×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Пакистан обяви официално, че е атакувал афганистанската столица Кабул и Кандахар
  • Чехия отказва да увеличи разходите си за отбрана до искането на НАТО
  • Стачки в обществения транспорт в почти цяла Германия
  • Зелената партия на Англия и Уелс спечели частичните парламентарни избори
  • Автомобили осъмнаха с нарязани гуми в столичния квартал „Овча купел”
  • Времето в планините е подходящо за туризъм
  • Шестима служебни министри на първи парламентарен контрол
  • Здравната каса вече покрива напълно 11 лекарства за деца до 7 години
  • Жители на столичен квартал осъмнаха със заплашителни бележки по колите си
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бургас - топ дестинация за дигитални номади


Бургас - топ дестинация за дигитални номади
IT компанията Страйпс, част от нидерландския холдинг ICT group, е последата компания от този сектор, която отвори врати в Бургас
06 Юни 2021, Неделя, 18:00 ч.
Автор: Флагман.БГ

Все повече компании работят от изнесени в черноморския град офиси

 

Във време на пандемия от коронавирус служителите в ИТ и аутсорсинг сектора се насочиха към работа извън офисните пространства. За Бургас това се оказа предимство, тъй като градът предлага много възможности за работа, включително и на открито.

Засилващ се интерес към летни офиси

През изминалия сезон в инициативата за изнесени летни офиси се включиха доста нови компании. Това наложи бързо да създадем организация за нови офисни пространства, като освен в "Бизнес инкубатора" и лабораториите на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации организирахме споделено работно пространство и в новия конгресен център. На разположение на екипите е общежитието на ИТ гимназията, но, разбира се, който желае, може сам да резервира апартамент, хотел или стая за гости в града. Освен екипите на "Вистеон електроникс", "Епам България", които в продължение на 4 години работят от Бургас, през изминалото лято в инициативата се включиха и "Крипто апс", "Го старт Ъп", "Глобал ексчейнч", "Флаштрейд", "Уондър студио". Интересът към изнесени офиси за предстоящия сезон е налице и вече имаме няколко заявки за предстоящия летен сезон.

Въпреки пандемията през 2020 г. в Бургас отвори свой офис германската компания "Региоком", която е един от водещите световни доставчици на услуги в сферата на ИТ и BPO. Там вече работят над 100 души. По време на пандемията свои бургаски екипи сформираха и A Data Pro и "Страйпс". A Data Pro е една от големите български компанията за изнесени бизнес процеси и аутсорсинг. От дружеството вече са наели 20 души от Бургас, основно софтуерни разработчици и бизнес анализатори с английски и немски език, които работят от вкъщи. Компанията обзавежда офис в новия конгресен център, като от края на месец май екипът ще премине в нормален режим на работа. Плановете за Бургас са до края на годината да бъдат наети още 30 души.

"Страйпс" е бързо развиваща се компания, която предлага разработка на софтуерни решения като услуга и консултации в областта на ИТ инфраструктура, управление на приложения и дигитална трансформация. В средата на май бургаският екип на "Страйпс" официално ще влезе в новия си офис.

Развитието на ИТ сектора в Бургас се подпомага и от големи компании като "Технологика", "МусалаСофт", "Скейлфокус", "Булпрос", We systems, "Фадата", IBA, Bulgarian Online Research, "Съдърланд глобал сървисес", които развиват успешно своите офиси в Бургас, релокират служители и участват активно в провеждане на събития и обучения.

"За да привлечем повече нови компании, продължаваме с инициативите, насочени към осигуряване на кадри за ИТ индустрията. За развитието на икономиката от значение е наличието на специалисти, готови да създават съвременни решения за оптимизиране на процесите и управлението", сподели кметът Димитър Николов.

Обучение по нова модерна ИТ специалност

Още през тази есен в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас освен по професиите "Приложно програмиране" и "Програмно осигуряване" ще започне обучение в най-актуалната и търсена в цял свят специалност - "Програмиране на изкуствен интелект", която Министерството на образованието и науката одобри през тази година. Новата учебна дисциплина, свързана с високите технологии, е предложена и се реализира по идея на кмета Димитър Николов и е подкрепена от училищното настоятелство, двата бургаски университета и местния бизнес.

За целите на обучението по новата специалност е предвидено изграждането на специална лаборатория в новостроящия се корпус на гимназията по програмиране, а преподавателите ще преминат през квалификация в чужбина. В курса на обучение ще бъде включено учебно съдържание, налично в две от най-големите световни ИТ академии - Microsoft Academy и CISCO Academy. В него ще се изучават най-важните и широко разпространени програмни езици - C ++, Java, Lisp, Prolog, Python and R.

Завършилите "Програмиране на изкуствен интелект" ще създават решения за даване на прогнози за процеси, анализ и обработка на данни и създаване на приложения, които ще се самообучават и ще помагат на хората в ежедневието, както и в сложни процеси, свързани с вземане на решения.

Събития в новия конгресен център

През изминалата година традиционните за Бургас ИТ хакатони, конференции и обучения се адаптираха към "новото нормално" или се трансформираха в онлайн събития. Този процес е сложен и необичаен, но разкри нови възможности.

През миналото лято в партньорство с "Епам България" и "Мол Галерия" беше организирана високотехнологична конференция във формат "Кино на открито". Посетителите наблюдаваха лекциите от личните си автомобили. Правим организация за второ издание в края на май тази година.

Новият конгресен център на Бургас стана домакин на годишната конференция на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST). В конференцията взеха участие над 200 представители на най-големите технологични компании в България, местните власти и правителството. Годишната конференция на AIBEST е най-значимото събитие за индустрията на знанието в България и събира лидерите в сектора за стратегическа и задълбочена дискусия за развитието на аутсорсинга в България, а Бургас беше отличен за партньор с висок принос за развитие на технологичния бизнес.

В новия конгресен център се проведе и годишната среща на Българската асоциация на софтуерните компании. В нея се включиха около 100 мениджъри на компании, които обсъдиха проблемите на бранша и състоянието на индустрията. Събитието се проведе с подкрепата на "ИКТ клъстер - Бургас" и на него присъстваха представители на ИТ общността в града.

 


В категории: Бизнес


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
9
Коментара
Тервел ИЛИЕВ 7 навика на хората, които винаги имат пари 7 навика на хората, които винаги имат пари 27/02/2026, Петък 21:18 0
Тервел ИЛИЕВ Коя зодия ще има най-труден месец март Коя зодия ще има най-труден месец март 27/02/2026, Петък 21:00 0
9
Коментара по темата
9.
циганите са номадски племена
10.06.2021 10:27:16
0
2
Всичката ни мара втасала, че сега и дигитални цигани...
8.
ит гуру
07.06.2021 09:29:05
1
5
мани мани с тея заплатки по 1500 - 2000 лв за къде, малко по на запад дават 3но 2но повече, мани го тоя град
7.
Мунчо
07.06.2021 08:21:26
0
5
Лъжлива община!
6.
Селянин
07.06.2021 08:08:59
0
12
Няма хляб в дигиталните номади. Хранят себе си, най-много да изхарчат някой лев за дюнери, пица, трева и за някоя кака.
На града трябват производства. Производствата хранят много хора, хранят малки местни доставчици на стоки и услуги, хранят транспорта, хранят хотелите и още доста сектори. Трагедия е да видиш празното пристанише и магистралата от Пловдив за Бургас.
5.
Информиран
06.06.2021 20:33:26
0
9
Кажете за дейта центъра
4.
до 3
06.06.2021 20:12:39
1
14
Не знам къде виждаш тази уредена инфраструктура, но това не е важното в случая. Дигиталните номади не ги интересува как живеят местните аборигени. Ако получават нормални доходи от нормални държави, възможно е да им изнася да живеят тук по ред причини.
3.
Боже,Господи!!
06.06.2021 19:19:43
0
22
В Бургас няма нищо, една кръгла нула - хубав град, уреден като инфраструктура и направен АМА с какво да се живее??
2.
IT
06.06.2021 18:51:11
1
23
EPAM и Visteon нямат работещи офиси тук и никога не са имали.
1.
Близко до истината
06.06.2021 18:35:34
0
20
Когато идва чуждестранен инвеститор го канят в министерски съвет, оттам го прехвърлят в някоя община с кмет от управляващата партия. За да се задвижи всичко бързо се предлага лоялен на управляващата партия кадър за GM, със заплата почти като в белите държави. Оттам запопват да набират персонал по БГ системата - заплати като за БГ
Бургас е топ локация за чуждестранни инвеститори със дмешни заплати
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Иван Брегов: Няма безпристрастно разследване на драмата „Петрохан“, спуснаха ни сценарий Иван Брегов: Няма безпристрастно разследване на драмата „Петрохан“, спуснаха ни сценарий Неприятно е, че от един месец ровим в скелети, каза пък журналистът Ружа Райчева Стачка заради ниски заплати: София е на крачка да остане без транспорт Стачка заради ниски заплати: София е на крачка да остане без транспорт КНСБ предупреждава за транспортен колапс Трайчо Трайков: Нито един потребител няма да плати неправомерно завишена сметка за ток Трайчо Трайков: Нито един потребител няма да плати неправомерно завишена сметка за ток Хиляди жалби заляха електроразпределителните дружества, установени са технически грешки и ще има компенсации при доказано надвзети суми Съдия за Петьо Еврото и Мартин Нотариуса: Докато не разкрием истината, ще живеем в страх Съдия за Петьо Еврото и Мартин Нотариуса: Докато не разкрием истината, ще живеем в страх  В много тежка конституционна криза сме, защото хора като тях и убития Алексей Петров са брокери на влияние от страна на криминалната или политическата система, каза тя Ще бъде ли ремонтиран един от най-натоварените подлези в Бургас Ще бъде ли ремонтиран един от най-натоварените подлези в Бургас Съоръжението свързва ЦГЧ с ж.к. „Възраждане“ и ежедневно се използва от стотици пешеходци БДЖ вдигна цените с 40 % след приемането на еврото БДЖ вдигна цените с 40 % след приемането на еврото С идването на еврото се появиха и нови тарифи за железопътния превозвач Енергийният министър за шока със сметките за ток: Причината е в повреди и в студа Енергийният министър за шока със сметките за ток: Причината е в повреди и в студа Ако сте подали жалба, трябва да месец да направят проверка и ако изтече срокът за плащане, няма да ви го спрат, обясни той Какво се случва? Психопат трови котките в Бургас Какво се случва? Психопат трови котките в Бургас Въпросът е кой и защо трови кастрирани и социални животни, които не пречат на никого, питат от зоозащитните организации Бургас посреща пролетния март с автентичен творчески празник (ВИДЕО) Бургас посреща пролетния март с автентичен творчески празник (ВИДЕО) В рамките на събитието прозвучаха обичани народни песни и бяха представени легенди от българската традиция, които пазят историческата и духовната памет Бивш футболист на Етър получи присъда за наркоразпространение  Бивш футболист на Етър получи присъда за наркоразпространение  Съдът във Великобритания осъди Димитър Стилиянов на две години и девет месеца затвор след признание за вина
Тръмп търси сделка с Иран, но не изключва военен сценарий Тръмп търси сделка с Иран, но не изключва военен сценарий Вашингтон води интензивни преговори, но напрежението расте и западни държави изтеглят дипломатите си от Техеран Ултралуксозно BMW i7 поевтиня със 70 000 евро само за 12 месеца Ултралуксозно BMW i7 поевтиня със 70 000 евро само за 12 месеца Лимузината е натъпкана с екстри и е изминала едва 27 597 километра Украински банкер загина след падане от прозорец в Италия, синът вкарал баща си в капана Украински банкер загина след падане от прозорец в Италия, синът вкарал баща си в капана Накарали жертвата да преведе 250 000 евро в криптовалута Русия забранява филмите без традиционни ценности Русия забранява филмите без традиционни ценности Нови закон, подписан от Путин, ще допуска в страната само патриотични ленти, възхваляващи крепкото семейство и историческата памет  Испания отказа да вкара в затвора мигрант, изнасилил непълнолетна Испания отказа да вкара в затвора мигрант, изнасилил непълнолетна Съдът му отреди само два месеца общественополезен труд  Полети от Летище Бургас 2026: директни и сезонни маршрути (април – октомври) Полети от Летище Бургас 2026: директни и сезонни маршрути (април – октомври) Вижте пълната летателна програма Нови ограничения за жените в Афганистан налагат талибаните  Нови ограничения за жените в Афганистан налагат талибаните  Указът предвижда и възможност за лишаване от свобода на жени, които посещават често свои роднини без разрешение от съпруга си     Марк Зукърбърг купи имение в Маями за около 150 милиона долара Марк Зукърбърг купи имение в Маями за около 150 милиона долара Изпълнителен директор на Meta се установява в Indian Creek Island сред нарастваща миграция на технологични милиардери към Флорида Еротичен инфлуенсър отрече да е свързана със смъртта на Ел Менчо Еротичен инфлуенсър отрече да е свързана със смъртта на Ел Менчо Сексапилната моделка Мария Хулиса, известна като "Бейзболното Барби", обяви, че ще търси правна отговорност за разпространените твърдения Изкуственият интелект създава дигитални копия на починали хора Изкуственият интелект създава дигитални копия на починали хора Технологиите позволяват разговори с виртуални версии на близки, но специалисти предупреждават за психологически и морални рискове
Росен ПЛЕВНЕЛИЕВ Росен ПЛЕВНЕЛИЕВ Кабинетът „Гюров“ е създаден, за да даде пълен комфорт на Румен Радев. Виц на деня Виц на деня - Скъпи, какъв подарък искаш за рожденния си ден?
- Не знам.
- Какво най-много ти харесва?
- Съседката от третия етаж...
Виц на деня Виц на деня В чата:
- Как да те позная?
- Ще бъда с дънки, висока съм 165 см и тежа 55...
- Добре, аз съм със светло яке, ще нося кантар и рулетка.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук "Най-опасната форма на слепота е да вярваш, че твоята перспектива е единствена реалност.." Ницше
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори