Доц. Кунчев: Смъртността пада, но внимавайте на Великден!
Най-глупавото нещо, което можем да направим, е да опропастим тези резултати, ако осъществим тесни контакти, каза той
Кривата на заболеваемостта при третата вълна на COVID 19 стръмно спада. Вървим към подобряване, но по-радостното е, че я последва и кривата на смъртността и на хоспитализираните, която макар и много бавно започна да следва тази на заболеваемостта. Това каза на брифинг главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Най-глупавото нещо, което можем да направим, е да опропастим тези резултати, ако допуснем по време на дългите Великденски и др. майски празници да осъществим тесни контакти“, добави той.
„460 на 100 000 души е 14-дневната заболеваемост за страната. Това ни отрежда 14-то място в Европейския съюз и 5-о на Балканския полуостров. Преди нас в Европа са Кипър, Швеция, Сан Марино, Хърватска, Франция, Андора, Унгария, Полша, Нидерландия, Естония, Словения и Люксембург“, заяви доц. Кунчев.
На Балканите с по-голяма заболеваемост от България са Турция, Сърбия, Северна Македония и Косово, добави той.
„По отношение на смъртността, която за 14-дневен период е 23 на 100 000, сме на второ място в ЕС след Унгария, която е с 35,7 и на трето на Балканите след Босна с 30 и Северна Македония с 24 на 100 000 население“, изтъкна главният държавен здравен инспектор.
В страната продължава тенденцията на намаляване на заболеваемостта, като областите Разград и Видин вече са под 300 на 100 000, добави той.
„С най-голяма заболеваемост са областите Варна – 626, Русе – 623, София столица– 621, Перник – Добри и Софийска област с около 550 на 100 000 население“, заяви Кунчев.
Проф. Венцислав Мутафчийски пък прогнозира, че стръмното спадане най-вероятно ще е до другата седмица. Затова той препоръча бдителността да не бъде сваляна.
Според него задържането в интензивните сектори на болниците е особено тревожно.
„Ако спада още заболеваемостта, другата седмица може да посрещнем покачването й с доста пълни болници. При миналото по-отчетливо повишаване на броя на болните имахме резерв от легла около 80%. Това не е за пренебрегване, защото здравната система може отново да бъде пренатовораена и то за много по-кратък период“, предупреди той.
„Надеждата е във ваксините. В Израел, където имунизацията протече с бързи темпове, сега има нула заразени и няма починали. Това е достатъчен аргумент за ползата от ваксинацията“, коментира шефът на ВМА.
Български бургер - лесна и вкусна рецепта с любими родни вкусове
Как да се справим с безсънието без лекарства - работещи навици за по-добър сън
Тръмп се отметна за убийството на 171 момичета с „ирански“ Томахоук
Лесна и бърза българска рецепта за сирене по шопски на фурна
Пролетна диета за бързо влизане във форма - лек режим за повече енергия
Иран след заплахите на Тръмп: Гответе се за 200 долара за барел
Не изхвърляйте старите тениски - ето как да ги превърнете в нещо полезно
Класическа рецепта за пълнени чушки с кайма и ориз - вкус от българската кухня
Търговци и граждани, внимавайте: На касата ми върнаха старо левче вместо евро
Плащат 25 000 евро на млади хора, за да си хвърлят доброволно шофьорската книжка
Скандал след Левски - Локо Пд, Крушарски бесен за дузпата
Преслава показа новото си Ферари - лъскав звяр за стотици хиляди (СНИМКА)

The Bulgarian Times