Предлагат архитекта проектирал всички детски градини в жк „Славейков“ за почетен гражданин на Бургас
Камарата на архитектите в Бургас събира подписи за инициативата, нужни са 3000
Камарата на архитектите на Бургас предлага арх. Дунка Герганова за почетен гражданин на Бургас. Необходимите подписи вече се събират активно, но според новите правила вместо 1000, както беше досега, трябва да бъдат събрани 3000. През тази година арх. Герганова ще навърши 90 години, като и до днес работи по професията си.
Тя е родена на 2 август 1931 г. Дипломира се като архитект през 1955 г., като в следващите 4 години работи в Окръжния Народен музей, където реставрира и опазва различни архитектурни паметници. От 1959 до 1983 г. е проектант и групов ръководител в Проектантска организация Бургас. До пенсионирането си през 1986 г. е главен специалист в Отдел „Култура“ към Бургаския окръжен народен съвет. 34 години след пенсионирането си днес арх. Дунка Герганова продължава да работи по професията си на частна практика. Тя е запазила пълната си проектантска правоспособност към КАБ и е експерт към Министерството на културата по опазване на културното наследство.
Сред нейните проекти се откроява сградата на Стоматологията на ул. „Александровска“ в Бургас, Кукления театър в жк „Зорница“, всички ясли и детски градини в жк „Славейков“, почивната станция на БНБ в Отманли, седем блока с 200 апартамента в жк „Меден рудник“, както и редица поликлиники, църкви и административни сгради в региона и страната.
Арх. Герганова има публикувани над 100 статии за архитектура, отделни обекти и портрети на архитекти в специализирани, централния и местния печат.Тя има издадени и 6 книги, сред които и историята на бургаската синагога по случай 100-годишнината й през 2009 г.
Тя е носител на ЗЛАТНА ЗНАЧКА НА САБ (1991 г.), НАРОДЕН ОРДЕН НА ТРУДА – сребърен; ОРДЕН „КИРИЛ И МЕТОДИ” ПЪРВА СТЕПЕН ; КЛЮЧЪТ НА КУЛАТА на Община Бургас.
При събиране на необходимите подписи предложението за удостояването на арх. Герганова с призванието „Почетен гражданин на Бургас“ ще бъде внесено за разглеждане в Общинския съвет. Много е вероятно това да се случи в срок за следващото заседание на местния парламент в края на юни. При всички случаи обаче идеята е арх. Дунка Герганова да стане носител на титлата преди рождения си ден на 2 август.
Най-добрите аматьори в България се събират в Бургас за ERA Black Sea Open
Хеликоптер евакуира жена с 65% изгаряния, след като колата ѝ пламна на бензиностанция
Мъжете, които не ви уважават, правят тези неща
Валери Божинов се връща във Флоренция за вековния юбилей на Фиорентина
Димитър Николов: Преди три години тук беше блато, а днес - 600 дка модерна индустриална зона
На 28 август идва почти Кървава Луна, от България ще видим само началото
Скопие праща нов посланик у нас
Жегата остава: До 36 градуса в сряда, на места ще превали
Бургас събира експерти и иноватори в образованието на XVII Научно-практически форум
Хакаинде Хичилема спечели втори президентски мандат в Замбия
Тръмп нарече Ормузкия проток нова американска територия и показа карта
