Премина ли категорично България през третата вълна на пандемията
Страната ни вече е излязла от зоната за опасност, здравната система вече започва да се разтоварва
Размахът на т.нар. „трета вълна“ на коронавируса в България постепенно започва да става все по-малък, сочат данните от официалната статистика. С увеличаването на броя на ваксинираните, с идването на пролетта и по-топлите температури, както и с вече огромния брой преболедували у нас, епидемичната обстановка постепенно започва да се нормализира. За четвърта поредна седмица в България кривата на заболеваемостта продължава да спада, като към момента броят на заболелите е на нивата от януари-февруари, сочат още данните.
В същото време по-тежката статистика – тази с броят на починалите с или от коронавирус у нас, също е оптимистична. Така например, погледнато на 7-дневна база, през т.нар. „трети пик“, който де-факто представлява втората по-сериозна вълна на пандемията у нас, броят на смъртните случаи е бил обективно по-малък в сравнение с пика от края на 2020 г.
Както Флагман.БГ писа днес, проф. Витанов потвърди информацията, че „третата вълна си заминава“. По негови думи, според института „Роберт Кох“ страната ни вече е излязла от зоната на опасност, като данните за базовото репродуктивно число сочат, че здравната система у нас вече се разтоварва, а активните случаи намаляват.
Все още обаче е рано за категорични изводи, тъй като заради преминалия вече Великден все още има шансове за флуктуация в показанията на кривата. Повечето контакти по време на празниците могат негативно да повлияят тенденцията у нас, макар и дори според експерти шансът за това да е минимален.
Положителни са новините и от ваксинационния фронт. Все повече и повече българи поемат стъпката да сложат своята имунизация, с което страната ни все повече се доближава до заветното процентно съотношение от 70% ваксинирани, което според НОЩ би довело до колективен имунитет и пълна превенция на потенциални нови вълни. Въпреки това обаче при средно 30 000 игли на ден и до момента имунизирани близо милион, до достигане на 4.5 млн. ваксинирани ще са необходими още поне 120 дни или 4 месеца.
Тръмп изригна срещу Техеран: Още една грешка и заличавам Ислямската република от картата!
Как да използваме климатика през лятото, за да пестим енергия и да не се развали
Практични съвети срещу лед във фризера: Как да го размразите бързо и да го запазите чист по-дълго
Вижте как шофира този безразсъден водач
Имотният октопод във Варна е огромен, имаме три следи за Пепи Еврото: Проговори главният секретар на МВР
Онлайн пазаруването в ЕС поскъпва: Влиза мито от 3 евро за малките пратки
Вдигнаха въздушна линейка за мъж, паднал от 4 метра височина
Направих бисквитена торта – вместо да редя бисквитите, ги сложих прави във формата: Стана нещо уникално!
„Миризмата на смърт вече се усеща“: Адът във Венецуела няма край: Над 50 000 души са в неизвестност
Жълт код за опасни горещини за цялата страна в понеделник
Легендата на кино комедията Мел Брукс стана на 100
18-годишен без книжка загина в катастрофа, непълнолетният му спътник е с опасност за живота

1. Скрийту го тоя боклук витанов. Дрънка само глупости и не разбира нищо от статистика!
2. Прочетете що е то R0 и си коригирайте статията, че и вие за нищо не ставате!
Бе ти хубаво даваш пример с Гърция и Турция,ма там хората проявяват търпение и разбиране към институциите и спазват забраните и ограниченията ,отговорно и съзнателно,докато наш Ганьо се прави на много отворен,прави каквото си иска и накрая все другите му виновни,за батака .......