Откъде идва традицията да боядисваме яйцата за Великден
От малки знаем, че първото боядисано яйце трябва да е в червено
Преди Възкресение Христово винаги боядисваме яйца. И от малки знаем, че първото е червено. Но от къде идва традицията? Първото е почервеняло в ръцете на Мария Магдалена – една от ученичките на Исус Христос. Векове по-късно друга Мария Магдалина възражда вярата на стотици из Балканите. В края на живота си идва и в България.
Христос Воскресе! Думи, произнесени за пръв път преди хиляди години от една жена, станала свидетел на чудо.
„Благословен е бил тоя, който е видял първо разпятието и след това е станал свидетел и на възкресението”, обясни историкът доц. д-р Тодор Чобанов
В своята печал Мария Магдалена – единствената жена ученичка на Исус Христос, отивала до гроба му, за да се поклони. Когато стигнала до пещерата, камъкът при входа й бил отместен. А тялото на Исус, което тя с очите си видяла безжизнено в петък, го нямало.
„Тя вижда отворената гробница. Тя не знае какво става и отива да извика другите ученици, съобщава този факт - Исус го няма вътре. Когато го виждат вече, когато той се появява в своята нетленност и вечност и им съобщава за своето възкресение, тогава вече наистина имаме кулминацията. Те са станали свидетели на най-святото чудо в нашата вяра – Възкресението”, каза доц. Чобанов.
Вестта за възкресението се носи с вятъра. Учениците на Христос тръгват по цял свят, за да разкажат какво са видели с очите си. Мълвата стига и до императорските порти.
„Когато Мария Магдалена, според легендата отива в Рим, където съобщава за това изключително събитие, за огромното чудо на Възкресението, тя има задачата да обясни по някакъв начин на коравия езичник Тиберий какво се е случило. И всъщност тя му обяснява като му показва едно яйце и му казва „Ето, тъй както от това яйце се ражда новият живот, така възкръсна нашият Бог Исус Христос от кръста и от своята гробница”. И Тиберий разбира се не може да разбере. Възкресението е немислимо. Той казва „Ако това беше вярно, това яйце, което ми показваш, мигом щеше да стане червено”. И чудото, разбира се, се случва - яйцето става червено”, разказва доц. Чобанов.
Така тръгва една вековна традиция. На Велики четвъртък хиляди поколения боядисват яйца в цвета на кръвта, пролята в името на спасението. Според легенди, които не са по канон, Мария Магдалена пристигнала пред императорските порти с яйце, защото нямала друго. Има разкази, според които тя е била заможна в миналото, но в името на предаността си към Исус се отказала от всичко. Дали е било така, не се знае. Но фактите са, че тя е била сред най-близките хора край Христос. Тя е втората по значимост женска фигура в евангелието след Богородица и поради тази причина се радва на огромна почит и уважение. А също и на любопитство…
Източник: Нова тв
Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата
Почина шейхът, помогнал за освобождаването на българските медицински сестри в Либия
Президентът на ФИФА с революционно изказване! Пече се ново увеличение на отборите на Мондиали
Видният републиканец Линдзи Греъм почина внезапно, Тръмп тъжи
Елитът на подводния риболов превзе Коракя и Ропотамо, Валентин Люцканов вдигна Купа „Приморско“
Пластмасата залива Гърция, нивата по плажовете са далеч над нормите в ЕС
Общински съветник вдигна сватба в училищен двор с над 1300 гости
Пилот се заби в дърво на рали „Раховец-Лясковец“: Състезател е в болница, прекратиха тренировките
Новият лидер фантом на Иран изчезна от погребението на баща си, но се закле в кърваво отмъщение от Телеграм!
Драма до последната секунда: Аржентина сломи десет от Швейцария в продълженията и уреди суперсблъсък с Англия на Мондиал 2026
Блокада в Персийския залив: Иран затвори Ормузкия проток до второ нареждане след стрелба по кораб
Доналд Тръмп се похвали с „перфектен“ когнитивен тест и атакува журналисти, усъмнили се в здравето му
Летни бури и градушки удрят част от страната, но не и на морето!
