×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ректорът на ЮЗУ си дал 110 бона „бонуси”


18 Май 2021, Вторник, 15:00 ч.
Автор: Флагман.бг

За 2019-а проф. Борислав Юруков гушнал 191 504 лева само от заплати

Академичен феодал властва в Благоевград. Събирателен образ на безобразията първо бе Свищовският университет и бившият му ректор Величко Адамов, който украси стените на вуза с кичозна версия на "Тайната вечеря", в която самият той бе изрисуван като Христос.

Картините на Адамов бяха свалени, но академичният феодализъм си намери добра почва в Югозападния университет в Благоевград. За този вуз правилата, проверките, препоръките и изричните указания на МОН се оказват безсилни. Последният одитен доклад на министерството изобилства от нарушения на ректора, но реакция от ръководството и институциите няма.

Ректорът на ЮЗУ проф. Борислав Юруков втрещи с гигантския размер на трудовите си доходи, декларирани пред КПКОНПИ за 2019 г. - 191 504 лв., или близо 16 000 на месец, което е около 3 пъти повече от премиера.

Опитите на в. "Сега" да разбере от ректора как точно е определена заплатата му удариха на камък. Но пък докладът на МОН е повече от категоричен, че допълнителните му възнаграждения не са гласувани от шефа на Общото събрание, както изисква правилникът за дейността на ЮЗУ, а от Ректорски съвет, който изобщо няма право да взема такива решения.

Т.е. проф. Юруков е гласувал сам на себе си бонуси към заплатата си - за 2 г. и половина те са в размер на внушителните 110 300 лв. Одиторите недвусмислено дефинират това като "конфликт на интереси".

Ректорът обаче все още не е върнал парите, нито се е чуло някой да е изискал някакви последствия за него. Сред фрапиращите заключения на експертите е, че ректорът на ЮЗУ е раздал почти 3,6 млн. лв. бонуси за 2 г. и половина без "разписани критерии и определен праг", по собствено усмотрение/предпочитание.

Професорът гласува за себе си на последните избори, за да стане ректор за втори път

За сравнение - наскоро МОН пусна програма за 3,5 млн. лв., с която да стимулира публикационната активност на университетските преподаватели. Тя обаче е за цели 4 г. и е за всички държавни вузове. Не без значение е и фактът, че проф. Юруков е раздал този сериозен финансов ресурс точно в период на избори в университета, преди да бъде избран за втори мандат през ноември 2019 г.

"Липсата на правила за разпределяне на въпросните бонуси "крие риск от облагодетелстване на ръководството и неефективно и неикономично използване на публични средства", констатират одиторите.

И тази нередност обаче, поне засега, остава безнаказана. Както и друга - за държане на определени преподаватели на минимални заплати или на срочни договори, за която свидетелстват не един и двама служители на вуза. Асистент от ЮЗУ, чиято основна заплата е под 1000 лв., разказа, че някои от колегите му са назначавани на срочен договор, освобождавани са в края на юни всяка година и са изпращани на борсата, след което са назначавани отново през септември.

Вероятно много ректори биха завидели на проф. Юруков и заради това, че той се разпорежда еднолично и със сумата за представителни разходи на вуза, които са 150 000 лв. на година.

Далеч по-голям университет, като СУ например, няма такива - от общите му разходи се заплащат обедите на почетните доктори и на други официални гости, като сумата не надхвърля 2000 лв. годишно.

Представителните разходи на УНСС пък за 2020 г. са около 30 500 лева. Как ги е разходвал проф. Юруков, може само да гадаем. Факт е обаче, че малко преди да бъде избран за втори мандат, преподавателите в ЮЗУ са получили по един таблет с включен мобилен интернет с 3-годишен абонамент.


В категории: Просвета


1
Коментара
Димитър КИРЯКОВ До два месеца закриват българска онлайн медия До два месеца закриват българска онлайн медия 08/02/2026, Неделя 21:00 2
Тервел ИЛИЕВ Внезапно почина национален селекционер Внезапно почина национален селекционер 08/02/2026, Неделя 20:43 0
1
Коментара по темата
1.
.
18.05.2021 18:16:30
0
0
Да се обеси дъртия швестър.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
2,4 г. затвор за Хакан, който не спря на знак "Стоп" и уби Красимира и Халил от Сунгурларе 2,4 г. затвор за Хакан, който не спря на знак "Стоп" и уби Красимира и Халил от Сунгурларе Наложено му е и наказание "лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от пет години, посочват от Апелативния съд в Бургас Това чакаха поколения шофьори - изграждат най-модерния полигон в България край ж.к. "Меден рудник" Това чакаха поколения шофьори - изграждат най-модерния полигон в България край ж.к. "Меден рудник" След години търсене на терен общината стартира проект за Регионален център по пътна безопасност До два месеца закриват българска онлайн медия До два месеца закриват българска онлайн медия Това идва на фона на закриването на румънската секция на медията, финансирана от Конгреса на Съединените щати Още два пистолета открити в кемпера на Ивайло Калушев, проверяват дали с тях са били извършени другите убийства Още два пистолета открити в кемпера на Ивайло Калушев, проверяват дали с тях са били извършени другите убийства Тримата са били добре облечени, а в автомобила е имало храна, множество бутилки вода, както и батерии за мобилни телефони, които обаче са били изключени Получавали са заплахи, че ще ги разстрелят, твърди приятел на един от убитите в хижа "Петрохан" Получавали са заплахи, че ще ги разстрелят, твърди приятел на един от убитите в хижа "Петрохан" Дечо вложи всичките си спестявания, за да могат да спрат това, което се случва там. Той купуваше дронa - струваше около 80 хил. лева", каза Мартин Гръбчев Внезапно почина национален селекционер Внезапно почина национален селекционер Илиян Василев е първият български хандбалист играл във френския елит Калушев е гръмнат от службите като Трактора и Нотариуса, смята Илиян Василев Калушев е гръмнат от службите като Трактора и Нотариуса, смята Илиян Василев Бившият посланик в Москва е убеден, че държавата стои зад касапницата в Петрохан Калушев е имал изразена форма на педофилия, смята топ криминалистът Ботьо Ботев Калушев е имал изразена форма на педофилия, смята топ криминалистът Ботьо Ботев Много странни неща има в самото начало. Труповете намерени пред хижата, като за показ. Хижата запалена, но не напълно изгоряла, коментира криминалистът 87-годишната естрадна звезда Мими Николова се пусна по минижуп 87-годишната естрадна звезда Мими Николова се пусна по минижуп България – държавата на временно изпълняващите длъжността България – държавата на временно изпълняващите длъжността Имаме правителство в оставка, което управлява временно, докато чака да види кой ще спечели изборите напролет и дали той няма да управлява… пак временно
В този български град честваха рожден ден на дупка В този български град честваха рожден ден на дупка Вместо традиционните жалби, гражданите съставиха официален поздравителен адрес, в който иронично благодарят за „постоянството“ на местната власт До 15 години без социални мрежи? Чехия готви прецедент в ЕС До 15 години без социални мрежи? Чехия готви прецедент в ЕС Във видеообръщение Бабиш сподели, че е разговарял с експерти, според които социалните медии са „ужасно вредни за подрастващите“ VW плаща, за да си тръгнат: Ранна пенсия за 35 хил. служители VW плаща, за да си тръгнат: Ранна пенсия за 35 хил. служители Те ще напуснат 10 години по-рано  Кк България се оказа замесена в аферата „Епстийн“ Кк България се оказа замесена в аферата „Епстийн“ Това е скандалът на века, обяви Жени Калканджиева  От Сакскобургготски до Шаолин: необичайният път на княз Симеон-Хасан От Сакскобургготски до Шаолин: необичайният път на княз Симеон-Хасан Синът на княгиня Калина Сакскобургготска и изследователя и пътешественик Китин Муньос е прекарал близо два месеца в подножието на планината Суншан, в провинция Хънан Щастлива съм, че не осъзнава: Ема Хеминг за битката на Брус Уилис с деменцията Щастлива съм, че не осъзнава: Ема Хеминг за битката на Брус Уилис с деменцията Съпругата на Брус Уилис проговори за най-тежката истина около деменцията му Иран с нова заплаха към САЩ: Ще ударим американските бази, ако бъдем нападнати Иран с нова заплаха към САЩ: Ще ударим американските бази, ако бъдем нападнати Техеран и Вашингтон продължават ядрените преговори, но „червените линии“ на Иран остават непроменени Лавина във Високите Татри отне живота на двама унгарски туристи Лавина във Високите Татри отне живота на двама унгарски туристи Инцидентът става при влошено време, въпреки официално обявена ниска лавинна опасност Любовна афера между учителка и ученик завърши с условна присъда Любовна афера между учителка и ученик завърши с условна присъда Случаят във Вашингтон повдига отново въпроса за границите и злоупотребата с доверие в училищата Заплашиха с убийство вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс Заплашиха с убийство вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс Федерално жури повдигна обвинения срещу 33-годишен мъж от Охайо след сигнал за директна заплаха
Корнелия Нинова Корнелия Нинова Борисов, Пеевски и Радев се борят за концесията в БСП Виц на деня Виц на деня Габровец чете книга и от време на време гаси и светва отново лампата.
- Какво правиш? - пита го жена му...
- Мога да прелиствам страниците и на тъмно...
Виц на деня Виц на деня Учените от БАН са успели да кръстосат крака и седят така по цял ден! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Който не пие от кръчмата, ще пие от аптеката.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори