ремонт.

„Цените между различните язовири са много еднакви и много надпазарни. Шефът на „Монтажи” - Тихомир Димитров, е дал на 6-7 фирми всичките обекти. Над 82% от концентрацията на сключените договори е разпределена между тях. Не ги крием, а искаме да разберем какво точно са направили, за да не тръгнат те в един момент да съдят „Монтажи” и да кажат „Това е търговска тайна”, обясни икономическият министър.

В момента дори да искам да сменя Тихомир Димитров не мога да го направя. Всичко трябва да мине през конкурс”, заяви Петков.

Икономическият министър направи коментар и относно новия шеф на НАП.

„Г-н Румен Спецов го познавам поне от  8 години. Нивото му на професионализъм беше огромно. Радвам се, че сега отива и проверява неща, които досега не са проверявани”, добави той.

Междувременно ръководителят на Катедра "Хидротехника и хидромелиорации" в УАСГ проф. Димитър Кисляков каза в "Денят започва" по БНТ, че не може да се говори, че язовирите у нас са "цъкащи бомби". 

„Ако не се поддържа технически грамотно, с течение на времето язовирът може да стане опасен. Той може да бъде съоръжение с висок вторичен риск - тоест при определени събития не само той да се разруши, но и да има опасни последици от това“, обясни експертът.

По думите му, всяко техническо съоръжение има нужда от редовно поддържане, а при поддръжката и ремонта на язовирите, много дейности изискват да се работи на сухо.

Той обясни, че преливниците спадат към т.нар. облекчителни съоръжения на преливниците и имат за задача да провеждат безопасно високата вълна. Има си изисквания за какъв клас язовир какво надвишение и висока вълна може да бъде поета, обясни проф. Кисляков.

Големите язовири у нас категорично са в добро състояние, проблемите се решават все по-добре. Ако трябва да обобщя, бих казал, че сме се изкачили доста над дъното, каза още той.


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
20
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Влак дерайлира в Мексико, има много жертви Влак дерайлира в Мексико, има много жертви 29/12/2025, Понеделник 08:18 0
Флагман.БГ Путин има едно условие за мира - Донбас Путин има едно условие за мира - Донбас 28/12/2025, Неделя 23:05 12
20
Коментара по темата
20.
До 12
15.06.2021 20:50:59
0
2
Защото каскетурата не работи. А някой трябва да покаже кирливите ви ризи.
19.
До 18
15.06.2021 20:48:32
0
2
Отдавна ревем, че ви до пуснахме 10 години да ни смучене. Но народът се събуди.
18.
До всички пишман протестъри
15.06.2021 18:27:33
3
1
Така ще ви извозят, че ви е бедна фантазията! Следващите 2-3 години ще плачете и ще се питате защо го допуснахте! Хак да ви е!
17.
Ами...
15.06.2021 18:11:03
2
0
Цъкащата бомба е в Радевото правителство - най-некадърното от целия Преход! Глупак до глупака!
16.
До 10 и 11
15.06.2021 15:06:30
0
1
е как да го направят по-евтино, като за 400 язовира вече са платен 600 милиона ?!Да извадят още 100 или 200 милиона , а платените да ги отпишат?
Вие не четете ли какво пише?
15.
Хаха
15.06.2021 12:30:18
4
20
Само така. Тука постовете 80% са на герберски трол. Яд ги е , ама много ги е яд. Затрихте държавата говеда с празни картини
14.
Кириту
15.06.2021 11:39:03
22
6
Е племенник на цар Киро!
Гелосан като циганин на сватба!
За спецов си мълчи,нали са дружки далавераджии!
Сателитни снимки има бре Кире,те показват,какво става по ваше време1
Тъпи и корумпирани парчета!
13.
морето
15.06.2021 11:35:03
4
8
ИГРА ИМА, ПРАВИЛА НЯМА... В СТРОИТЕЛСТВОТО ЦЕНООБРАЗУВАНЕТО Е ЗАБРАВЕНО И РЕЗУЛТАТА Е .... ПЕЧАЛБА 50%
12.
Жон Триволта
15.06.2021 11:01:01
30
11
Защо служебен министър на икономиката се занимава с неща, с които има кой да се занимава? Има си АДФИ, има си Строителен контрол, а наш Киро върти комбалите, като италианец. Добър е, много е добър...
11.
Истината
15.06.2021 10:47:19
1
16
Има още много язовири за ремонт и служебните министри могат да покажат как и за колко по евтино може да стане ?
10.
Павката
15.06.2021 10:24:52
7
21
Щом служебното правителство смята, че може да бъде по евтино да го направи
9.
Имената на фирмите!!!
15.06.2021 10:04:54
8
27
Давай имената на фирмите, бе Киро. Толкова ли е трудно да се сетите?

Фирма, язовир, извършена работа, взети пари. Това се иска от теб. На циркове се нагледахме. Ти си там да вършиш работа, а не да се снимаш от сутрин до вечер.
8.
Муахахаха
15.06.2021 10:03:36
47
13
Да проверим в Харвард , Кириту дали не е завършил някой курс за бавно развитие , че много просто момче ми изглежда с тези глупости дето говори . Долен ляв пидал свири на кавал с една дупка. От гей дружинката на жълтите павета дето скачаха миналото лято. Празни мисли на един празен човек. Разходка до работното място на Кире от Харвард да си покаже грозното смешно костюмче от Дубай купено.
7.
Селянин
15.06.2021 09:55:57
7
41
Тези неща и децата ги знаят. Ако тате или мама са на държавна работа и зависи нещо от тях, съученика има достатъчно джобни и последния модел телефон и харчат като за последно.
Едва ли има и един саниран блок без да са върнати поне 30% кеш на когото трябва, за да поемеш санирането. Проверете какви фирми спечелиха санирането. Такива, които не са и чували за строителство, обаче са близки до партията майка. Там е същата помия като на останалите места.
6.
хехе
15.06.2021 09:46:07
29
24
Всеки ден се появяват нови обвинения, но до сега не сте показали и едно доказателство. Така не се печели доверие. Читавият човек, ако има съмнения за нещо, най напред намира доказателства и тогава ги оповестява. Вие просто плюете предизборно, но на това се хващат само немислещите хора.
5.
Татяна Дончева
15.06.2021 09:45:19
5
28
"Вият като линейки"

Това е лафа на седмицата
4.
Флагман,
15.06.2021 09:37:16
1
18
Вярно ли е,че Университет" Асен Златаров" Бургас закрива 8 специалности? Началото на края ли му е това? Отидете,проверете,информирайте какво се случва там.Хайде поработете по темата!
3.
laur kiovesh- maj sam
15.06.2021 09:33:36
5
9
sashtoto kradene shte go ima i pri drugite, tova, dokato ne vlezat ministri s celite si kabineti v zandana za efektivni 10 god.
2.
Прост комуняга
15.06.2021 09:31:02
12
16
Празна ти е кратуната проста.
1.
Попиляха ги
15.06.2021 09:23:29
17
62
Герберастите са в паника. Толкова много далавери им разкриха за кратко време, а толкова още много има. До изборите ще им стопят поне половината гласове, защото това което чувам е че май и хора които фанатично са защитавали Герб са на път да се откажат от тях. Те са били заблудени и не са знаели какъв е мащаба на кражбите в държавата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Дневен хороскоп: Овенът и Ракът да внимават с парите, Стрелецът да не разчита само на късмет Дневен хороскоп: Овенът и Ракът да внимават с парите, Стрелецът да не разчита само на късмет Финансови сигнали от звездите и важни съвети за всички зодии днес Путин има едно условие за мира - Донбас Путин има едно условие за мира - Донбас Това заяви помощникът на руския президент Юрий Ушаков Бургаският дует Paradox с два хита в новогодишното шоу на БНТ Бургаският дует Paradox с два хита в новогодишното шоу на БНТ След като през май тяхната „Хлебарка“ закова първото място в класацията „Ново 10+2“, дублираха успеха си с „Клечка кибрит“ Хаос с банкоматите в Бургас - системата се срина, бесни клиенти питат докога ще продължи проблемът Хаос с банкоматите в Бургас - системата се срина, бесни клиенти питат докога ще продължи проблемът Три от най-големите банки у нас изпитват сериозни затруднения с банкоматите си, което предизвика вълна от недоволство сред клиентите Мария Бакалова с послание: Българското кино заслужава световно признание Мария Бакалова с послание: Българското кино заслужава световно признание След натоварена година с международни премиери, българската звезда сподели, че иска да снима повече у нас и да помага за развитието на родното кино. Проф. Николай Овчаров: България стои достойно сред великите цивилизации на света Проф. Николай Овчаров: България стои достойно сред великите цивилизации на света Известният археолог представи новата си книга „Великите цивилизации на Америка“ и подчерта значението на държавната подкрепа за културното наследство Пампорово посрещна първите скиори: пистите са отворени, а празничното настроение вече е по склоновете Пампорово посрещна първите скиори: пистите са отворени, а празничното настроение вече е по склоновете Ски сезонът започна с пет писти и седем лифта, а курортът очаква до Нова година да работи на пълен капацитет Бургас скърби: Внезапно почина бившият лидер на СДС Борис Марков (ОБНОВЕНА) Бургас скърби: Внезапно почина бившият лидер на СДС Борис Марков (ОБНОВЕНА) Скръбната вест съобщи лидерът на КОД Петър Москов Радослав Ревански за Бриджит Бардо: Тя е жената, прославила Белица с Парка за мечки Радослав Ревански за Бриджит Бардо: Тя е жената, прославила Белица с Парка за мечки За нас, жителите на община Белица, тя ще остане завинаги жената, която даде втори живот на мечките и превърна Белица в място на надежда, състрадание и ново начало, написа кметът във фейсбук Спокойна и ясна новогодишна нощ: слаб сняг само в планините и Североизточна България Спокойна и ясна новогодишна нощ: слаб сняг само в планините и Североизточна България Вятърът ще отслабва след полунощ, температурите ще са между минус 5 и 0 градуса, а през първите дни на 2026 г. времето остава предимно слънчево и спокойно
Тръмп след срещата със Зеленски: Мирът между Русия и Украйна вече не изглежда невъзможен Тръмп след срещата със Зеленски: Мирът между Русия и Украйна вече не изглежда невъзможен Американският президент заяви във Флорида, че преговорите между Москва и Киев са близо до пробив, но предупреди, че остават „един или два много трудни въпроса“, свързани с териториалните претенции Знаменитостите, които интернет намрази през 2025-а Знаменитостите, които интернет намрази през 2025-а Омразата към знаменитостите не се подхранва само от скандали, а от взривоопасна смес от бранд грешки, политически позиции и арогантност в социалните мрежи Жената на Боби Михайлов: Ние предполагаме, а Господ разполага Жената на Боби Михайлов: Ние предполагаме, а Господ разполага Две крайности, като преживяване и емоции, се събраха в една седмица, в един месец - Ноември 2025 г. Голяма радост и голяма тъга, споделя тя Тръмп към Зеленски: Путин е готов за примирие, трябва да спрем тази война Тръмп към Зеленски: Путин е готов за примирие, трябва да спрем тази война Зеленски от своя страна каза, че най-трудните за съгласуване въпроси ще бъдат съдбата на Донбас в източна Украйна и кой ще поеме контрола над окупираната от Русия атомна електроцентрала Епичен кадър от Мирноград! Дядо Мраз се завърна, за да развее руското знаме Епичен кадър от Мирноград! Дядо Мраз се завърна, за да развее руското знаме Обкръженият град се очаква да си върне скоро предишното име. Кръстен е на Георги Димитров Мирът е близо! Тръмп май постигна договорка с Путин, чака се тази вечер думата на Зеленски Мирът е близо! Тръмп май постигна договорка с Путин, чака се тази вечер думата на Зеленски Тъкмо проведох добър и много продуктивен телефонен разговор с президента на Русия Путин, призна американският президент Пожар в Русе: Лек автомобил пламна пред блок в квартал „Здравец-Изток“ Пожар в Русе: Лек автомобил пламна пред блок в квартал „Здравец-Изток“ Жители се включиха в първоначалното гасене, но огнеборците предотвратиха по-голяма трагедия – разследват се причините за инцидента Пълен срив на полетите в Русия! Украйна атакува с десетки дронове Пълен срив на полетите в Русия! Украйна атакува с десетки дронове Руската държавна новинарска агенция РИА Новости съобщи, че повече от 300 полета са били отменени или се движат със закъснение и около 70 самолета са били отклонени към други летища Лукс, лъжи и лисици на токчета- как моделка от Ел Ей граби богаташи Лукс, лъжи и лисици на токчета- как моделка от Ел Ей граби богаташи Наложиха й домашен арест Зеленски кацна в Маями, до часове става ясно дали войната ще приключи Зеленски кацна в Маями, до часове става ясно дали войната ще приключи Според източници на FT, Зеленски е заявил, че Киев може да се съгласи да предаде територии на Русия, само ако референдумът се проведе в мирна и сигурна обстановка
Джорджа Мелони Джорджа Мелони 2025 година беше трудна, но не се тревожете - следващата ще е още по-зле Виц на деня Виц на деня Скъпа, би ли ми простила изневяра?
- Ааа, не!
- Ех значи, същата си като жена ми!
Виц на деня Виц на деня - Постоянно търся смисъла на живота и не мога да го намеря!
- В хладилника няма ли го?
- Няма го!
- Значи вчера сме го изпили!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Красив е онзи, на когото сърцето е красиво.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори