Без маски в спортни зали и в магазини?
От здравното министерство обявиха, че заболеваемостта е 43 души на 100 хиляди население
Обмисля се падане на маските на редица обществени места. Това обявиха от здравното министерство, съобщава Нова телевизия.
"Oбмисляме падане на маските в зали за спорт, фитнеси, малки търговски обекти, малки трудови колективи, но само където всички са имунизирани", заявиха от министерството.
"Последните данни сочат, че имаме заболеваемост на 100 000 под 50, някъде 43. Попадаме на 23-то място по заболеваемост в ЕС на базата на 30 страни. На тази база искаме да предприемем мерки по отношение на задължителните маски в някои закрити пространства като зали за спорт, фризьорски салони, малки колективи, където всички са ваксинирани", каза пък пред БНТ заместник-министърът на здравеопазването Александър Златанов.
Тези хора няма да имат задължението да носят маски, може би това ще стане от понеделник, най-късно вторник, допълни той.
"Това е условие тези хора да нямат задължението да носят маски. Може би в понеделник ще излезем с такава заповед. Стъпката е внимателна и премислена. Това е първата стъпка с цел да бъдем много внимателни оп отношение на рисковете, които това действие би могло да донесе, а те са минимални. Трябва да нормализираме нещата и да стимулираме процеса на имунизация", допълни той.
Маските на закрито остават в големи търговски обекти, както и административни сгради за услуги, където не може да се определи колко хора са ваксинирани.
Маските остават задължителни и за градския транспорт.
"Постоянно се опитваме да стимулираме хората да се ваксинират. Опитваме се да търсим всякакви варианти, правим и информационна кампания. Последните дни има една тенденция все повече хора да желаят да се ваксинират", коментира зам.-министърът. Той обаче заяви, че не предвиждат материални стимули за ваксинация.
Международният турнир по спортни танци "Купа Несебър 2026" събра състезатели от над 10 държави
Нови строги правила в ЕС слагат ясни етикети на меда, соковете и конфитюрите
Филмът „Майкъл“ стана най-касовият музикален биопик в историята
Рокада в МВР: Старши комисар Марин Маринов е новият директор на полицията
Рецепта за лучена запеканка, приготвя се бързо и е адски вкусна
"Бюджетът на реалността": Таван на заплатите в държавните фирми, по-скъпи винетки и удар по онлайн хазарта
Голямото лятно пътуване: С кола, влак, автобус или самолет - как най-изгодно да стигнем до морето
Трагедия в Лондон: 19-годишен българин загина при сблъсък с Тесла, събират средства да го върнат в родината
Ралица Паскалева проговори след напускането на „Игри на волята“: Решението беше изцяло мое
Десислава Радева осъди жълт сайт за 25 500 лева заради поредица от клевети
Гала е на седмото небе от щастие
Жена уби куче с колата си, грози я затвор, вече е глобена с 50 бона
