„Праистория“: Как са определяли пола на бебето преди ерата на видеозона
Ултразвукът навлиза като метод за диагностика в медицината едва през 1963 г.. Дотогава – сол, игли и махала разкривали момче или момиче ще имате
Как в ерата преди видеозоните се е определял полът на бебето преди то да се появи на бял свят? Този интересен въпрос днес стана повод за разпалена дискусия в социалните мрежи, а някои от отговорите ще ви смаят. Обмяната на коментари по темата е изцяло с цел забавление в неделния ден, но дава ясната върху един от най-сериозните проблеми в миналото – момче или момиче ще имаме? Ето и някои от начините, по които младите родители „са разбирали“ полът на отрочето си.
Поръсване на сол на главата на майката
Без тя да разбере някой поръсва сол върху главата й. Реакцията на майката след това издава полът на бебето. Ако тя се почеше по носа, значи е момче. Ако пък пипне устните си – момиче. „Изпробвано и работи! Всеки път, когато са ми го правили, резултатът винаги беше потвърждаван от гинеколог“, пише бургазлийка.
Формата на корема
Е, тук има леко разминаване, но според някой формата на корема действително има значение в определяне на пола. Ако той е топчест, значи детето ще е момиче. Ако пък е неоформен или „разлят“ – момче. Спорът дали обаче тези „зависимост“ не са точно наобратно е също толкова сериозен, колкото вечната дискусия за това на коя страна трябва да се поставя тоалетната хартия.
Конец и златен пръстен - махало
Това е изключително интересен подход. Вързан за конец златен пръстен влиза в ролята на махало. Човек трябва да го държи над китката на майката с изцяло стабилна ръка, без да мърда. Ако се движи напред-назад, значи бебето ще е момче. Ако пък се върти в кръг – момиче. Според някои дори пръстенът трябва да не е случаен, а брачната халка на жената. Подобно на това, някой връзвали на конеца ключ и го държали над корема на майката. Принципът с въртенето и люлеенето е един и същ.
Размер на гърдите
Може да са бабени деветини, но хиляди се кълнат в правотата на този метод. Ако дясната гърда на майката е по-голяма от лявата – момче. Ако пък наобратно – момиче.
Игла в хапка хляб
Странно, но факт. Не, никой не е давал на жените да ядат от „бодливия хляб“. Поверието разказва, че ако игла се промуши в хапка хляб и се остави на масата, ако бъдещата майка хване парчетто от страната на острото, то тя носи момче. Ако пък от страната на „ухото“ – момиче.
Разбира се тук не можем да обхванем всички методи, по които се е определял пола на децата още преди раждането. Първият ултразвук, който се е използвал върху човек за откриването на различни вътрешни заболявания, вероятно е изобретен от австрийския невролог Карл Тео Дусик, който заедно с брат си Фридрих е използвал устройството, за да провери дебелината на черво. Чак през 1963 г. обаче технологията става по-достъпна и реално навлиза в медицината. Така, че съвсем спокойно може да се каже, че в България всички, родени преди 1970 г., са търсели пола на детето си по един от изброените горе начини. А, колко са успявали да познаят... вероятно 50/50.
Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита!
73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“
Убиецът на Къци от Лъвов мост остава за постоянно в ареста
София ще разполага с 1,523 млрд. евро до приемането на бюджета за 2026 г.
Заподозреният за тройната трагедия в Угърчин сменял два пъти дрехите си
Беларус обвини външни сили в опит да я въвлекат във войната в Украйна
Голям астероид преминава близо до Земята в събота
Над дузина медали от международни турнири за СК "Бушидо"-Несебър
От Chambao до Hells Kitchen: какво не бива да пропускаш в Бургас до края на юни
Промени: Трудовият стаж вече ще се изчислява по часове, а не по дни
Румъния направи първа крачка към закон за обединение с Молдова
България остава сред най-евтините държави в Европа... според европейците
