Румен Радев с опасение, че може да се стигне до трети избори за НС
Държавният глава посочи, че този служебен кабинет е модел за излизане от безпътицата, в която се намира България
"Разбира се, че президентът носи отговорност за назначаването на служебното правителство. Така е по Конституция и аз не бягам от тази отговорност". Това заяви пред БНР президентът Румен Радев.
Той подчерта, че винаги се е водил от отговорността за бъдещето на България и по този критерий е подбирал министрите в кабинета, без оглед на техните партийни пристрастия:
"Страхът все още не е отхлабил своя обръч и трудно хора се решават да заемат такава позиция точно сега. Тя е натоварена с много отговорност. Все още отишлата си съвсем скоро власт разполага с всички механизми - финансови и властови, но въпреки това има хора, които могат да застанат с лицето и с биографията си и да поемат тази отговорност" ... "Моите изисквания съм ги задал в началото, оттам нататък министрите имат пълната свобода да си подбират екипите и как да изпълняват тези задачи".
Държавният глава посочи, че този служебен кабинет е модел за излизане от безпътицата, в която се намира в момента България.
Румен Радев изказа опасение, че може да се стигне до трети избори за Народно събрание през тази година:
"Не искам да мисля, че ще отидем на трети парламентарни избори тази година. Надявам се партиите да проявят отговорност и да съставят правителство в рамките на следващия парламент. Не е добре да нямаме парламент. България е парламентарна република, тя се крепи на парламента като основен държавен орган, който не само има законодателни функции. Народното събрание е контролира изпълнителната власт, една функция, която беше отслабена значително по време на управлението на г-н Бойко Борисов".
По думите на президента има "заложени бомби под това правителство, които са на дистанционно управление":
"Правителството на Бойко Борисов отказа да внесе актуализация на бюджета, което върза ръцете на този кабинет. Той трябва да търси допълнителни възможности. Това допълнително го натоварва. Отишлото си правителство абдикира от една изключително важна задача за управлението на България - да депозира неговия План за възстановяване и устойчивост в ЕК. По този начин отново постави служебния кабинет в една изключително трудна ситуация".
Радев заяви, че в рамките на дни ще бъде взето решение дали Планът да бъде внесен в този вид, като така всички негови пасиви ще бъдат "хвърлени върху служебното правителство", или Планът за възстановяване ще бъде актуализиран.
"Няма как олигархията - Васил Божков или който и да е олигарх, да стане олигархия на Радев. Ние имаме различна ценностна система с предишния премиер (Бойко Борисов - б.р.), те дори не се пресичат", каза Румен Радев в отговор на спекулации, че в правителството, съставено от него, има хора, близки до обвиняемия бизнесмен Божков.
Източник: Нова тв
Не правете тази грешка, ако искате издръжлив грим на бала
Какво се случва с Краси Радков?
България получи награда за най-добро артистично изпълнение на „Евровизия 2026“
Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия
Трогателната история на Севда и нейната осиновена дъщеричка в Бригада нов дом
Русия върна на Украйна телата на 528 убити
Милена Милотинова към българите в чужбина: Подкрепете DARA на Евровизия
НАП: В момента дизелът е най-евтин за последните 40 дни
Шокиращо! Отвориха компютъра на Ивайло Калушев, откриха папка с чисто голи момченца
Турция предлага да се изгради военен тръбопровод за Румъния през България
След смяната на лева с еврото: Милионерите в България намаляха наполовина
САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение
