×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Мед или кленов сироп – кой здравословен подсладител да изберем?


13 Юни 2021, Неделя, 20:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Кой заместител на захарта е по-полезен и кой да предпочетем

Едно от най-здравословните неща, които можете да направите за организма си, е да намалите или да преустановите приема на захар. Когато решите да го направите, нормално е да се обърнете към естествените и природни подсладители, които не само доставят хапка сладост в ежедневието ви, но и ви носят полезни вещества.

Медът и кленовият сироп са сред най-предпочитаните и полезни от здравословна гледна точка натурални подсладители. Поради течната си текстура, те могат да се използват по всевъзможни начини, както в ястия, печива, десерти, така и в напитки.

Поради естествения си произход и минимална обработка, медът и кленовият сироп са наситени с множество витамини, минерали, антиоксиданти, протеини, но и въглехидрати. Не трябва да забравяме и калорийната им стойност. Тези две полезни алтернативи на захарта носят доста калории на организма, заради което с тях не бива да се прекалява, както и с нищо друго иначе здравословно.

Въпреки приликите между меда и кленовия сироп, между тях има някои съществени разлики.

Хранителната стойност на меда за една супена лъжица:

64 калории;
0 мазнини;
>1 мг натрий;
17,3 г въглехидрати;
От които захари 17,2 г;
>1 г фибри;
>1 г протеин;
1,26 мг калций;
0,17 мг манган;
0,46 мг цинк;
0,08 мг витамин В2.

Хранителна стойност на кленовия сироп за 1 супена лъжица:

52 калории;
>1 г мазнини;
2,4 мг натрий;
13,4 г въглехидрати;
От които 12,1 г захари;
0 фибри;
>1 г протеини;
20,4 мг калций;
0,582 мг манган;
0,294 мг цинк;
0,254 мг витамин В2.
По какво си приличат медът и кленовият сироп?

Приликите между меда и кленовия сироп идват не само от сходния им вкус, но и от факта, че съдържат доста близки количества протеини, мазнини, както и въглехидрати. Почти всички калории, които доставят двата продукта, идват от въглехидратите и захарите в тях. И двата вида подсладители са много богати на антиоксиданти, важни за предотвратяването на редица заболявания, възпаления в тялото, стареене.

По какво се различават медът и кленовият сироп?

Въпреки че си приличат, двата продукта се различават съществено. Една от разликите е в калориите. Медът е по-калоричен от кленовия сироп. Количеството калории за една супена лъжица е едва 8 калории в повече в полза на меда, но ако увеличите количеството пропорционално ще видите, че за една чаша мед това означава цели 128 калории повече от тези в кленовия сироп.

Има разлика и в количеството въглехидрати в двата натурални подсладителя. Тези в меда са доста повече.

Другата разлика е в минералното съдържание. Медът съдържа малки количества витамин С и В. Трябва обаче да консумирате по-голямо количество мед, за да си набавите нужното количество от тези витамини. Докато в кленовия сироп те са в по-голямо изобилие. Кленовият сироп е и по-добър източник на цинк и манган.

Какви са здравословните ползи от меда и кленовия сироп?

Медът е много полезен за имунната система. Той може да допринесе за облекчаване на симптомите при вирусни инфекции, да облекчи кашлицата и раздразненото гърло. Благодарение на антиоксидантите в състава си, медът се бори успешно със свободните радикали, причиняващи възпаления.

Медът може да подпомогне и състоянието при сезонни алергии. Консумацията на мед би могла да облекчи хремата, дразненето и зачервяването на гърлото, сърбежа по кожата.

Кленовият сироп също има прекрасни ползи за здравето. Благодарение на добрите количества манган и витамин В2 в състава си, кленовият сироп е полезен за костите и нормалния растеж на тъканите. Тези вещества имат значение и за превенцията на някои видове рак, пише verywellhealth.com.

Кленовият сироп е с по-нисък гликемичен индекс, което го прави по-подходящ за хора с различни видове нарушен глюкозен толеранс, както и предиабет и диабет.


В категории: Здраве


Коментари
Владислав БОНЕВ Тежка катастрофа край Крайморие с няколко пострадали Тежка катастрофа край Крайморие с няколко пострадали 20/08/2026, Четвъртък 17:50 4
Владислав БОНЕВ Близо 7000 зрелостници отново на матура по БЕЛ Близо 7000 зрелостници отново на матура по БЕЛ 20/08/2026, Четвъртък 17:45 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Бургас се развихри: Гларус, капибара, баница и таратор в битка за „Евровизия 2027“ Бургас се развихри: Гларус, капибара, баница и таратор в битка за „Евровизия 2027“ След първата идея на Кукления театър и предложението на Зоопарк Бургас социалните мрежи се напълниха с десетки кандидат-маскоти Незаконно ли е кацането на парапланеристите на Северния плаж в Бургас? (ВИДЕО) Незаконно ли е кацането на парапланеристите на Северния плаж в Бургас? (ВИДЕО) Десетки сигнали от обезпокоени граждани заляха редакционната поща на Флагман.бг през последните дни Вода разцепи асфалта във Варна, улици в ж.к. "Бриз" се превърнаха в реки Вода разцепи асфалта във Варна, улици в ж.к. "Бриз" се превърнаха в реки Водата избива през пътната настилка и залива комплекса, стигна и до бул. "Васил Левски", а движението по улица "Д-р Петър Скорчев" остава ограничено Търговците ни плашат, че бензинът свършва, а дизелът скоро ще е 1,90 евро - спекулират ли? Търговците ни плашат, че бензинът свършва, а дизелът скоро ще е 1,90 евро - спекулират ли? Да, поне с прогнозите - едни говорят за липси и нов ценови скок, а други от същия бранш категорично отричат да има проблем със запасите в България Тежка катастрофа край Крайморие с няколко пострадали Тежка катастрофа край Крайморие с няколко пострадали Две коли са се сблъскали след Рибарското селище "Ченгене скеле", едната е излетяла от пътя и е попаднала в канавката Близо 7000 зрелостници отново на матура по БЕЛ Близо 7000 зрелостници отново на матура по БЕЛ ДЗИ ще се проведе през утрешния ден в 435 училища под наблюдението на над 2600 квестори, а резултатите ще излязат до 4 септември Удар по търговците на Юндола: Над 2 тона храни без произход отиват за унищожаване (СНИМКИ) Удар по търговците на Юндола: Над 2 тона храни без произход отиват за унищожаване (СНИМКИ) Съвместна акция на БАБХ, МВР и НАП разкри нерегламентирани сергии и щандове, а за нарушителите се подготвят актове BG-Alert в Сливенско: Горски пожар между Медвен и Градец вдигна два военни хеликоптера BG-Alert в Сливенско: Горски пожар между Медвен и Градец вдигна два военни хеликоптера Седем противопожарни екипа гасят по земя, огънят е от двете страни на път II-48, засега няма опасност за селата Бургаският ж.к. „Зорница“ под обсада от ремонти: Жители обикалят по половин час за място за паркиране Бургаският ж.к. „Зорница“ под обсада от ремонти: Жители обикалят по половин час за място за паркиране Районът около зала „Бойчо Брънзов“ и Детската болница се преобразява, но живеещите там питат кой помисли за ежедневието им по време на строителните дейности Сигнал до Флагман: Коли паркират всяка вечер под забранителен знак пред бл. 48 в Меден рудник Сигнал до Флагман: Коли паркират всяка вечер под забранителен знак пред бл. 48 в Меден рудник Живущ твърди, че многократно е сезирал полицията, но едни и същи автомобили продължават да остават на мястото
След заплахата от Иран: Гърция е готова да разположи Пейтриът край България След заплахата от Иран: Гърция е готова да разположи Пейтриът край България Атина може да подсили защитата на българското въздушно пространство, ако София поиска помощ, а вниманието е насочено към авиобаза Безмер Балистични ракети удариха Киев, има жертви и десетки ранени Балистични ракети удариха Киев, има жертви и десетки ранени Пожари избухнаха на няколко места, повредени са жилищни сгради, складове и детска болница, части от града останаха без ток До 60 000 евро глоба на плажа в Гърция: Властите режат вериги и махат незаконни чадъри До 60 000 евро глоба на плажа в Гърция: Властите режат вериги и махат незаконни чадъри Община Полигирос премахна 100 постоянно закрепени чадъра и шезлонга в Геракини, а санкциите за блокиране на свободния достъп до морето започват от 2000 евро Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Android и iPhone показват кои програми харчат най-много енергия, а няколко настройки ограничават ненужната фонова активност ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед Германия води класацията с 608 млн. литра, а Франция държи първото място при износа извън Европейския съюз Румъния остава №1 по инфлация в ЕС Румъния остава №1 по инфлация в ЕС Евростат отчита 4,4% годишно поскъпване у нас през юли, при 3% средно за Европейския съюз ChatGPT пуска реклами в 31 европейски държави ChatGPT пуска реклами в 31 европейски държави OpenAI разширява рекламната си система в Европа от следващата седмица, като рекламодателите няма да получават достъп до разговорите на потребителите Средиземно море прегря: Водата мина 30 градуса, расте рискът от мощни бури Средиземно море прегря: Водата мина 30 градуса, расте рискът от мощни бури Продължителните горещини, високото атмосферно налягане и слабият вятър задържат топлината във водата и ограничават естественото ѝ размесване Макрон подписа закона за евтаназия във Франция Макрон подписа закона за евтаназия във Франция Пълнолетни с тежки и нелечими заболявания ще получат достъп до смъртоносно вещество при строго определени условия Рокът загуби още една легенда: Почина барабанистът на ZZ Top Франк Биърд Рокът загуби още една легенда: Почина барабанистът на ZZ Top Франк Биърд Били Гибънс се сбогува с дългогодишния си приятел и обяви, че групата ще продължи напред, както Биърд би искал
Бойко Борисов Бойко Борисов Всички сме хора, всички правим грешки, важното е да не са фатални. Виц на деня Виц на деня Приятели си говорят:
- Моята приятелка е като мобилен телефон.
- В смисъл, че е малка ли?
- Не, в смисъл, че като свърша парите не ми говори.
Виц на деня Виц на деня - Какво е търговия с влияние?
- Когато барманът вижда, че си под влияние на алкохола, но продължава да ти сипва!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Приятелството може да завърши с любов, любовта с приятелство — никога.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори