Лято 2021: 3 варианта за чужденците да минат границата за почивка у нас
Към момента 86 хил. души, заети в сектор туризъм, вече са изявили желание да се ваксинират
До края на седмицата очакваме Министерството на здравеопазването да издаде заповед с ясни и точни критерии за влизане в Република България, така, че за майските празници да имаме посещения. Предложили сме три възможности - сертификат за ваксинация, негативен PCR или сертификат за наличие на антитела.Това заяви вицепремиерът и министър на туризма в оставка Марияна Николова по време на работно посещение във Варна, съобщиха от ведомството.
Тя подчерта, че ще бъдат положени необходимите усилия заетите в отрасъла лица, които желаят да бъдат ваксинирани срещу COVID-19, да успеят да се имунизират още преди началото на летния сезон.
"Призовавам бранша да бъде активен, за да може ефективно да се организира ваксинирането", апелира Николова, като допълни, че в България са пристигнали 62 010 дози от ваксината на Pfizer/BioNTech. На 18 април сме получили и 38 400 дози от Moderna. Доставените количества са разпределени към регионалните здравни инспекции в страната, а следващата доставка на ваксини на Janssen се очаква до края на седмицата – 24 000 дози.
Министърът в оставка подчерта, че към момента 86 хил. души, заети в сектор туризъм, вече са изявили желание да се ваксинират. По думите ѝ политиката за зелен сертификат за пътуване и отваряне на зелени коридори ще продължи. През това лято приоритет ще останат основните структуроопределящи пазари и съседните страни. Така например Северното Черноморие традиционно посреща румънски туристи.
„В тази връзка бих искала да посоча, че се обмислят различни възможни варианти за облекчено влизане на гостите. Очакванията са, че ваксинационният паспорт ще може да се признава по-рано от заложеното от ЕК“, бе категорична тя. Николова коментира, че от бранша отново разчитат българите да изберат курортите и местата за отдих по родното Черноморие пред това в чужбина. "Смятам, че взетите навреме мерки ще привлекат повече хора в местата за настаняване, заведения, СПА звената както по Българското Черноморие, така и във вътрешността на страната“, поясни тя. По отношение на морските плажове вицепремиерът в оставка обясни, че ивиците със сключени договори за наеми и концесии са 135. Към настоящия момент има 96 неохраняеми плажа и 3 за природосъобразен туризъм, за които вече има издадена актуализирана заповед. За 9 ивици има „висящи” процедури за избор на стопанин. Очаква се те да приключат преди началото на сезона и броят на неохраняемите плажове да е още по-малък. Най-много неохраняеми ивици има в област Бургас. Там те са 49, а в област Варна - 28, в област Добрич - 19.
Несебър въвежда безплатно паркиране за Коледа и Нова година
Коледари ще наричат за здраве и берекет в кварталите и селата на Бургас
В 12 без 5 от мандата си Мариан Бачев обяви ударно конкурси за нови директори на театри и опери
Григор Димитров започва новия сезон с нов треньор - белгиеца Ксавие Малис
Удължителен или редовен бюджет - какво печели и губи държавата
Социалните мрежи влошават концентрацията при децата
Какви са условията за туризъм в планините
Как една случайна чаша в древен Китай се превърна в най-популярната напитка в света след водата
КНДР обезврежда над милион мини в Курска област
Нетаняху обвини премиера на Австралия, че с подкрепата за Палестина подхранва антисемитизма
„Ние, потребителите“: Наложеният платеж остава най-сигурната защита при онлайн пазаруване
Рибари уловиха и спасиха 150-килограмова есетра край Бяла (ВИДЕО)
