Третата COVID вълна отминава, област Бургас шеста по заболеваемост
Само Северна Македония и Унгария ни бият по смъртност
Третата COVID вълна отминава. Вървим към приключването й, но все още сме далеч от нормалните показатели. Това каза на брифинг на закрития вече Национален оперативен щаб главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той обяви, че сме на 11 място в Европа по заболеваемост и на 4 на Балканите. По смъртност сме на 2 място и в ЕС, и на Балканите.
„14-дневната заболеваемост в България е 570 на 100 000. През последните дни е около 520 и се надявам през следващата седмица да стане под 500 на 100 хиляди население. 24 на 100 000 е 14-дневната смъртност. На второ място сме след Унгария, която е с 37. На Балканския полуостров пък сме след Северна Македония“, заяви доцентът.
„Половината от областите в страната вече са със заболеваемост под 500 на 100 000. С най-висока заболеваемост е София-град с 837, Варна – 816, Русе – 756, Перник – 725, София-област – 706 и Бургас – 680“, добави той.
Най-ниска е заболеваемостта във Видин – 327, съобщи Кунчев.
Ясно се вижда оформилия се спад в заболеваемостта, който продължава трета седмица, добави той.
„Мерките, които взехме, дадоха резултат. Здравната ни система издържа въпреки чувствително по-големия натиск. Обърнахме тенденцията за отношението за излекувани – потвърдени, като за последната седмица броят на излекуваните е 18 413, а потвърдените са 15 385“, каза пък здравният министър проф. Костадин Ангелов.
„Здравеопазването не може да е боксова круша, на която да загряват разни новопоявили се политици и политически мераклии. Уморихме се от политика. Нека да сме максимално полезни. Логично е този щаб да бъде разформирован в края на мандата, тъй като е национална структура, която контролира държавни органи, т.е. логично е следващият премиер да създаде такъв консултативен орган“, коментира той.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пък изтъкна, че са се появили нови варианти на COVID-19, но ваксините действат и за тях.
Куче нахапа 9-годишно дете в двора на хижа, откараха го в болница
За Giro d`Italia временно ще се променя организацията на движение в участъци от републиканските пътища
БАБХ: Над 1000 овце "изчезнаха" от ферми в Смолян и Чепеларе
Този шофьор отнесе глоба от 520 евро за спиране в аварийната лента на АМ Тракия
Чернобил докарал Ани Цолова до операция
Концерт-спектакълът „Бряг и безкрайност“ събира бургаски таланти на открита сцена в чест на Giro d’Italia на 7 май
Ето какви са промените в градския транспорт днес, 7 май
Извънредно! Спецченгета отцепиха бул. „Иван Вазов” в Бургас (СНИМКИ)
Виж остров Света Анастасия в цветовете на Giro d’Italia
Вижте къде ще бъде ограничено паркирането в дните на Giro d’Italia и какви са алтернативите
Звезда от Биг Брадър стана зам.-кмет на Варна
10 топ локации, на които да си направите селфи в Бургас по време на Giro
