Сърбия провежда военни учения
Defender-Europe 21 на НАТО включва 30 000 войници от 27 държави
Сърбия проведе голямо военно учение на фона на предстоящо военно учение от САЩ, съюзници от НАТО и партньори в региона, съобщават медии в Сърбия и "Екзит нюз".
Учението "Отговор 2021" на Сърбия е една седмица преди основните учения, които ще се проведат в Албания в контекста на Defender-Europe 21, военните учения на западните съюзници, планирани да продължат до юни.
В края на учението в събота президентът Александър Вучич подчерта, че Сърбия ще продължи да инвестира в армията. "Чрез по-нататъшна модернизация и укрепване на нашата армия можем да действаме превантивно, за да възпираме всеки агресор. Винаги ще действаме бързо и ефективно срещу възможни терористични действия".
Сърбия многократно обяснява, че няма да се присъедини към НАТО и поддържа тесни връзки с Русия, особено във военната област.
Нейният "Отговор 2021" разчита предимно на военни доставки от Русия, включително руската ракетна система "Панцир", вертолети Ми-17 и бойни вертолети Ми-35М. Освен това Сърбия е получила от Русия бойни самолети, танкове и други оръжия. И двете страни работят за откриване на офис на руското министерство на отбраната в Белград.
В сръбските учения взеха участие сухопътните сили, ВВС, ПВО, бригадите за специални операции, парашутната бригада, специалните антитерористични хеликоптерни части и др.
Defender-Europe 21 на НАТО включва 30 000 войници от 27 държави. Една от целите му е да премести военни части от САЩ до потенциално място на бойни действия в Европа.
Всички държави в региона, с изключение на Сърбия, участват в учението. Балканските държави са основните области, в които се провежда учението, но се използват и военни центрове в Германия и балтийските държави.
Албания, Косово, Северна Македония, Хърватия, Босна и Херцеговина, България, Румъния и Естония са част от обширната територия на това голямо учение, в допълнение към други страни от ЕС.
Спират тировете по „Тракия“ и „Струма“ от 16 до 20 часа
Трагедия в Унгария: Полски автобус се преобърна, най-малко 12 души загинаха
Социалният министър бие тревога след неонацистката акция в Пловдив
7 сафрида за 7,10 евро и литър наливно вино за 28,50: Сметка от Пловдив разгневи клиентка
Агент под прикритие купил 500 г фентанил от наркобандата с лаборатория във „Факултета“
Внезапно почина Ник Джоузеф: Актьорът, познат от Междузвездни войни, си отиде на 60 години
Екшън в небето над Румъния: Испански F-18 свали дрон, навлязъл откъм Молдова
Иран и Оман на крачка от сделка за Ормуз, но протокът едва ли ще бъде отворен скоро
Европа гори: 2000 евакуирани в Хърватия, 25 активни огнища в Сърбия
Руски ракети удариха Украйна, дронове полетяха през нощта към Москва
Радост за отпускарите: Времето в неделя е идеално за плаж
Разбиха неонацистка група в Пловдив: 16 задържани в свърталището на „Кръв и чест“
