×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Северна Корея е извършила изпитание на нова ракетна система
  • Румен Радев ще разговаря с Фон дер Лайен, Рюте и Макрон
  • Всеки четвърти българин не умее да окаже първа помощ при безсъзнание
  • Израел ликвидира новия шеф на въоръженото крило на "Хамас" при удар в Газа
  • Слънчев бряг и районът от Равда до Елените остават без вода днес
  • С дронове търсят изчезнала в Свищов жена
  • Пускат държавни ценни книжа за граждани без такси
  • Втора акула е забелязана край плаж в Гърция – тревога в Сароническия залив
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

COVID ваксините – новото оръжие на авторитарните режими срещу демокрацията


09 Май 2021, Неделя, 17:00 ч.

Тъй като много страни се обръщат към руските и китайските ваксини заради недостига на препаратите, те изоставят демократичните си принципи и интереси в процеса

Китай и Русия се ангажираха с дипломатическа офанзива, за да се възползват максимално от глобалното разпространение на своите ваксини. Азия - наред с Латинска Америка и Африка - е готова да се превърне в основен получател на тези препарати, пишат в коментар за Nikkei Asia Review Кевин Шийвс и Райън Арик от Международния форум за изследвания на демокрацията към Националния фонд за демокрация.

Китай вече е успял да достави над 240 милиона дози за най-малко 78 страни, докато Русия е доставила 12,8 милиона дози за над 30 страни. За съжаление, някои елементи от авторитарните правителства на тези две държави са използвали каналите за разпространение на ваксините, за да обслужват интересите на режимите и в някои случаи са облагодетелствали тези интереси за сметка на страните получателки на ваксините.

В изследването на Арик и Шийвс, проведено през 2020 г., за оценка на въздействието на COVID-19 върху демокрацията, двамата идентифицират няколко проблема в моделите на дипломация относно ваксините от авторитарните правителства: тези страни разпространяват откровена дезинформация по отношение на западните ваксини, като при тях е важното да са първи, отколкото да бъдат надеждни, пише investor.bg.

Първо, когато ваксините започнат да се разработват, властите в Русия и Китай използват стратегии за манипулиране на информацията, за да посеят недоверие сред местното население към западните ваксини.

Американски служители твърдят, че руските разузнавателни агенции стартират онлайн кампании за дезинформация, за да отслабят доверието във ваксината на Pfizer/BioNTech, като открито поставят под съмнение ефективността на клиничните изпитвания и преекспонират докладваните странични ефекти.

Организирана от Пекин пропагандна мрежа започва да разпространява дезинформация в социалните медии, след като Pfizer обявява своите клинични данни, като китайските дипломати дават допълнителен тласък на тези публикации.

Тези дезинформационни мрежи не са случайни гафове. Те представляват координирани, управлявани от правителството кампании срещу доказани конкурентни ваксини, твърдят Арик и Шийв.

При авторитарните правителства е трудно да се сортират фактите от измислиците, както и науката от пропагандата. Само ден след като Гао Ю, ръководителят на китайския Център за контрол и превенция на заболяванията, призна, че ефективността на произведените в Китай ваксини е по-ниска от очакваното, и предложи смесване на препаратите, китайската пропагандна система бързо се намеси. Коментарите на Гао бяха цензурирани в китайските новинарски и социални медийни платформи, а държавният таблоид Global Times коригира коментарите ѝ, посочвайки, че думите ѝ се отнасят до "всички ваксини", а не само до китайските.

На второ място, авторитарните правителства отдават приоритет на скоростта при разработването на препаратите без да имат предвид международни научни и здравни норми, които изграждат доверие в инициативите за здравеопазването.

През август Русия пусна своята ваксина COVID-19, наречена "Спутник V" в чест на успеха на Съветския съюз от 1957 г. при извеждането на първия изкуствен апарат в околоземна орбита. Руската ваксина беше пусната в експлоатация преди да бъде завършено цялостното тестване.

Русия побърза да разпредели първите дози сред своите съюзници, като Гвинея и Венецуела. Страните, които след това закупуват руската ваксина, се сблъскват със забавяне на доставките. Британската компания Airfinity изчислява, че Русия е доставила едва 12,8 милиона дози от своя препарат.

В същото време в Русия и Китай е налице приоритизиране на елитите по отношение на доставките за сметка на най-нуждаещите се.

В Перу Пекин осигури ранен достъп до ваксините си на високопоставени държавни служители и техните близки кръгове пред по-уязвимите групи. Лидерите във Филипините, Венецуела и Уганда, които получиха ранни доставки на ваксината на Sinovac, също пренасочиха дозите към таргетни групи на базата на политически интерес пред възрастните и здравните служители.

Също така Китай използва своите ваксини като разменни монети, които са от основно значение за международните сделки на Пекин.

Китай възнагради Гвиана с увеличено предлагане на ваксини, след като страната се оттегли от споразумение с Тайван. Бразилия се върна към предишната си позиция, като позволи на китайската телекомуникационна компания Huawei да се включи в надпреварата в страната за осигуряване на 5G инфраструктура, вероятно в замяна на достъп до ваксината на Sinovac.

Тъй като много страни се обръщат към руските и китайските ваксини заради недостига на препаратите, те изоставят демократичните си принципи и интереси в процеса.

Необичайните прояви на симпатии към тези ваксини, както в Сърбия, могат да служат като пропагандни инструменти за авторитарните лидери в Москва или Пекин. Политическите лидери и здравните експерти трябва да поддържат строги изисквания за тестването, прозрачността и обменна на данни относно ваксините, смятат Арик и Шийвс.

В крайна сметка целта на разпространението на ваксините е да се изгради обществено доверие и да се овладее COVID-19 вместо да се търси облагодетелстване от страна на авторитарните режими.


В категории: Политика


3
Коментара
Тервел ИЛИЕВ И в Лудогорец бесни на съдиите Арсов-Минев И в Лудогорец бесни на съдиите Арсов-Минев 27/05/2026, Сряда 12:19 0
3
Коментара по темата
3.
Койчо от Койнаре
09.05.2021 22:24:11
2
7
Първите двама са обощили всичко.Най-интересното е,че най-големите "демократи" освен друго са приватизирали и демокрацията.Естествено,че правителствата в тези страни ще купуват ваксини откъдето могат,нали затова са избрани или може би трябва да оставят народите им да измират,за да може да са в крак с колониалния режим определян като демокрация,за да е угодно на едни определени хора.
2.
Сериозно ли
09.05.2021 19:27:13
4
14
То и в България си имаме "Център за изследване на демокрацията" и "Атлантически съвет". И други подобни. От такива платени отрепки и безродници, колко да е достоверна информацията?
1.
К
09.05.2021 18:55:50
6
18
Източника е перфектен: "пишат в коментар за Nikkei Asia Review Кевин Шийвс и Райън Арик от Международния форум за изследвания на демокрацията към Националния фонд за демокрация."
Някакви соросоидчета. А истината е, че ковид-ваксините и изкуствено раздуханата истерия стана оръжие на "демократичните" режими (САЩ и послушния ЕС) срещу собствените им народи. Целта е бързо забогатяване на няколко интернационални компании с лобита в съответните правителства. В Китай как забравиха за ковида бе, демократични плазмодии, а в ЕС скоро се очаква амнайсети поред щам?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Стефан Вълдобрев подготвя нов голям личен празник Стефан Вълдобрев подготвя нов голям личен празник Музикантът и актьор продължава активната си творческа година с концерти, телевизионни проекти и важни семейни моменти Изправят пред съда футболиста Стефан, който уби с Голфа си баба на бул. "Демокрация" и прати внучето ѝ в кома Изправят пред съда футболиста Стефан, който уби с Голфа си баба на бул. "Демокрация" и прати внучето ѝ в кома Стефан Стефанов може да отнесе ефективна присъда от 5 до 15 години лишаване от свобода Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Промяната е свързана с тенденцията за по-голяма прозрачност на възнагражденията и по-добри условия на труд Мартин Пенчев: Ганьовци отказват да работят за 1500 евро у нас, но не ги е срам да слугуват на Европа за същите пари Мартин Пенчев: Ганьовци отказват да работят за 1500 евро у нас, но не ги е срам да слугуват на Европа за същите пари Една гнила прослойка, витаеща из пазарите на труд във Фейсбук, казва, че няма да им работи за 1500 евро. Разни дървени философи сменят по 40 работни места за сезон, защото цел са им дискотеките, наркотиците, слободията и за никакъв хой не стават, пише той Учени откриха златния навик за сън при хората с дълголетие Учени откриха златния навик за сън при хората с дълголетие Редовният режим на сън и спокойната вечерна рутина се оказват сред най-честите характеристики на хората, които живеят по-дълго ЦСКА подписа нов договор с Христо Янев, какво е мнението на феновете ЦСКА подписа нов договор с Христо Янев, какво е мнението на феновете Голямата част от привържениците подкрепят решението  Радио Power FM отбелязва 15 години в ефира с мащабен празник за своите слушатели в Бургас Радио Power FM отбелязва 15 години в ефира с мащабен празник за своите слушатели в Бургас Популярната радиостанция организира открито студио в Grand Plaza Mall и стартира специална кампания в подкрепа на местния бизнес Нови терапии дават надежда за по-ефективен контрол на високия холестерол Нови терапии дават надежда за по-ефективен контрол на високия холестерол Учени и кардиолози отчитат сериозен напредък при медикаментите за понижаване на LDL холестерола и превенция на сърдечносъдови заболявания Борислав Сарафов е освободен като шеф на НСлС и зам. главен прокурор Борислав Сарафов е освободен като шеф на НСлС и зам. главен прокурор Самият Сарафов разпространи изявление чрез БТА. В него казва, че "след дълги години на ръководни позиции е настъпил моментът да се оттегля от административната дейност" Намериха 3 бебета на "забулена сова" в складовете на "Бенмар" в Карнобат Намериха 3 бебета на "забулена сова" в складовете на "Бенмар" в Карнобат Експерти от РИОСВ-Бургас вече пътуват към мястото, птиците са строго защитен вид и са важна част от Червената книга на България
Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Промяната е свързана с тенденцията за по-голяма прозрачност на възнагражденията и по-добри условия на труд Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола До момента е известно, че са загинали поне 220 от новия щам на вируса, но това е публично обявената бройка. Неофицилано може и да са хиляди, смъртността при това заболяване е над 50 % Как се стигна до разпада на Куба Как се стигна до разпада на Куба Днес е в тотален разпад -  с хроничен дефицит на електричество, оголени търговски обекти, критична липса на медикаменти и безпрецедентен миграционен натиск България отказа виза на журналист от ТАСС за Европейското по гимнастика България отказа виза на журналист от ТАСС за Европейското по гимнастика Според официалния мотив, представен на журналиста,  "една или няколко държави членки на Шенгенското пространство смятат лицето за заплаха за държавната политика или вътрешната сигурност" Стенли се присъединява към July Morning 2026 в Бургас Стенли се присъединява към July Morning 2026 в Бургас Бургас отново се подготвя за едно от най-емблематичните си летни събития – традиционното посрещане на изгрева с музика, свободен дух и рок енергия край морето Влак удари училищен автобус в Белгия, има загинали Влак удари училищен автобус в Белгия, има загинали Сред жертвите има деца Ищар открива сезона на фестивалите в Бургас, билетите разпродадени за часове Ищар открива сезона на фестивалите в Бургас, билетите разпродадени за часове Завръщането на световната етно дива след толкова дълго прекъсване предизвика истинска еуфория сред ценителите на качествената уърлд музика в региона Откриха тялото на издирвания след наводненията край Севлиево мъж Откриха тялото на издирвания след наводненията край Севлиево мъж Тялото на мъжа е намерено на приблизително четири километра от мястото, на което за последно е бил забелязан Убийствената жега в Европа погуби седмина във Франция, Англия стана "тропическа" Убийствената жега в Европа погуби седмина във Франция, Англия стана "тропическа" Седем души са загинали заради горещата вълна във Франция Осем държави не искат туристи това лято Осем държави не искат туристи това лято Някои туристически държави са толкова уморени от наплива на летовници, че започват открито да го заявяват
Дара Дара Бях на зверски режим, няма магия, а само работа и постоянство Виц на деня Виц на деня Директор яростно се чеше между краката и казва на заместника си:
- Трябва да уволним секретарката.
Заместникът също чешейки се:
- Отдавна трябваше да го направим...
Виц на деня Виц на деня Как действа алкохола при мъжете и жените:
Той - пие едно, две, три и забравя...
Тя - пие едно, две, три, че като си спомни..
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Гинеколог - човек, който търси проблеми там, където другите намират радости.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори