Пушачите са по-рискови за заразяване с COVID-19
Това показва ново изследване на лекари от САЩ
Пушачите са по-рискови за заразяване с COVID-19 в сравнение с непушачите. Това става ясно от проучване на лекари от САЩ, които са проследили проникването на частици от коронавирус в белодробните клетки на употребяващите както тютюневи, така и електронни цигари. Това съобщава ТАСС, цитиран от clinica.bg. Резултатите от изследването са публикувани в статия в електронната библиотека bioRxiv.
"Нашите експерименти и наблюдения показват, че и концентрацията на тютюнев дим, и течността за никотиновите изпарители повишават вероятността от свързването на частиците на SARS-CoV-2 с ACE2 рецепторите на повърхността на белодробните клетки. Това означава, че употребата на цигари и вейпове повишава вероятността от заразяване с новия коронавирус", пишат изследователите.
След избухването на епидемията от коронавирус в Китай, в научните електронни библиотеки и в медиите се появиха множество противоречащи си публикации, като в някои се твърдеше, че пушенето повишава риска от заразяване с COVID-19 и вероятността от развитие на тежки форми на инфекцията. В други се твърдеше тъкмо обратното.
Група американски лекари под ръководството на Робърт Таран от университета на Северна Каролина в Чапъл хил, САЩ, опитаха да намерят първи практически отговори на въпроса предразполага ли пушенето към заразяване с новия коронавирус.
Учените са изследвали детайлно разликите във функционирането на белодробните клетки при пушачи и непушачи и освен това проверили и дейността на белодробните клетки при хора, които употребяват електронни цигари с течности.
Учените установили, че вирусни частици проникват средно 20 на сто по-често в клетките на пушачи в сравнение с непушачите.
Прогресивна България стигна до 134 депутатски места, ПП-ДБ измества ГЕРБ от второто място
Първи изборни резултати от град Бургас: ПБ - 47,4 %, ГЕРБ - 22,8 %
Откриха отрова за плъхове в бебешка храна
Изненадващи данни от паралелно преброяване: Радев - 44,4 %, "Възраждане" е на ръба
Reuters, Politico и DW: Проруският лидер Румен Радев печели убедително изборите в България
Антон Кутев: Ще имаме правителство с премиер Румен Радев до средата на май
Задържаха кмета на лознишкото село Гороцвет за купуване на гласове
Започна видеонаблюдението в изборните секции, гледайте на живо
ГЕРБ за победата на Радев: Да спечелиш изборите е едно, да управляваш е съвсем друго
Радев може и да има и 120 мандата, чакат се гласовете от чужбина
Сигнал до Флагман.бг: Огромен труп изплува на плажа в Сарафово
Крум Зарков с първи думи след вота: Постигнахме резултат, който много хора считаха за невъзможен

Който не е чувал за лечебните свойства на катрана срещу инфекции всякакви, да види основната съставка на добрата стара изпитана маз ихтиол срещу гнойни възпаления всякакви поне.
Катранът в дробовете пушачите се конкурира за едни и същи рецептори с коронавируса, поради което пушачите по-малко и по-леко боледуват и по-малко мрЪт от КОВИД-19.
Но вий си пишете, пишете си.