×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Отбелязваме 24 май с концерти на площада пред Община Бургас, на „Охлюва“ и на „Флората“


Отбелязваме 24 май с концерти на площада пред Община Бургас, на „Охлюва“ и на „Флората“
24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност ще бъде отбелязан в цялата страна
24 Май 2021, Понеделник, 08:00 ч.
Автор: Флагман.Бг

„Върви, народе възродени“ започва в 10:30 часа, ще бъде открита и изложба в галерията на Дружеството на бургаските художници

Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност ще бъде отбелязан с концерти на площад „Атанас Сиреков“ пред сградата на Община Бургас и на сцените на „Охлюва“ и на „Флората“. 

В празничния хоров концерт "Върви, народе възродени!", който е с начален час 10:30 часа, ще участват Вокална формация „Щастливци“ с ръководител Петър Иванов, хора на учителите с диригент Пепа Запрянова, детски хор “Милка Стоева” и смесен хор “Бургас” МКЦ с диригент Светла Стоева, Смесен хор "Родна песен" и Вокална формация "Морски песъчинки" с диригент Милена Добрева. Водещи са актьорите Пепа Николова и Никола Парашкевов.

В 11:30 часа на откритата сцена „Охлюва“ пък ще започне фолклорният концерт „Книжовност и традиции“ с участието на Гайдарски състав към СУ „Добри Чинтулов“ и към ЦПЛР- Бургас, ТФ „Вълшебни ритми“ към ДГ „Вълшебство“, ДФФ „Шарени гайтани“, ДФТА „Радост“, Танцов състав към СУ „Добри Чинтулов“, Народен хор „Трепетлика“, Стоян Христов, Фолклорна  група „Детелина“  към ОУ „Елин Пелин“, Нели Петкова и Виктория Благоева от СУ „Добри Чинтулов“.

Традиционната изложба "24 май" пък ще бъде открита в 12:30 часа в Залата на Дружество на бургаските художници на ул. „Александровска“ № 22. В същото време пък е Експозиционен център „Флора“ ще започне празничния концерт на ученици и учители от НУМСИ „проф. Панчо Владигеров“. В него ще участват: Борис Димитров, Милана Кан, Димана Панчева, Йоана Дафова, Даринела Вангелова, Мартин Николов, Антония Мутафова, Александра Сидоренко, Ема Тороманян, Александър Стайков, Анджелика Попова, Камелия Прокопшова, Богдан Козловцев, Ярослава Анурова, Димитър Кръстев, Мария Петкова, Артур Калчев, Пламена Гайдаржиева, Ивайла Георгиева, Иван Стоянов, Красимира Червенкова, Иво Гичев, Милена Коларова, Венелина Дракопулова и Ема Янчева.

Празникът ще бъде отбелязан в цялата страна.

В София президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, премиерът Стефан Янев и представители на служебното правителство ще положат цветя пред паметника на светите братя пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, съобщава бТВ.

В града ще има празнични концерти, парад на буквите и художествени инсталации.

В Благоевград ще се връчват грамоти на най-изявените учители и дейци на културата за принос в образованието, науката и духовното развитие на града.

В Пловдив денят ще започне с празнична литургия в храм, носещ името на Светите равноапостоли. Ученици ще се включат в традиционното шествие.

От 1990 година денят е официален празник.

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен, съобщава Нова телевизия. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов. Празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в общонароден празник.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник  24 май е обявен от Народното събрание през 1990 г.
 


В категории: Бургас


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
4
Коментара
4
Коментара по темата
4.
Забранената за ФлЕгман новина
24.05.2021 09:04:45
0
2
Румен Радев и Стефан Янев полагат цветя пред паметника на
Светите братя Кирил и Методий
3.
Слави Жеков Ярето
24.05.2021 08:57:22
0
5
официален празник е много преди 1990 флегмАни вземете прочетете поне справка за празника
2.
В2
24.05.2021 08:42:37
0
5
Аз си спомням, че и преди 1990 беше официален празник.
1.
Заповядайте
24.05.2021 08:14:11
0
11
Служителите на доган, кассбова и николов ще четат Под Игото.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Ето как изглежда мантинелата на АМ „Тракия” след тежката катастрофа с жертва (СНИМКИ) Ето как изглежда мантинелата на АМ „Тракия” след тежката катастрофа с жертва (СНИМКИ) Държавата трябва да отговори на много въпроси след този пореден инцидент, завършил фатално Кокаинов удар във Варна: ГДБОП закопча 7 души в две спецакции Кокаинов удар във Варна: ГДБОП закопча 7 души в две спецакции Антимафиотите откриха над 450 грама кокаин, около 95 000 евро, електронни везни и боеприпаси Министър Илин Димитров: Работим за повече полети и повече германски туристи в България Министър Илин Димитров: Работим за повече полети и повече германски туристи в България Министерството на туризма подготвя „план Маршал“ за реклама и въздушна свързаност на германския пазар след пропуснатите възможности през октомври от предишното редовно правителство Ето го шофьора на ТИР-а от мелето край Карнобат, тестваха го за алкохол и наркотици (СНИМКИ) Ето го шофьора на ТИР-а от мелето край Карнобат, тестваха го за алкохол и наркотици (СНИМКИ) Мъжът е на видима възраст около 55 години Турски митничари хванаха 1,2 тона дрога в два ТИР-а, влезли откъм България Турски митничари хванаха 1,2 тона дрога в два ТИР-а, влезли откъм България Камионите са били засечени на „Капъкуле“ след рентгеново сканиране, шофьорите са предадени на властите в Одрин Георги Маджаров е избран за областен координатор на „Прогресивна  България“ в Бургас Георги Маджаров е избран за областен координатор на „Прогресивна България“ в Бургас Той е и настоящ заместник-областен управител на област Бургас Първо във Флагман! Дежавю на АМ „Тракия” - ето как изглежда предната лява гума на ТИР-а от мелето с жертва (СНИМКИ) Първо във Флагман! Дежавю на АМ „Тракия” - ето как изглежда предната лява гума на ТИР-а от мелето с жертва (СНИМКИ) Има щети и по калника, и по шофьорската врата на тежката машина Официално: Новият кошмар с ТИР на АМ „Тракия” взе жертва (ВИДЕО) Официално: Новият кошмар с ТИР на АМ „Тракия” взе жертва (ВИДЕО) Свидетелка разказа какво е видяла миг преди тежкия инцидент Нова драма на АМ "Тракия" край Карнобат! Камион разцепи мантинелата и отнесе две коли в насрещното (СНИМКИ) Нова драма на АМ "Тракия" край Карнобат! Камион разцепи мантинелата и отнесе две коли в насрещното (СНИМКИ) Общо трима са пътували в премазаните автомобили, двама са извадени, третият е заклещен в купето Извънредно! Катастрофа затвори пътя Варна-Бургас, опашката е километрична (СНИМКИ/ВИДЕО) Извънредно! Катастрофа затвори пътя Варна-Бургас, опашката е километрична (СНИМКИ/ВИДЕО) Два автомобила са участвали в ПТП-то, изясянват се причините 
Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Елисейският дворец обясни, че френският президент се възстановява от лек очен проблем, който причинява дразнене и чувствителност към светлина Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Окончателната аутопсия сочи алкохолно отравяне, а мистерията около внезапната смърт на 35-годишната актриса приключи Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Проверяват се данъчна регистрация, приходи, пожарогасители, детектори за дим, застраховки и дали жилището изобщо може да се отдава на туристи Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Според него промяната е невъзможна, защото корумпираният ни елит е удобен на Запада, а обществото няма живи сили за отпор От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж Той се включи в елитна европейска бригада, която ще съдейства за сигурността на милионите туристи в най-горещите зони на мегаполиса Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Либерал-глобалистите успяха да прокарат текста в последния момент днес, докато много евродепутати отсъстваха САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива Новата ескалация поставя под въпрос крехкото примирие, след като Вашингтон обяви удари по десетки цели, а Иран атакува военни обекти в Кувейт и Бахрейн Осъдиха Тръмп да плати над 5 млн. долара по дело на Е. Джийн Каръл за сексуално посегателство Осъдиха Тръмп да плати над 5 млн. долара по дело на Е. Джийн Каръл за сексуално посегателство Федерален съд в Ню Йорк нареди парите да бъдат преведени на писателката след изчерпване на възможностите за обжалване Знаков бизнесмен изчезна - колата му е паркирана, вещите му са вътре, а него го няма Знаков бизнесмен изчезна - колата му е паркирана, вещите му са вътре, а него го няма Полицията издирва шефа на хлебозавод „Мио“ Димитър Георгиев от Павликени с дронове и термокамери, проверява се и версия за отвличане Отиде си Бони Тайлър, гласът на Total Eclipse of the Heart Отиде си Бони Тайлър, гласът на Total Eclipse of the Heart Уелската певица почина на 75 години след тежко боледуване в Португалия
Румен РАДЕВ Румен РАДЕВ Ще подкрепяме Украйна според възможностите си, а такива нямаме Виц на деня Виц на деня Бабички питат дете пред блока:
- Ти, чий син си, бе бабе?
- Ами, ние с татко не знаем, а мама не ни казва...
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, няма нужда да ревнуваш! В леглото си по-добра от всички твои приятелки. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Попитах в женски форум как да кача няколко килограма, че съм хърбава. Толкова нови псувни и клетви научих...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори