×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кинокритикът Божидар Манов събра в нова книга срещите си със звездите на световното кино


01 Юни 2021, Вторник, 08:15 ч.
Автор: Флагман.бг

Тази година той е председател на международното жури, което оценява филмите от конкурсната програма на фестивала "Златната липа"

Сборник с 40 разказа за срещите си със знаменити творци от света на киното представи тази вечер известният кинокритик и преподавател в НАТФИЗ проф. Божидар Манов, като част от съпътстващите събития на VIII-то издание на кинофестивала „Златната липа“. Тази година той е председател на международното жури, което оценява филмите от конкурсната програма. В ролята на водещ на срещата влезе неговият приятел и университетски колега, кинорежисьорът доц. Юрий Дачев.

„Проф. Манов ни подарява за втори път книга, посветена на интересните си срещи с най-големите творци от света на киното, която излезе в момент, в който целият свят беше затворен заради пандемията. Заради това книгата „Фестивални срещи 2“ донесе полъх на живот и ни припомни колко ценно нещо е свободата да общуваме“, каза Юрий Дачев. Писаният текст обикновено убива усещането от живото присъствие на личността, която разказва, но в книгата на Божидар Манов съвсем не е така, посочи още той.

„Срещите, които съм описал, са се случвали на различни кинофестивали по света, на които съм имал възможността да присъствам, в повечето случаи като акредитиран журналист“, разказа проф. Божидар Манов. Сред интервюираните са личности като Франсис Форд Копола, Мел Гибсън, Ума Търман, Сюзън Сарандън, Джъд Лоу, Фани Ардан, Жан Рено, Джулиан Мур, Ищван Сабо, Биле Аугуст, Вернер Херцог, Джон Траволта, Тим Робинс, Ричард Гиър, Хана Шигула, Дани Глоувър, Харви Кайтел… Списъкът може да бъде продължен сякаш до безкрайност.

Професор Манов издава първите си разкази в книгата „Фестивални срещи“ още преди 12 години. Оттогава до днес натрупва много нов материал, който чака да бъде написан и подреден. Спокойно би могъл да напише и трета книга за фестивалните си срещи с личностите, които движат света на съвременното кино. Стига да има време да го направи.

Формалният повод да издаде „Фестивални срещи 2“ е жест на негов близък приятел, който му предлага да финансира отпечатването на книгата. Условието му било да запази в тайна името му. „Боледувахме от ковид почти едновременно - аз оздравях, а той успя да види книгата на бял свят, но след това болестта го отнесе. И тъй като не успя да ме освободи приживе от обещанието да не разкривам името му, няма да го направя и сега“, обясни Божидар Манов.

Интервютата от „Фестивални срещи 2“ са правени на кинофоруми в различни точки на света – Кайро, Анталия, Солун, Берлин, но най-много срещи Божидар Манов осъществява на фестивалите в Карлови Вари. „С някои разговорите ставаха лесно, като с Биле Аугуст през 2018 година в Кайро, който беше председател на голямото жури и почти по цял ден бяхме заедно. Друг път интервютата вървят трудно, но като цяло хората на голямото изкуство са много извисени и отворени за разговор. Не мислете, че на тези хора им е било лесно в живота и че всички успехи са им били постлани и предопределени. Те са постигнали всичко с много труд и преодоляване на много препятствия“, посочи проф. Манов.

„Киното не идва на празно място, а стъпва върху богатото наследство на изкуствата през вековете - смята авторитетният кинокритик - Само през последните 20 години кинематографията направи огромен скок, но в основата й остава синкретичното, а не синтетичното изкуство, защото наследява визуалните знаци на най-старите цивилизации в човешката история. Киното записва и възпроизвежда времето, дори може да го моделира, връщайки го назад. Затова, киноизкуството като внушение ходи по ръба на магията“, казва проф. Манов.

Не страдам от суетата, че тази книга е задължителна за всяка библиотека – записаните разговори са задочен учебник по кино и рефлекс на индивидуалното съзнание към чуждите усилия, посочи авторът. Проф. Манов признава, че е почитател на максимата на Волтер, че „постоянната сериозност е белег за посредственост“. Затова изпитва естествена непоносимост към скуката и декларативната поза. Помни куп куриозни случаи по време на своите фестивални срещи, които му носят наслада от живия живот. Един от тях се случил в Карлови Вари, късно след полунощ, след дългия фестивален ден, когато като повечето си колеги решил да отиде на бар. Поискал да поръча чаша бира, но пред бара имало истинска стена от хора. Потупал приятелски някакъв човек по рамото и любезно помолил на английски за халба бира. Разбира се, отвърнал другият, присегнал и му налял бира. „Едва тогава видях, че това е Ари Фулман (известният израелски кинорежисьор). Когато той се обърна, забелязах, че неговият събеседник е… Вацлав Хавел. Е, оттогава обичам да се шегувам, че съм имал шанса да ми сервира бира самият Ари Фулман“, разказва с усмивка проф. Манов. Той и Юрий Дачев не пропуснаха да отбележат значимостта на кинофестивала „Златната липа“ и да благодарят на неговия създател, режисьора Магдалена Ралчева.

В края на срещата проф. Манов подари по един екземпляр от книгата си с автограф на всеки, дошъл на нейната премиера, като жест от безименния му приятел, помогнал за издаването й.
 


В категории: Стара Загора


Коментари
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 0
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори