Проф. Аргирова: Води се страхотна търговска война за ваксините
И при „Пфайзер“ и „Модерна“ има случаи за алергични реакции, но и двете ваксини продължават да се използват
Налице е една страхотна търговска война за ваксините, обяви проф. д-р Радка Аргирова във връзка със съмненията и атаката около „АстраЗенека“. Специалистът напомни, че не е доказана връзката между тромбемболията и тази ваксина.
„Трябва много добре да се разбере какъв е механизмът за възникване на тези съсиреци, но връзката на възникване с ваксината все още не е ясна“, посочи проф. Аргирова пред БНТ.
Тя коментира, че и при „Пфайзер“ и „Модерна“ има случаи за алергични реакции, но и двете ваксини продължават да се използват. При втора игла на „Пфайзер“ пък се наблюдава проява на симптоми на коронавирус. Те са леки и не представляват опасност. Такива случаи има и в България, потвърди д-р Аргирова.
„В световен мащаб от 16 000 ваксинирани с „Пфайзер“ 1.13% са получили признаци на заразяване. При „Модерна“ процентът е 0.97%.
Проф. Аргирова препоръчва поставянето на втора игла на „АстраЗенека“, особено ако при първа игла организмът е понесъл добре ваксината.
Те не препоръчва обаче смесването на ваксините. „Това са различни ваксини, различни технологии, с различни вещества“, предупреди специалистът.
Варненски пожарникари са моделите в благотворителния календар „Герои в сянка“
Шофьор издъхна след мистериозен инцидент в Аксаково
Още седем страни със забрана за пътуване до САЩ
Какво ще значи да си дизайнер през 2026 г.-тенденции, AI и нови умения
Край на спекулата с краткосрочните наеми: идва нов жилищен модел
Разплащанията в брой изчезват в Швеция, но какви са неочакваните рискове
Най-големият хедж фонд в света мести позиции от Лондон в София
Белгия замразява заплатите на депутатите за четири години заради нарастващия бюджетен дефицит
Батерии с 1000 км пробег и 9 минути зареждане: новата роля на среброто в електромобилите
Деница Сачева: Удължителният бюджет ще бъде приет, заради БСП внесохме редовния
Асен Василев заплаши с нов протест, този път заради удължения бюджет
Разказ за доброто или как полицаи помогнаха на незрящо момче

Тоест 1 на 100 се заразява от ваксина