60 % от българите не са успели да спестят пари за летуване
След нас са румънците и латвийците, които се очаква да отделят съответно по 58 на сто и 53 на сто от своята заплата за ваканция, сочи 14-ото проучване "Международен летен барометър 2021 г." на Ferratum Group
Българите планират да похарчат три четвърти от месечните ни доходите си за летни ваканции. По този показател сме първи сред 12 страни в Европа.
След нас са румънците и латвийците, които се очаква да отделят съответно по 58 на сто и 53 на сто от своята заплата за ваканция, сочи 14-ото проучване "Международен летен барометър 2021 г." на Ferratum Group, в което участват близо 10 000 домакинства от 12 държави на възраст между 18 и 61 г.
Най-малко развълнувани за летните месеци се оказват жителите на скандинавските държави като Финландия (34 на сто), Швеция (33%) и Дания (32 на сто). Излиза, че или на нас ни се налага да даваме много по-голям дял от спечеленото за 4 работни седмици, отколкото други в Европа, или пък просто обичаме да харчим повече.
Над 60% от участниците в анкетата пък не са успели да спестят пари по време на пандемията, докато тези, които са натрупали капитал, биха задържали средствата си в банкови депозити - 11 на сто, криптовалути - 5%, а също и в инвестиции на фондовия пазар - 5 на сто. В България обаче се наблюдава по-различна тенденция. Макар и 58 на сто да не са успели да спестят пари
20% от анкетираните българи планират да инвестират в недвижимо имущество, 10 на сто - в собствен бизнес, а едва 7% от нашенците смятат да държат спестяванията си в банки.
Кредитният консултант Тихомир Тошев обаче коментира, че българите масово ще се насочват към родното Черноморие или най-близките ни съседки Гърция и Турция благодарение отчасти и на своите спестявания. По думите му още от миналата година не са отпускани кредити с цел почивка, тъй като по-популярните и по-скъпи ваканции не са достъпни заради пандемията.
Според анкетираните основното перо разходи, което е отпаднало от семейния бюджет заради COVID-19, са именно пътуванията в чужбина, тъй като по-голямата част от потребителите предпочитат да останат в собствената си страна. Освен това има силно колебание към сключването на туристически и здравни застраховки.
Международното изследване сочи още, че все повече потребители се отказват от разплащанията в брой - през 2021 г. 58 на сто плащат с карта, докато само 28% използват пари в брой, 19 на сто от запитаните пък предпочитат банков превод. Плащанията с карта са най-популярният избор в Дания (92%), Норвегия (84%) и Австралия (75 на сто), докато на другия полюс в България (64 на сто) и Хърватия (56%) потребителите предпочитат разплащането в брой.
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид
"Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син
АПИ уточни: Пострадалите край Ботевград не са служители на Агенцията
Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“

ми не е ли така ве братчед.....
спестяват хората ма не си признават...сакън да не кажат ,че сме добре....
Половин България е навън ( близо 3 милиона в чужбина)които имат роднини у бегето и им пращат пари...отделно тези които спестяват тук,заради локдауна и стоенето в къщи .....и ти кво.....????
леле колко сме зле....нямаме пари за ляб....и мрън...мрън....мрън.....смешен плач......
То затова лятото по морето не моем се разминем от шопи и майни...и откъдето там се се сетиш от бегето.....щото е ,,кофти,, и щото сме я ,,закъсали,, за пари...
Дай го по-весело ,отпусни си душата,сезона започва и с него и готините емоции и лайфа на морето.....Стегни се и недей ми рева като вдовица за *** щото ставаш смешен.....